Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Warner Bros-Paramount, BlackRock ETF’i, Nikola Cezası

December 22, 2023 • 6 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: Warner Bros-Paramount, BlackRock ETF’i, Nikola Cezası

Hâlâ zaman zaman güneşli günlerin tadını çıkarabildiğimiz için sevinsek de artık kış mevsiminin soğuk günlerine doğru adım adım ilerliyoruz.

Çoğumuzun yılbaşı tatili, karlı dağ manzaraları, rengarenk atkılar, bereler ve şemsiyelerle özdeşleştirdiği kış mevsimi yeni sonların ve yeni başlangıçların da habercisi gibi… Bu yılın inişli çıkışlı gidişatını göz önüne alırsak 2023’ün son haftaları da bir çırpıda geçecek gibi görünüyor. 

2023’ü güzel bir performansla kapatmak isteyen borsalar, en son Fed’in faiz indirimi sinyallerini sevinçle kutladı. 

“Neler kaçırdım?” diye üzülmene gerek yok çünkü geçtiğimiz hafta olan biten ne varsa senin için derledik. Şimdi sıcacık bir kahve alıp gündeme bir göz atma zamanı. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Warner Bros-Paramount, BlackRock ETF’i, Nikola Cezası

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine başta teknoloji devleri olmak üzere şirketlerin yeni açıklamaları damga vurdu. Ayrıca bazı şirketlerin yeni anlaşmaları da hisseleri dalgalandırdı. 

⚔️ Birleşme ve satın almalarda sıra medya sektörüne geldi gibi görünüyor. Warner Bros (WBD) ve Paramount (PARA), Hollywood’un ve kablolu televizyon ağlarının en büyük markalarını bir araya getirecek olası bir birleşme anlaşmasını değerlendiriyor. Warner Bros CEO’su David Zaslav ve Paramount CEO’su Bob Bakish, henüz iki şirket arasında resmi bir görüşme olmasa da iki medya devinin güçlerini birleştirmesini masaya yatırdı. Ancak olası bir anlaşmanın ABD’de çeşitli düzenleyici engelle karşılaşabileceği yorumları yapılıyor. 

Haftanın Manşetleri: Warner Bros-Paramount, BlackRock ETF’i, Nikola Cezası

🪙 BlackRock (BLK), ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’na sunduğu Bitcoin ETF başvurusunu güncelledi. Revize edilen bu teklifle dünyanın en büyük varlık yöneticilerinden BlackRock ETF’inin, SEC’nin de desteklediği nakit ödeme mekanizmalarına sahip olacağı belirtiliyor. Bu hamle, ABD’de “emsal teşkil edecek” ilk spot Bitcoin ETF onayını alma yolunda önemli bir adım olarak nitelendiriliyor. 

✈️ Lufthansa (DLAKY) uçak üreticileri Boeing (BA) ve Airbus’tan toplam 9 milyar dolar değerinde 80 uçak sipariş ettiğini açıkladı. Anlaşma, 2026-2032 yılları arasında teslim edilmek üzere 40 adet Boeing 737-8 MAX ve 40 adet Airbus A220-300 uçaklarını içeriyor.  Lufthansa, satın alma işlemini 2023 yılında 2,5-3 milyar Avro (2,7-3,2 milyar dolar) ve gelecek yıl da yaklaşık aynı miktarda net yatırımla finanse etmeyi planlıyor. Şirket, söz konusu siparişin 2023-2024 yıllarındaki sermaye harcamaları üzerinde önemli bir etkisi olmayacağını belirtti.

🚗 Tesla (TSLA) Nevada’daki fabrikasında ocak ayından itibaren bazı saatlik işçilerinin maaşına 10% zam yapacağını açıkladı. Konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara göre şirket, Nevada’daki batarya fabrikasındaki çoğu saatlik çalışanın ücretini en düşük seviyede saatte 20 dolardan 22 dolara, en yüksek seviyede ise saatte 30,65 dolardan 34,50 dolara yükseltecek. 

Haftanın Manşetleri: Warner Bros-Paramount, BlackRock ETF’i, Nikola Cezası

🚢 Toyota Motor (TM), 4 Daihatsu aracında tespit edilen sorunların bir güvenlik skandalına yol açmasıyla tüm Daihatsu araçlarının sevkiyatını durdurduğunu açıkladı. Japonya’da bağımsız bir kurul, Daihatsu’nun nisan ayında çoğu Toyota olarak satılan 88 bin küçük otomobil için yandan çarpışma güvenliği testlerine hile karıştırdığını söylemesinin ardından şirkete bir soruşturma başlatmıştı. Son haberlere göre Daihatsu’nun şu anda üretimde olan neredeyse tüm modellerinin yanı sıra geçmişte ürettiği bazı otomobillerin güvenlik testlerinde hile yaptığı ortaya çıktı. 

💸 Alibaba (BABA) sahip olduğu Çinli elektrikli araç üreticisi XPeng (XPEV) hisselerinin miktarını aralık ayında ikinci kez azalttı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunulan belgelere göre Çinli holding devi, 15 Aralık’ta 25 milyon XPeng hissesi sattı. Böylece Alibaba’nın XPeng pozisyonu 15 Aralık’ta, bir önceki haftaki %12,5’ten %9,2’ye indi. Öte yandan  ikilinin ilişkisi hissedarlıktan da öteye uzanıyor. XPeng’in otonom sürüş becerileri Alibaba Cloud’da yer alan bir bilişim merkeziyle destekleniyor. Elektrikli araç üreticisi ayrıca Alibaba’nın alt kuruluşu Alipay ile araç içi ödeme sistemleri de geliştiriyor. 

⛓️ Nikola (NKLA) kurucusu kurucusu Trevor Milton, geçtiğimiz yıl yatırımcılara elektrikli araç şirketi teknolojisine ilişkin yanıltıcı bilgi verdiği suçlamaları nedeniyle ABD jürisi tarafından dolandırıcılıktan suçlu bulunmuştu. Dava sonuçlandı ve Trevor Milton, 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Federal savcılar Milton’ın; Nikola’nın “sıfırdan” pikap ürettiğini, kendi pillerini geliştirdiğini ve “Nikola One” isimli bir kamyon ürettiğini söyleyerek yatırımcıları yanılttığını söyledi.

🫶 Analist Favorileri

Analistler bu hafta teknolojiden yarı iletkenlere, biyoteknolojiden müşteri hizmetlerine birçok hisse önerdi. 

Haftanın Manşetleri: Warner Bros-Paramount, BlackRock ETF’i, Nikola Cezası

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; Wall Street’in 2024 yılı için önerdiği teknoloji isimleri ile düşük faiz ortamından yararlanabilecek ucuz temettü hisseleri yer alıyor. 

🎯 Wall Street analistleri, yeni yıl adım adım yaklaşırken yarı iletkenler, yazılım ve internet alanlarında bu hisseleri beğeniyor: Nivida (NVDA), Broadcom (AVGO), Advanced Micro Devices (AMD), Amazon (AMZN), Meta Platforms (META), Uber Technologies (UBER), Alphabet (GOOGL), Pinterest (PINS), Microsoft (MSFT), Adobe (ADBE), Salesforce (CRM), Palo Alto Networks (PANW), Arista Networks (ANET), NXPI Semiconductors (NXPI), Expedia (EXPE), ServiceNow (NOW) ve Crowdstrike (CRWD).

🎯 ClearBridge Investments portföy yöneticisi ve şirketin Dividend Strategy fonunun eş yöneticisi John Baldi de yüksek faiz oranlarına bağlı birçok sıkıntının hâlihazırda fiyatlandırıldığını belirterek, Sempra (SRE), Edison International (EIX), NiSource (NI), Entergy (ETR), CMS Energy (CMS) ve Duke Energy’yi (DUK) beğendiğini söylüyor. 

Haftanın Manşetleri: Warner Bros-Paramount, BlackRock ETF’i, Nikola Cezası

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı