Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Tesla’nın Güçlü Teslimatları, Turkcell’in Veri Yatırımı

Haftanın Manşetleri: Tesla’nın Güçlü Teslimatları, Turkcell’in Veri Yatırımı
Google News Icon Takip Et

Hem temmuz ayına hem de yılın ikinci yarısına merhaba dediğimiz, bir yandan da “Zaman ne çabuk geçiyor” diyerek hayıflandığımız bir haftayı daha geride bıraktık. 

Bilanço sezonunun eksikliği ve veri gündeminin görece sakin seyretmesiyle ABD borsalarında bu hafta sakin bir seyir izlendi. 

Borsa İstanbul, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in hafta başında borsadan vergi alınmasına ilişkin açıklamalarıyla gerilese de hafta genelinde kademeli artışını sürdürdü. BIST 100 Endeksi cuma gününü 0,19% düşüşle 10.851,78 puandan kapatmasına karşın tüm zamanların en yüksek haftalık kapanışını gerçekleştirdi.

“Neler kaçırdım?” diye üzülmene gerek yok çünkü geçtiğimiz hafta olan biten ne varsa senin için derledik. Şimdi sıcacık bir kahve alıp gündeme bir göz atma zamanı. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Tesla’nın Güçlü Teslimatları, Turkcell’in Veri Yatırımı

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine Çin’den gelen bazı gelişmeler ve ABD’li şirketlerin yeni ortaklıkları damga vururken, Borsa İstanbul’da şirketler bir dizi yeni yatırımlar ve iş anlaşmaları duyurdu. 

🚗 Tesla (TSLA) ikinci çeyrek teslimat rakamlarında bir düşüş bildirse de analist beklentilerini aştı. Elektrikli araçlarda liderliği koruyan otomobil üreticisi, bu dönemde 443 bin 956 adet araç teslim ederek 439 bin 302 adetlik konsensüsü geride bıraktı. Satışlar bir yıl öncesine göre ise 4,8% geriledi.

🛜 Turkcell (TCELL) Genel Müdürü Ali Taha Koç, veri merkezi ve siber güvenliğin önemli gündem maddelerinden biri olduğunu söyleyerek “2021’de Avrupa Veri Merkezi’ni açtık. Avrupa Veri Merkezi’yle birlikte bu alanda bugüne kadar yaptığımız yatırımlar 2,5 milyar TL’yi aştı.” dedi. 

💊 ABD İlaç ve Gıda Dairesi (FDA), ilaç devi Eli Lilly’nin (LLY) Alzheimer ilacını onaylayarak, ABD’de zihin kaybına yol açan yaygın hastalık için mevcutta sınırlı olan tedavi seçeneklerini genişletti. Şirkete göre FDA’in onayladığı tedavi, erken semptomatik Alzheimer hastalığı olan yetişkinler için Kisunla markası altında satılacak.

Gersan Elektrik (GEREL), yakında G-Charge elektrikli araç şarj istasyonlarının seri üretimine başlayacağını açıkladı. Şirket ayrıca Ankara’da bulunan bir yazılım firmasıyla kablosuz G-Charge istasyon ve platformlarının yazılımlarını geliştirmek için anlaşma imzaladı. 

🤖 Amazon (AMZN), önümüzdeki on yıl içinde veri merkezlerine 100 milyar doların üzerinde yatırım yapmayı planlıyor. Bu yatırımın önemli bir kısmının bulut bilişim ve yapay zekâ altyapısına yönelik olması planlanırken, bu rakam geniş e-ticaret depoları ağına ayrılan fonları da aşıyor. 

✈️ Türk Hava Yolları (THYAO), küresel hava kargo pazarındaki konumunu daha da güçlendirmek adına Boeing’e (BA) 4 adet 777 Freighter siparişi verdi.

📱 Meta Platforms (META) CEO’su Mark Zurckerberg, geçtiğimiz yıl Elon Musk’ın X platformuna (eski adıyla Twitter) rakip olarak piyasaya sürülen Threads uygulamasının aylık 175 milyon aktif aboneyi aştığını açıkladı. Zuckerberg ayrıca, “Twitter katili” olarak adlandırdığı uygulamasında reklamlar satmaya başlayabileceğini söyledi. 

🤝İndeks Bilgisayar (INDES), Apple Teknoloji ve Satış Limited Şirketi ile distribütörlük sözleşmesi imzaladığını açıkladı. Şirket, söz konusu işbirliğiyle ilk yıl için 100 milyon dolarlık satış geliri hedefliyor. 

✈️ ABD’li hava taksi girişimi Archer Aviation (ACHR), geçtiğimiz ay önemli bir uçuş testini tamamlamasının ardından, şirketlerin stratejik finansman anlaşması kapsamında Stellantis’ten (STLA) 55 milyon dolarlık ek yatırım aldı. 

🔫 ASELSAN (ASELS), Savunma Sanayii Başkanlığı ile Elektronik Harp Sistemlerine yönelik olarak 109,7 milyon dolar değerinde sözleşme imzaladı.

🤝 Boeing (BA), zor durumdaki gövde üreticisi Spirit AeroSystems’ı (SPR) 4,7 milyar dolara satın alacağını açıkladı. Boeing’in güvenlik ve kalite kontrolünü geliştireceğini söylediği anlaşma kapsamında şirket, Spirit için Boeing hissesi olarak hisse başına 37,25 dolar ödeyecek.

♻️Biotrend (BIOEN) CEO’su Özgür Umut Eroğlu, şirket ve İngiliz Freepoint arasında stratejik ortaklık protokolü imzalandığını açıkladı. Eroğlu, yaptığı açıklamada söz konusu ortaklık kapsamında 5 yılda 1 milyar dolarlık plastik geri dönüşüm yatırımı planladıklarını ve bunun 230 milyon dolarının bu yıl Aliağa’da gerçekleşeceğini ifade etti.

Haftanın Manşetleri: Tesla’nın Güçlü Teslimatları, Turkcell’in Veri Yatırımı

📊 ABD’de işgücü piyasasının etkinliğini ölçen tarım dışı istihdam verisi bu ay 206 bin kişi artış göstererek ekonomist beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.  

📊Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayına ilişkin enflasyon oranını açıkladı. Buna göre enflasyon haziran ayında aylık bazda 1,64% olarak gerçekleşirken, yıllık bazda ise 71,60%’a geriledi.

📊Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, açıklanan enflasyon verisinin ardından X hesabından paylaşımda bulundu. Şimşek, dezenflasyon sürecinin başladığını söyledi.

📊Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, enflasyona ilişkin olarak açıklamlarda bulundu. Karahan, talepte dengelenmenin yaşandığını ancak enflasyonda henüz kat edecek mesafe olduğunu belirtti. Karahan, bu nedenle para politikasında sıkılığı koruyarak yola devam edeceklerini vurguladı.

📊Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre yabancı yatırımcılar 28 Haziran ile sona eren haftada borsada 227,8 milyon dolarlık hisse sattı.

🫶 Analist Favorileri

Analistlerin bu hafta önerdiği hisseler arasında finans şirketleri ve tüketici ürünleri öne çıktı.

Haftanın Manşetleri: Tesla’nın Güçlü Teslimatları, Turkcell’in Veri Yatırımı

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; Piper Sandler’ın üçüncü çeyrek için “AL” dediği ucuz hisselerle, BofA’nın üstün getiri sunmasını beklediği isimler yer alıyor. Diğer yandan JP Morgan’ın Türk bankaları için yeni hedef fiyatlar verdi. 

🎯 Piper Sandler, üçüncü çeyrekte serbest nakit akışı getirisine ve pozitif bilanço revizyonlarına sahip bu kaliteli hisselerin sağlam bir zemine sahip olduğunu belirtiyor: Alphabet (GOOGL), Netflix (NFLX), AMC Networks (AMCX), Chipotle Mexican Grill (CMG), Wingstop (WING) ve Academy Sports and Outdoors (ASO).

🎯 Bank of America, mevcut dönemde gücünü koruyan borsalarda bu isimlerin hız kesmeden üstün getiri sağlamaya devam edeceğini düşünüyor: T-Mobile (TMUS), Viking Holdings (VIK) ve Samsara (IOT).

🎯JP Morgan, Türk bankaları için yeni hedef fiyatlar verdi. Buna göre banka, Akbank (AKBNK) için 45 TL olan hedef fiyatını 77 TL’ye, Garanti BBVA (GARAN) için 72,4 TL’den 164 TL’ye, Vakıfbank (VAKBN) için 17,5 TL’den 24 TL’ye, Halkbank (HALKB) için 13 TL’den 18 TL’ye ve Yapı Kredi (YKBNK) için 27 TL’den 44 TL’ye çıkardı. JP Morgan, İş Bankası C (ISCTR) için ise hedef fiyatını 30 TL’den 19 TL’ye düşürdü. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı