Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Teknoloji Devlerinin Nvidia Mücadelesi, Sabancı’nın GES Kredisi

Haftanın Manşetleri: Teknoloji Devlerinin Nvidia Mücadelesi, Sabancı’nın GES Kredisi
Google News Icon Takip Et

Havaların giderek ısınması ve günlerin giderek uzaması bir yana, hem mart ayına hem de birinci çeyreğe veda ettiğimiz bir haftayı geride bıraktık.

ABD borsaları, Good Friday tatili sebebiyle dört günlük kısa işlem haftasına artıda tamamlarken, odak bir kez daha Fed yetkilileri ve veri gündeminde oldu.

Borsa İstanbul ise yerel seçimler öncesindeki son işlem haftasında, seçime yönelik belirsizlikler ve faiz artışı maliyetlerinin baskı oluşturabileceği beklentisine karşın haftayı 0,69% yükselişle 9.142,40 puandan tamamladı.

Bu hafta; şirketlerin yeni girişim haberleri ve iş anlaşmalarının yanı sıra bir dizi yeni açıklamalar gündemde yer edindi. 

“Neler kaçırdım?” diye üzülmene gerek yok çünkü geçtiğimiz hafta olan biten ne varsa senin için derledik. Şimdi sıcacık bir kahve alıp gündeme bir göz atma zamanı. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Teknoloji Devlerinin Nvidia Mücadelesi, Sabancı’nın GES Kredisi

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine Çin’den gelen bazı gelişmeler ve ABD’li şirketlerin yeni ortaklıkları damga vururken, Borsa İstanbul’da şirketler bir dizi yeni yatırımlar ve iş anlaşmaları duyurdu. 

Qualcomm (QCOM), Intel (INTC) ve Google (GOOGL), Nvidia’nın (NVDA) yapay zekâ ile ilişkili yazılımlardaki hakimiyetine karşı bir araya gelmeyi amaçlayan bir teknoloji şirketleri konsorsiyumuna katıldı. UXL Foundation olarak bilinen grup, kimin ürettiğine bakılmaksızın bir dizi yapay zekâ hızlandırıcı çipe güç verebilecek yazılım ve araçlar geliştirmeyi amaçlıyor.

🏥 Koç Holding (KCHOL), Antalya’da faaliyet gösteren Kemer Medical Center Özel Sağlık Hizmetleri’nin 80%’ini 82,7 milyon avro bedelle satın aldı. Açıklamaya göre söz konusu tutarın 95%’i peşin olarak yapılırken, bakiye tutarının KMC’nin bağımsız denetimden geçecek 31 Aralık 2023 finansal tablolarındaki net borç ve işletme sermayesi tutarları üzerinden hesaplanacak düzeltme ile ödeneceği bildirildi.

🏭 Intel CEO’su Pat Gelsinger, X platformunda yaptığı bir paylaşımda Tesla (TSLA) CEO’su Elon Musk’ı şirketinin yarı iletken üretim tesislerini gezmeye davet ederek, elektrikli araç devini müşterileri arasına katmayı hedefliyor. Şirket, geçtiğimiz hafta ABD hükümetinden 20 milyar dolarlık bir hibe kazanmıştı.

🇺🇸Agrotech Yüksek Teknoloji (AGROT), ABD-Silikon Vadisi’nde kuracağı şirketin “AGROTECH USA LLC” ismi ile onay aldığını ve lisans işlemlerinin tamamlandığını açıkladı. Şirketin kuruluş işlemlerinin tamamlanması ile ayrıca ABD ve ABD merkezli uluslararası büyük ölçekli şirketler vesilesi ile birçok coğrafyaya 3 yıllık teknoloji ihracat programı başlattı.

🤝 Apple (AAPL) CEO’su Tim Cook, şirketin karma gerçeklik ürünü Vision Pro’nun bu yıl Çin pazarında satışa sunulacağını söyledi. Bu açıklama, iPhone üreticisinin Çin’deki araştırma ve geliştirme yatırımlarını artırma niyetinde olduğuna işaret etti. Şirket ayrıca, Çinli teknoloji şirketi Tencent’in (TCEHY) uygulamalarının Çin pazarında Vision Pro’da kullanıma sunulmasını kabul ettiğini açıkladı.

🏭Sasa Polyester (SASA), şirket sermayesini 700% oranında bedelsiz olarak artırma kararı aldı. Kararın, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylanması halinde şirketin mevcut 5,3 milyar TL’lik sermayesi 42,5 milyar TL’ye yükselecek. 

💳 Robinhood (HOOD), kişisel finans pazarındaki konumunu genişletmek ve premium katmanına abonelikleri artırmak amacıyla yeni bir kredi kartı sunacak. Online yatırım platformunun yalnızca Robinhood Gold müşterilerinin kullanabileceği kredi kartı, Kaliforniya merkezli şirketin ürün yelpazesini genişletmek istemesiyle birlikte, bozuk para yatırımına olanak tanıyan bir banka kartının piyasaya sürülmesinden iki yıl sonra geldi.

Haftanın Manşetleri: Teknoloji Devlerinin Nvidia Mücadelesi, Sabancı’nın GES Kredisi

💰 Sabancı Holding (SAHOL), Sabancı İklim Teknolojileri üzerinden 100% oranında hissedar olduğu Sabanci Renewables Inc.’nin güneş enerjisi santrali yatırımı olan Oriana Solar Projesi için 243 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladı. Kredi anlaşması MUFG Bank, ING Bank LLC ve NORD LB bankalarının eşit katılımı ile gerçekleşti. 

🇨🇳 Çin devlet bilgisayarları ve sunucularında Intel ve AMD (AMD) gibi ABD  işlemcilerini aşamalı olarak devre dışı bırakacak yeni yönergeleri uygulamaya koydu. Hükümet, bu şirketlerin ürünlerinin hükümet bilgisayarlarında kullanılmasını yasaklayan ve 26 Aralık’ta açıklanan satın alma yönergelerini uygulamaya başladı. Kararların, Çinli alternatifleri tercih ettikleri için Microsoft’un (MSFT) Windows işletim sistemini ve yabancı yapımı veritabanı yazılımlarını da etkileyeceği belirtildi.

🤖Mia Teknoloji (MIATK), karma gerçeklik teknolojileri geliştirme hedefleri kapsamında çalışmalara başladı. Şirket bu kapsamda Apple Vision Pro Karma gerçeklik gözlüğüyle, savunma sanayi, sivil havacılık, uzay ve üretim alanlarında sektörün ihtiyaçlarına yönelik olarak proje, tasarım ve ürün geliştirecek.

💰 Alibaba (BABA), Hong Kong’daki birimi Cainiao Smart Logistics Network’ün halka arz planlarını rafa kaldırdı. Çinli konglomerat, Cainiao’nun azınlık hissedarlarına (çalışanlar dahil), lojistik biriminin ellerinde bulunan tüm hisselerini hisse başına 0,62 dolar karşılığında Alibaba’ya satma fırsatı sunmayı planladığını ve bunun toplam 3,75 milyar doları temsil edeceğini belirtti. 

📱Teknosa (TKNSA) CEO’su Sitare Sezgin, şirketin 2024’te 2 kat büyüme ve 1 milyar TL’lik yatırım hedeflediğini açıkladı. Sezgin ayrıca “Pazar yeri projesi ile kapsamında 2024’te artan ürün çeşitliliğimizle işlem hacmini 2 kat büyütmeyi hedefliyoruz” dedi. 

🍩 McDonald’s (MCD) ve Krispy Kreme’in (DNUT) ABD’deki ortaklığı, 2024’ün ikinci yarısında aşamalı bir yayılıma ile başlayacak. İki şirket, Krispy Kreme donutlarının McDonald’s lokasyonlarında 2026 yılı sonuna kadar ulusal çapta satışa sunulmasını bekliyor. 

✈️ Pegasus (PGSUS) CEO’su Güliz Öztürk, sadece Airbus uçaklardan oluşan bir filo kurma planından geri adım attıklarını ve eski tip Boeing 737 filosunu ellerinde tutma kararı verdiklerini açıkladı. Şirket eski nesil 737 NG’lerini 2025 yılına kadar aşamalı olarak kaldırmayı planlıyordu ancak Öztürk’ün yaptığı açıklamaya göre artan seyahat talebinin yanı sıra yeni uçakların teslimatında yaşanan gecikmeler ve buna bağlı olarak kiralama maliyetlerinde görülen artış, bu planı 2029’a erteledi.

🚗 Nissan Motor (NSANY), önümüzdeki üç yıl içinde 30 yeni model piyasaya süreceğini ve kârlılığı artırmak için maliyetleri düşürürken küresel satışlarını 1 milyon araç artırmayı hedeflediğini söyledi.

Yeo Teknoloji (YEOTK), 100% iştiraki olan Reap Battery’nin inşası süren enerji depolama sistemleri fabrikası için yerli robotik üretim hattı projeleri gerçekleştiren Robo Otomasyon ile anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında, Reap Battery fabrikasında enerji depolama sistemleri, robotik üretim hattında üretilecek.

Haftanın Manşetleri: Teknoloji Devlerinin Nvidia Mücadelesi, Sabancı’nın GES Kredisi

📊 Fed’in favori enflasyon göstergesi olarak bilinen ABD çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisi sürpriz yapmadı. ABD Ticaret Bakanlığı’na göre çekirdek PCe, şubat ayında beklentilere paralel olarak yıllık bazda 2,8% yükseldi. Aylık bazda ise artış 0,3% olarak gerçekleşti. 

📊 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), faizi sürpriz şekilde 500 baz puan artışla 50%’ye çıkardığı 21 Mart tarihli Para Politikası Kurulu (PPK) özetini yayımladı. TCMB özette, enflasyonun ana eğiliminde düşüş görüldüğünü, buna rağmen enflasyon raporunda öngörülen düzeyin bir miktar üzerinde olduğu değerlendirmesini yaptı.  

🫶 Analist Favorileri

Analistlerin bu hafta önerdiği hisseler arasında finans şirketleri ve tüketici ürünleri öne çıktı.

Haftanın Manşetleri: Teknoloji Devlerinin Nvidia Mücadelesi, Sabancı’nın GES Kredisi

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; JPMorgan’ın çip sektörü dışında beğendiği yapay zekâ hisseleriyle, analistlerin Dow Jones’u yeni zirvelerine taşıyacağına inandığı isimler yer alıyor. 

🎯 JPMorgan, yüksek değerleme ve balon endişelerine rağmen çip sektörü dışında bu isimlerin yapay zekâdan kazançlı çıkmasını bekliyor: Arista Network (ANET), Coherent (COHR), Dell Technologies (DELL), Lumentum (LITE), Flex (FLEX), Jabil (JBL).

🎯 Wall Street, geçtiğimiz günlerde rekor tazeleyen Dow Jones’un önünde daha da yükseliş olduğuna inanıyor ve bu mavi çipli hisselerin endeksi yeni rekorlara taşıyacağını öngörüyor: Boeing (BA), UnitedHealth (UNH), Nike (NKE), Apple, Amazon (AMZN), McDonald’s, Chevron (CVX), Johnson & Johnson (JNJ) ve Amgen (AMGN)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı