Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Tencent Rekabeti, Petrol Yatırımı, Aşı Anlaşmaları

December 15, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: Tencent Rekabeti, Petrol Yatırımı, Aşı Anlaşmaları

Hâlâ zaman zaman güneşli günlerin tadını çıkarabildiğimiz için sevinsek de artık kış mevsiminin soğuk günlerine doğru adım adım ilerliyoruz.

Çoğumuzun yılbaşı tatili, karlı dağ manzaraları, rengarenk atkılar, bereler ve şemsiyelerle özdeşleştirdiği kış mevsimi yeni sonların ve yeni başlangıçların da habercisi gibi… Bu yılın inişli çıkışlı gidişatını göz önüne alırsak 2023’ün son haftaları da bir çırpıda geçecek gibi görünüyor. 

2023’ü güzel bir performansla kapatmak isteyen borsalar, en son Fed’in faiz indirimi sinyallerini sevinçle kutladı. 

“Neler kaçırdım?” diye üzülmene gerek yok çünkü geçtiğimiz hafta olan biten ne varsa senin için derledik. Şimdi sıcacık bir kahve alıp gündeme bir göz atma zamanı. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Tencent Rekabeti, Petrol Yatırımı, Aşı Anlaşmaları

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine başta teknoloji devleri olmak üzere şirketlerin yeni açıklamaları damga vurdu. Ayrıca bazı şirketlerin yeni anlaşmaları da hisseleri dalgalandırdı. 

⚔️ Çip rekabeti tüm hızıyla devam ediyor. ABD’nin Çin’e yapılan ihracatlara getirdiği kısıtlayıcı kuralların ardından şimdi de Çinli çip şirketleri ülkenin talebini karşılamaya hazırlanıyor. Tencent Holdings (TCEHY) de dahil olmak üzere Çinli çip tasarımcıları, ABD’nin ihracat kısıtlamalarının Çinli müşterileri çip alımları için Nvidia’ya (NVDA) alternatifler aramaya teşvik edeceğini umuyor. Çin’in teknoloji devi Tencent, oyun ve sosyal medyanın yanı sıra bulut hizmetleri de sunuyor. Şirket, derin öğrenme girişimi Enflame ile birlikte geliştirdiği yapay zekâ çipi Zixiao’yu kullanan ve bazı Nvidia çipleriyle karşılaştırılabilir performans sunan hizmetlerine ağırlık vermeye başladı.  

Haftanın Manşetleri: Tencent Rekabeti, Petrol Yatırımı, Aşı Anlaşmaları

🛢️ Warren Buffett’ın Hathaway Berkshire’ı (BRK.A), hâlihazırda portföyünde yer alan Occidental Petroleum (OXY) yatırımını artırarak bu hafta toplam 590 milyon dolar değerinde OXY hissesi satın aldı. Buffett’ın bu kararı, geçtiğimiz günlerde Occidental Petroleum’un Permian Havzası’nda faaliyet gösteren CrownRock’ı satın alacağı açıklamasının ardından geldi. Berkshire, 11 Aralık’ta açıklanan anlaşmanın ardından beş farklı işlemle Occidental hissesi satın aldı. Holding, son üç yıldır düzenli olarak Occidental yatırımını artırdı ve şu an 27% payla petrol şirketinin en büyük hissedarı konumunda. 

💊 AstraZeneca (AZN) aşı portföyünü güçlendirmek amacıyla ABD’li aşı geliştiricisi Icosavax’ı (ICVX) yaklaşık 1,1 milyar dolara satın almaya hazırlanıyor. Anlaşma ayrıca AstraZeneca, Icosavax’ın 229 milyon dolar olan varlıklarını da satın almış olacak. Bu anlaşmayla AstraZeneca, Icosavax’ın IVX-A12 aşılarını da bünyesine katarak portföyünü güçlendirmeyi hedefliyor.

🚀 SpaceX, Elon Musk’ın uzay ve uydu şirketinin değerini 180 milyar dolara yaklaştıracak bir fiyat artışıyla, insider hisselerini bir ihale teklifiyle tanesi 97 dolardan satmaya hazırlanıyor. Daha önce, dünyanın en değerli ikinci startupı 500 milyon ile 750 milyon dolar aralığında değişebilecek bir ihale teklifini değerlendiriyordu. Yükselen bu değerleme, yatırımcıların uzay taşımacılığı şirketi ve hızla büyüyen Starlink uzay internet hizmetine yönelik güçlü talebinin altını çiziyor. 

Haftanın Manşetleri: Tencent Rekabeti, Petrol Yatırımı, Aşı Anlaşmaları

🧶 Arkhouse Management ve Brigade Capital Management, Macy’s’i (M) satın almak için 5,8 milyar dolarlık bir teklifte bulundu. Yatırımcılar, perakendeci Macy’s için hisse başına 21 dolarlık bir teklifte bulundu. Ocak ayından bu yana 16% gerileyen şirket hissesi, dün 19,62 dolardan kapandı.

🏢 Blackstone (BX) Digital Realty Trust (DLR) ile yaptığı 7 milyar dolarlık ortaklıkla Frankfurt, Paris ve Kuzey Virginia’da dört veri merkezi kampüsü kuracak. Yapılan ortaklık kapsamında Blackstone, ilk aşamada 700 milyon dolar sermaye katkısında bulunacak ve 80% paya sahip olacak. Kalan 20%’lik paya sahip olacak olan Digital Realty ise geliştirme süreçleri ve günlük operasyonların sorumluluğunu üstlenecek.

🧸 Hasbro (HAS) oyuncak satışlarının tatil sezonunda da zayıf gitmesi sebebiyle işten çıkarmalara gitmeye hazırlanıyor. 2023 yılının başlarında yaklaşık 6.300 çalışanı olan ve ilk aşamada 800 kişiyi işten çıkaran şirket, şimdi yaklaşık 1.100 çalışanının işine son verecek. 

🫶 Analist Favorileri

Analistler bu hafta teknolojiden yarı iletkenlere, biyoteknolojiden müşteri hizmetlerine birçok hisse önerdi. 

Haftanın Manşetleri: Tencent Rekabeti, Petrol Yatırımı, Aşı Anlaşmaları

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; JPMorgan’ın Çin sektöründe beğendiği hisseler ile Nvidia’ya rakip olması beklenen teknoloji isimleri yer alıyor. 

🎯 JPMorgan analistlerinin, “zamanında alımlar” olarak adlandırdıkları, “temelleri ve piyasa değeri diplerden çıkmakta olan” şirketlerden oluşan favori Çin hisseleri: Tencent, NetEase (NTES), Lenovo (LNVGY) ve Xiaomi (XIACY).

🎯 Futurum Research CEO’su Daniel Newman, bu yılki güçlü rallisiyle hem yatırımcılara hem de şirketlere yapay zekânın büyük bir fırsat olduğunu ispatlayan Nvidia karşısında Advanced Micro Devices (AMD), Microsoft (MSFT) ve Amazon’un (AMZN) performansını beğeniyor. 

Haftanın Manşetleri: Tencent Rekabeti, Petrol Yatırımı, Aşı Anlaşmaları

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı