Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Tesla-Baidu Ortaklığı, Doğuş Otomotiv’in Pay Satışı

May 3, 2024 • 7 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: Tesla-Baidu Ortaklığı, Doğuş Otomotiv’in Pay Satışı

Mayıs ayı borsalar için oldukça hareketli başladı diyebiliriz. Fed’in faiz kararı, Türkiye’de yoğun veri gündemi ve şirket gelişmeleri derken, bu hafta da göz açıp kapayıncaya kadar geçti. 

Bu hafta ilk çeyrek bilanço sezonun oldukça hız kazandığı borsalar, Fed’in yüksek enflasyon rakamlarına rağmen faiz indirimlerinin hâlâ masada olduğuna ilişkin açıklamaların yanı sıra istihdam verilerinden destek alarak çoğunlukla yeşilde seyretti. 

Borsa İstanbul ise 10.000 puanı aşarak rekor üstüne rekor kırdığı haftayı yine 0,67% artış ve 10.276,88 puandan tarihi zirve seviyesinden kapattı. 

“Neler kaçırdım?” diye üzülmene gerek yok çünkü geçtiğimiz hafta olan biten ne varsa senin için derledik. Şimdi sıcacık bir kahve alıp gündeme bir göz atma zamanı. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Tesla-Baidu Ortaklığı, Doğuş Otomotiv’in Pay Satışı

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine Çin’den gelen bazı gelişmeler ve ABD’li şirketlerin yeni ortaklıkları damga vururken, Borsa İstanbul’da şirketler bir dizi yeni yatırımlar ve iş anlaşmaları duyurdu. 

🤝 Tesla (TSLA) Çin’in önde gelen teknoloji şirketi Baidu (BIDU) ile, internet devinin haritalama ve navigasyon işlevleri aracılığıyla Çin’de gelişmiş tam otonom sürüş (FSD) özelliklerini uygulamak için bir anlaşma yaptı. Dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi, FSD hizmetlerini Baidu tarafından sağlanan navigasyon ve haritalama kullanarak sunmayı planlıyor.

🤖 Mia Teknoloji (MIATK), “Explora” adlı platformunun geliştirilmesinin tamamlandığını açıkladı. Söz konusu platform, karma gerçeklik teknolojisiyle kullanıcıların kendi içeriklerini lokasyondan bağımsız olarak oluşturmasını sağlıyor. Şirket, yerli ve yabancı yatırımcılarla platforma ilişkin görüşmelere başladı. 

Türkiye, Rus enerjisine olan bağımlılığını azaltmaya çalıştığı bir dönemde, ABD’li enerji devi ExxonMobil (XOM) ile sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) alımı için milyarlarca dolarlık bir anlaşma üzerinde görüşüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar Financial Times’a verdiği bir röportajda, doğal gazının neredeyse tamamını ithal eden Türkiye’nin, kendisini tek bir ortağa daha az bağımlı hale getirecek “yeni bir tedarik portföyü” oluşturmaya çalıştığını söyledi. 

🚘 Doğuş Otomotiv (DOAS), 22 milyon adet payın borsada işlem gören tipe dönüştürülmesi için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvuruda bulundu. Söz konusu paylar, şirket sermayesinin 10%’unu temsil ediyor.

🔎 ABD Adalet Bakanlığı’nın Alphabet’e (GOOGL) karşı açtığı antitröst davasında yeni ortaya çıkan mahkeme belgelerine göre şirket, 2022 yılında Apple’a (AAPL) Google’ın iPhone’daki Safari tarayıcısında varsayılan arama motoru olmak için 20 milyar dolar ödedi.

✈️ Türk Hava Yolları (THYAO) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, Airbus ve Boeing (BA) ile ilave 235 uçağın alımı için görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.

Haftanın Manşetleri: Tesla-Baidu Ortaklığı, Doğuş Otomotiv’in Pay Satışı

💰 Amazon (AMZN), ilk çeyrek bilançosunda reklamcılık ve bulut birimlerindeki büyümenin desteğiyle Wall Street beklentilerini aşan güçlü rakamlar açıkladı. İlk çeyrekte şirketin gelirleri 13% artışla 143,4 milyar dolara ulaşarak, analistlerin 142,5 milyar dolarlık beklentisinin üzerinde geldi. Wall Street’in yakından takip ettiği diğer önemli metrikler arasında, Amazon Web Services 24,5 milyar dolar beklentinin üzerinde, yıllık bazda 17% artışla 25 milyar dolar gelir elde ederken, reklamcılık birimi de 11,8 milyar dolarlık geliriyle 11,7 milyar dolarlık konsensüsü geride bıraktı.

Europower (EUPWR), 70% bağlı ortaklığı Europower World Enerji’nin hisselerinin 30%’una karşılık gelen 300 bin TL nominal değerli hisselerin devir alınması işlemlerini tamamladı. İşlem sonrası Europower, söz konusu şirketin tek ortağı oldu. 

🌏 Microsoft (MSFT), bu hafta adeta Asya fethine çıktı. CEO Satya Nadella, hafta başında önümüzdeki dört yıl içinde Endonezya’da veri merkezleri inşa etmek de dahil olmak üzere bulut hizmetleri ve yapay zekâ faaliyetlerini genişletmek için 1,7 milyar dolar yatırım yapacağını söyledi. Sonrasında teknoloji devi, bulut hizmetlerinin kullanılabilirliğini artırmak amacıyla Tayland’da ilk bölgesel veri merkezini açacağını duyurdu.

🛩️Türk Hava Yolları (THYAO) ve Lufthansa’nın (DLAKY) ortak kuruluşu SunExpress, 2024 yılında Birleşik Krallık için kapasitesini yaklaşık iki katına çıkaracağını açıkladı.

🚘 Çinli elektrikli araç üreticileri bu hafta nisan ayı teslimat rakamlarını açıkladı. Li Auto (LI), marttaki güçlü teslimat rakamlarının ardından nisanda zemin kaybetti. Şirket, 25 bin 787 adet teslimatla geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 0,4% artış gösterse de mart ayına göre 11% düşüş gördü. Çin’in bir diğer önde gelen elektrikli araç üreticisi XPeng (XPEV), mart ayındaki rekor araç teslimatlarının ardından nisan ayında yıllık bazda 33%, aylık bazda ise 4% artışla toplam 9 bin 393 adet akıllı elektrikli araç teslim etti. NIO (NIO), rakiplerine göre nisan ayı teslimatlarında en güçlü artışı kaydeden elektrikli araç üreticisi oldu. Şirketin 15 bin 620 adetlik nisan ayı teslimatı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 134,6%’lık bir artışa işaret etti. 

🧻 Lila Kağıt (LILAK) Genel Müdürü Alp Öğücü, şirketin halka arzından elde edilecek gelirin 60%’ını yeni yatırımlar ve kapasite artışları için kullanacaklarını belirtti.

Haftanın Manşetleri: Tesla-Baidu Ortaklığı, Doğuş Otomotiv’in Pay Satışı

📊 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, dezenflasyonun 2024’ün ikinci yarısında tesis edileceğini açıkladı.

📊Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) nisan ayı enflasyon oranını açıkladı. Buna göre enflasyon aylık bazda 3,18%, yıllık bazda 69,80% olarak gerçekleşti.

📊 Fed, çarşamba günkü FOMC toplantısının ardından politika faizini 5,25 – 5,50% oranında sabit tuttu. Fed’in son karar metninde bazı değişiklikler yapıldı. Metinde “ekonomi büyüyor” ifadesi yerine “büyümeye devam etti” ifadesi kullanıldı. Ayrıca, son aylarda komitenin 2% enflasyon hedefine ulaşma konusunda eksikler gördüğü belirtildi.

📊 ABD’de Fed’in faiz kararında öncelikli olarak dikkate aldığı tarım dışı istihdam verisi, nisan ayında 238 bin kişilik beklentinin altında, 175 bin kişi oldu. 

🫶 Analist Favorileri

Analistlerin bu hafta önerdiği hisseler arasında teknoloji şirketleri ve otomotiv isimleri öne çıktı.

Haftanın Manşetleri: Tesla-Baidu Ortaklığı, Doğuş Otomotiv’in Pay Satışı

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; Goldman Sachs’ın 2024 rallisi için önerdiği istikrarlı büyüme hisselerinin yanı sıra, Wall Street tarafından sevilen ve temettü ödeyen teknoloji isimleri yer alıyor. 

Diğer yandan HSBC 4 Türk otomotiv hissesi için hedef fiyatlarını güncelledi.

🎯 Goldman Sachs analistleri, yatırımcılara istikrar büyüme sunan bu isimleri öneriyor: Domino’s Pizza (DPZ), AutoZone (AZO), PepsiCo (PEP), Colgate-Palmolive (CL), Waste Managament (WM), Fastenal (FAST), VeriSign (VRSN), Amdocs (DOX), Oracle (ORCL) ve American Water Works (AWK).

🎯 Wall Street, hissedarlarına temettü sunan ve ağırlıklı olarak “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuyla değerlendirilen bu hisselere dikkat çekiyor: Skyworks Solutions (SWKS), Qualcomm (QCOM), Analog Devices (ADI), Broadcom (AVGO), Oracle, Lam Research (LRCX), KLA (KLAC), Microsoft, Monolithic Power Systems (MPWR), Apple, Intuit (INTU), Roper Technologies (ROP), Micron Technology (MU) ve Salesforce (CRM).

🎯HSBC, Ford Otosan (FROTO) için hedef fiyatını 1165 TL’den 1370 TL’ye yükseltirken, tavsiyesini “AL” olarak korudu. Türk Traktör (TTRAK) için hedef fiyatını 800 TL’den 950 TL’ye yükselten banka, tavsiyesini ise “TUT” olarak korudu. HSBC, Doğuş Otomotiv (DOAS) ve Tofaş (TOASO) için tavsiyesini ise “AL”dan “TUT”a indirirken, Tofaş için hedef fiyatını 310 TL ve DOAS için ise 320 TL olarak korudu.

Haftanın Manşetleri: Tesla-Baidu Ortaklığı, Doğuş Otomotiv’in Pay Satışı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı