Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Tesla Teslimatları, Sağlık Grevi, Netflix Zammı

October 6, 2023 • 6 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: Tesla Teslimatları, Sağlık Grevi, Netflix Zammı

Neredeyse hepimizin favori mevsimi olan yaz bitse de şimdi sıcak kahvelerimizi yudumlayıp ağaçlardan düşen yaprakları izleyebileceğimiz sonbaharı selamlama zamanı. 

Hafta içleri iş yoğunluğu ve gündelik koşturmacalardan vakit bulup gündemde ne var ne yok bakmaya fırsat bulamamış olabilirsin. Öyleyse hiç merak etme çünkü kaçırdığın önemli ne var ne yok tüm haberleri senin için derledik. Dilersen haftanın en önemli olaylarına beraber bakalım. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Tesla Teslimatları, Sağlık Grevi, Netflix Zammı

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine şirketlerin yeni girişimleri damga vurdu. Ayrıca iş anlaşmalarının da tamamlanacağı beklentileri bir kez daha artarken bazı şirketler de bir dizi yenilik açıkladı. 

🚗 Tesla (TSLA), yılın üçüncü çeyreğinde toplam 435.059 araç teslim ederken, 430.488 adet araç üretti. Wall Street, Tesla teslimatlarının 30 Eylül’de sona eren dönem için 461.640’a ulaşmasını bekliyordu. Şirket, bir önceki çeyrek dönemde 466.140 araç teslim etmiş ve 479.700 araç üretmişti. Bir önceki yılın aynı döneminde ise Tesla’nın araç teslimatı ve üretimi sırasıyla 343.830 ve 365.923 seviyesindeydi. Tesla tarafından yapılan açıklamada, “Hacimlerdeki ardışık düşüş, en son bilanço açıklamasında da belirtildiği üzere fabrikalar için planlanan aksaklık sürelerinden kaynaklandı. 2023 için yaklaşık 1,8 milyon seviyesindeki hacim hedefimiz değişmedi.” denildi.

📺 Netflix (NFLX), süregelen oyuncu grevi sona erdikten sonra abonelik fiyatlarını yükseltmeye hazırlanıyor. Şirketin bu hamlesi, senaristlerin stüdyolarla olan anlaşmazlıklarını çözmelerinin ardından gelebilir. Hollywood’un oyuncular sendikası çarşamba günü stüdyolarla görüşmeleri yeniden başlatacak. WSJ’nin haberine göre Netflix de grev sürecine bağlı olarak bundan birkaç ay sonra fiyatları artırmayı değerlendiriyor. Habere göre, böyle bir fiyat artışı birkaç pazarda gerçekleşebilir ancak muhtemelen ABD ve Kanada’dan oluşan şirketin ana pazarlarında başlayacak.

💊 ABD’nin kâr amacı gütmeyen en büyük özel sağlık hizmeti sağlayıcısının 75.000’den fazla çalışanı, yapılan görüşmelerde bir anlaşmaya varılamaması üzerine greve gitti. Çalışanların Kaiser Permanente ile olan sözleşmesi cumartesi günü sona ererken, sendikaların daha iyi ücret ve sosyal hakların yanı sıra taleplerinin odak noktası haline getirdiği personel seviyeleri konusundaki anlaşmazlıklar hâlâ devam ediyor. Kaiser Permanente Sendikaları Koalisyonu, pazartesi günü Kaiser’i kötü niyetle müzakere etmek ve haksız emek uygulamaları yapmakla suçluyor. Söz konusu grevin ABD’de sağlık sektörünün tarihte gördüğü en büyük grev olduğu belirtiliyor.

Haftanın Manşetleri: Tesla Teslimatları, Sağlık Grevi, Netflix Zammı

📱 Meta Platforms (META), Avrupa’daki kullanıcılarına Instagram ve Facebook için ücretli abonelik sunmaya hazırlanıyor. The Wall Street Journal’ın haberine göre şirket, geçtiğimiz haftalarda regülatörlere yaptığı başvuruda söz konusu uygulamalara reklamsız erişim için abonelik ücreti talep etmeyi planlıyor. Bu, Meta’nın kullanıcılara kişiselleştirilmiş reklamları onay almadan göstermesini kısıtlayıp ana gelir kaynağını tehlikeye atabilecek Avrupa Birliği kurallarını yönlendirmek için yaptığı bir hamle. Söz konusu kişiler, Meta’nın plan kapsamında düzenleyici kurumlara; masaüstünde bir Facebook ya da Instagram hesabına sahip kullanıcılardan ayda yaklaşık 10 Avro, yani yaklaşık 10,50 Dolar ve bağlantılı her bir ek hesap için yaklaşık 6 Avro ücret alacağını söylediğini belirtti.

🧑‍🏭 Ford Motor (F) ve General Motors (GM), United Auto Workers (UAW) sendikasının devam eden grevinin ortasında toplam 500 işçiyi daha işten çıkardı. Ford, işçilerin geçen hafta iş bıraktığı Chicago’daki bir spor araç montaj fabrikasına parça tedarik eden iki fabrikayı rölantiye aldığını açıkladı. Şirket, SUV fabrikasının yakınındaki bir damgalama tesisinde ve Ohio’daki bir motor fabrikasında işlerin durduğunu ve bunun sonucunda yaklaşık 330 çalışanın işten çıkarıldığını belirtti. Öte yandan General Motors da Cleveland yakınlarındaki bir fabrikada 130 işçiyi ve Indiana’nın merkezindeki bir tesiste 34 işçiyi işten çıkardığını açıkladı. Her iki fabrikada da GM montaj tesislerinde kullanılan metal parçalar üretiliyor ve bu tesisler grevler nedeniyle kapalı durumda. 

💰 OpenAI’ın ana rakiplerinden biri olan Anthropic, Amazon’un (AMZN) geçen hafta şirkete 1,25 milyar dolar yatırım yapma taahhüdünün ardından, en az 2 milyar dolarlık yeni fon sağlamak için yatırımcılarla görüşüyor. Ve görünüşe göre bu yatırımcılardan biri Alphabet’in (GOOGL) Google’ı olabilir. The Information’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre Anthropic yatırımcılarına, 2022’de girişimin yaklaşık 10% hissesini satın alan Google’ın tura yatırım yapmasını beklediğini söyledi. Bu kişilerden birine göre, Microsoft (MSFT) destekli OpenAI’ın ChatGPT’si ile rekabet eden bir sohbet robotu olan Claude’u satan 2 yaşındaki girişim, yeni yatırım dahil olmak üzere 20 milyar ile 30 milyar dolar aralığında bir değerleme hedefliyor. 

Haftanın Manşetleri: Tesla Teslimatları, Sağlık Grevi, Netflix Zammı

💼 Eli Lilly (LLY) kanser ilaçları üzerinde çalışan Point Biopharma’yı (PNT) 1,4 milyar dolar değerinde bir anlaşmayla hisse başına 12,50 dolar nakit karşılığında satın almaya hazırlanıyor. Point Biopharma, kanser tedavileri için radyoligand tedavileri geliştiren bir radyofarmasötik şirketi olarak biliniyor. Her iki şirketin yönetim kurulları tarafından onaylanan işlemin, ABD Nükleer Düzenleme Komisyonu’nun onayı da dahil olmak üzere kapanış koşullarına tabi olarak bu yıl içinde tamamlanması bekleniyor.

Analist Favorileri

Bu haftanın analist favorileri arasında teknolojiden yarı iletkenlere, enerjiden finansa birçok şirket yer alıyor. 

Haftanın Manşetleri: Tesla Teslimatları, Sağlık Grevi, Netflix Zammı

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; JPMorgan’ın ekim ayında bir artış beklediği isimler, Goldman Sachs’ın yeni hedef fiyatlar verdiği hisseler ve Mark Mobius’un her portföyde olması gerektiğini söylediği şirketler var. 

JPMorgan, ekim ayı için en iyi isimler listesine, aralarında yıl başından bu yana büyük bir yükseliş gösteren bir spor bahisleri şirketinin de bulunduğu üç yeni hisse ekledi. Bankanın ekim ayı favorileri; Domino’s Pizza (DPZ), Amazon (AMZN), Lululemon Athletica (LULU), Edgewise Therapeutics (EWTX), Wynn Resorts (WYNN), Boston Scientific (BSX) ve DraftKings’den (DKNG) oluşuyor. 

Goldman Sachs, Moderna (MRNA), SolarEdge Technologies (SEDG), FMC (FMC), Incyte (INCY), Organon & Co (OGN), Warner Bros Discovery (WBD), First Solar (FSLR), Sealed Air (SEE), Etsy (ETSY) ve Biogen’in (BIIB) hedef fiyatlarını artırarak yakında bu şirketlerin güçlü bir geri dönüş göstereceğini düşünüyor.

Haftanın Manşetleri: Tesla Teslimatları, Sağlık Grevi, Netflix Zammı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı