Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Teknoloji Devlerinin Sonuçları, Tüpraş’ın Yeni Yatırımı

April 26, 2024 • 7 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: Teknoloji Devlerinin Sonuçları, Tüpraş’ın Yeni Yatırımı

Nisan ayına veda etmeye ve mayıs ayının da gelişiyle uzayan günlerin tadını çıkarmaya hazırlandığımız bir haftayı daha geride bıraktık. 

Fed’in mayıs ayındaki FOMC toplantısı öncesinde yatırımcıların faiz kararına ilişkin beklentilerini ayarlamak için veri gündemini takip ettiği bu hafta borsalar, ABD’de hız kazanan bilançolardan destek buldu. 

Borsa İstanbul Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nn (TCMB) faizi 50%’de sabit bıraktığı haftada rekor seviyeye yükseldi. BIST 100 Endeksi haftayı 2,05% değer kazancıyla 9.915,62 puandan tamamlayarak  tüm zamanların en yüksek günlük ve haftalık kapanışını gerçekleştirdi. Endeks gün içinde ise 9.956,11 seviyesine yükselerek tarihi zirvesini yeniledi.  

“Neler kaçırdım?” diye üzülmene gerek yok çünkü geçtiğimiz hafta olan biten ne varsa senin için derledik. Şimdi sıcacık bir kahve alıp gündeme bir göz atma zamanı. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Teknoloji Devlerinin Sonuçları, Tüpraş’ın Yeni Yatırımı

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine Çin’den gelen bazı gelişmeler ve ABD’li şirketlerin yeni ortaklıkları damga vururken, Borsa İstanbul’da şirketler bir dizi yeni yatırımlar ve iş anlaşmaları duyurdu. 

🏭 Tüpraş (TUPRS), Tüpraş, katma değeri yüksek kimyasal ürünler üretmek ve kapsam 3 emisyonlarının azaltılmasını sağlamak amacıyla İzmir ve İzmit rafinelerinde 256 milyon dolarlık yatırım kararı aldı. Yapılacak yatırımlar ise “İzmit ve İzmir Rafinerisi Propilen Splitter Projesi” ve “İzmir Rafinerisi Propan Propilen Depolama ve Satış Sistemi Tesisi Projesi” olarak açıklandı. 

💾 Bu hafta ABD’nin teknoloji devleri bilançolarıyla gündeme damgalarını vurdu. Yazılım devi Microsoft (MSFT) Azure bulut segmentindeki büyümeyle gelirlerini artırsa da şirketin ileriye dönük tahminleri zayıf kaldı. Benzer şekilde Facebook ve Instagram’ın sahibi Meta Platforms (META) da ikinci çeyrek tahminlerinin üç aylık güçlü sonuçlarının gölgelenmesinden darbe alan bir diğer isim oldu. Öte yandan elektrikli araç devi Tesla (TSLA), Wall Street tahminlerini ıskalayan sonuçlarına rağmen, yatırımcıların yeni elektrikli araç planlarını neşeyle karşılamasından destek alan bir isim oldu. Google’ın sahibi Alphabet (GOOGL) ise ilk temettüsünü duyurduğu bilançosunda tahminleri aşarak Wall Street’in hem de yatırımcılarının yüzünü güldürdü.

Yeo Teknoloji (YEOTK), Suudi Arabistan merkezli bir firma ile imzalanan işbirliği ve ortaklık anlaşması kapsamında şirket kurulum süreçlerine başladı. Bu ortaklık kapsamında kurulacak şirkette Yeo Teknoloji’nin 95% payı bulunacak. Şirket, Suudi Arabistan’da gerçekleştirilecek mega projelerle birlikte sanayi, enerji, su ve altyapı alanlarında faaliyet yürütecek.

🤖 Çin üniversiteleri ve araştırma enstitüleri, ABD’nin geçen yıl Çin’e gelişmiş teknolojilerin satışına yönelik yasağını genişletmesine rağmen, son zamanlarda başka satıcılar aracılığıyla üst düzey Nvidia (NVDA) yapay zekâ çipleri satın aldı. Reuters’in incelediği ihale belgeleri, ABD’nin 17 Kasım’da ambargoyu daha fazla çip ve ülkeyi lisanslama kurallarına tabi tutacak şekilde genişletmesinin ardından, 10 Çinli kuruluşun Super Micro Computer (SMCI) Dell Technologies (DELL) ve Tayvanlı Gigabyte Technology tarafından üretilen sunucu ürünlerine gömülü gelişmiş Nvidia çipleri satın aldığını gösteriyor.

🔫 ASELSAN (ASELS) Genel Müdürü Ahmet Akyol, şirketin devam eden projeleri ve yatırımları hakkında bilgi verdi. Akyol, 86 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini ve NATO’ya ihracat için de özel bir birim kurduklarını belirtti.

💊 Moderna (MRNA) ilaç geliştirme süreçlerini hızlandırmak amacıyla San Francisco merkezli yapay zekâ şirketi OpenAI’ın ChatGPT’sini kullanmak üzere bir ortaklık kurduğunu açıkladı.The Wall Street Journal’ın haberine göre, işbirliği kapsamında Moderna’nın yaklaşık 3 bin çalışanı, OpenAI’ın son teknoloji dil modeli GPT-4 üzerine inşa edilen ChatGPT Enterprise’a bu hafta sonuna kadar erişebilecek. 

Haftanın Manşetleri: Teknoloji Devlerinin Sonuçları, Tüpraş’ın Yeni Yatırımı

🚗 Agrotech Yüksek Teknoloji (AGROT), yerli elektrikli araç, motor ve batarya teknolojileri çalışmaları kapsamında XEV Global Limited şirketinin dünya genelindeki ağırlıklı hisselerini satın almak için ön müzakerelere başladı. Yapılan açıklamaya göre taraflar arasında bu konuda bir ön sözleşme metni imzalandı.

🤝 Toyota Motor (TM) Çinli Tencent (TCEHY) ile; Nissan (NSANY) ise Baidu (BIDU) ile yeni işbirlikleri açıkladı. Şirketler tarafından yapılan açıklamada, yapay zekânın otomobil üreticileri için önemini vurgulayan sınır ötesi ortaklıklar kuracaklarını duyurdu.

📱Odine Solutions Teknoloji (ODINE), Avrupa’da 5G alanında faaliyet gösteren bir şirketin satın alınması konusunda gerekli görüşmelere ve işlemlere başlanılması için karşılıklı mutabakat zaptı imzaladığını duyurdu. Satın almaya konu şirketin, 5G alanında hazır ürünlere sahip olduğu ve yeni ürünler geliştirmek için de Ar-Ge çalışmalarına devam ettiği ifade edildi.

🚗 SoftBank Japon diline özgü “dünya standartlarında” bir üretici yapay zekâ modeli geliştirmek ve bilgi işlem tesislerini güçlendirmek için önümüzdeki iki yıl içinde 960 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyor. Japon konglomerat, büyük dil modellerinin gerektirdiği gelişmiş grafik işlem birimleri ihtiyacı karşılamak için ABD’li Nvidia’dan çip satın almayı planlıyor.

💰 Şişecam (SISE), İngiltere’deki iştiraki Sisecam UK PLC üzerinden yurt dışındaki kurumsal yatırımcılara yönelik olarak 5 yıl vadeli 500 milyon dolar ve 8 yıl vadeli 600 milyon dolar nominal değerli yurt dışı tahvil (Eurobond) ihraçları gerçekleştirdi. Söz konusu ihraçlara 3,5 milyar doların üzerinde talep geldi. 

💊 Coca-Cola (KO) Microsoft’un bulut bilişim ve yapay zekâ hizmetlerini kullanmak üzere 1,1 milyar dolarlık beş yıllık bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Anlaşma kapsamında Microsoft ve Coca-Cola, Azure OpenAI ile “ortaklaşa deneyler” yapacak. Bu hizmet, müşterilerin Microsoft’un Azure bulut bilişim hizmetinde çalışan sohbet robotları ve diğer yapay zekâ hizmetleri oluşturmasına izin vermek için OpenAI’ın teknolojisini kullanıyor.

🛒 Bim Mağazalar (BIMAS) CEO’su Haluk Dortluoğlu, şirketin Kanada’nın süpermarket sektöründe rekabeti artırmak için aralarında Bim’in de olduğu zincir marketleri takibe aldığına yönelik dış basında çıkan haberlere cevap verdi. Dortluoğlu, şirkete doğrudan ulaşmış bir teklifin olmadığını ancak Kanada hükümetinden teklif gelmesi halinde bunu değerlendireceklerini belirtti.

Haftanın Manşetleri: Teknoloji Devlerinin Sonuçları, Tüpraş’ın Yeni Yatırımı

📊 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), nisan ayı toplantısında, beklentilere paralel şekilde politika faizini 50%’de sabit bıraktı. 

📊ABD’de yıllıklandırılmış GSYH ilk çeyrekte yüzde 2,5’luk beklentinin altında yüzde 1,6 büyüdü. 

📊 Fed’in favori enflasyon ölçütü kişisel tüketim harcamaları (PCE) endeksi, martta aylık bazda şubata göre değişmeyerek 0,8% arttı. Piyasa beklentileri kişisel tüketim harcamalarının 0,6% yükselmesi yönündeydi.

🫶 Analist Favorileri

Analistlerin bu hafta önerdiği hisseler arasında finans şirketleri ve tüketici ürünleri öne çıktı.

Haftanın Manşetleri: Teknoloji Devlerinin Sonuçları, Tüpraş’ın Yeni Yatırımı

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; Wall Street’in altın ve bakırdaki talep patlamasından faydalanacağına inandığı hisselerle, Ortadoğu karmaşasında öne çıkan savunma isimleri yer alıyor.

🎯 Wall Street analistleri, altın ve bakıra yönelik son dönemlerde artan ve ilerde daha da ivme kazanması beklenen talepten Gold Fields (GFI), Freeport-McMoRan (FCX), Teck Resources (TECK), Northern Star (NSTC) ve Southern Copper’ın (SCCO) kazançlı çıkacağını düşünüyor.

🎯 İngiliz yatırım bankası Liberium Capital’a göre Ortadoğu’daki kargaşa Lockheed Martin (LMT), RTX Corporation (RTX), Northrop Grumman (NOC), Howmet Aerospace (HWM) ve L3Harris Technology’e (LHX) olumlu yansıyabilir.

Haftanın Manşetleri: Teknoloji Devlerinin Sonuçları, Tüpraş’ın Yeni Yatırımı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı