Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Reddit’in Halka Arzı, Agrotech’in ABD’deki Yeni Şirketi

Mart 22, 2024 • 9 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: Reddit’in Halka Arzı, Agrotech’in ABD’deki Yeni Şirketi

Oldukça hareketli geçen birkaç haftanın ardından bu hafta borsalar ilginç günlerden geçti.

Fed’in faiz indirimi umutlarını kırmayan ancak merkez bankasının temkinli ilerleyeceğine ilişkin açıklamalar, borsalarda rallilere yol açtı. Ayrıca halka arz piyasasını yeniden hareketlendiren gelişmeler de yakından izlendi. 

Hafta genelinde primli seyreden ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) sürpriz şekilde faizi 500 baz puan artırarak 50%’ye çekmesi sonrası bankacılık endeksi liderliğinde yükselişine devam eden Borsa İstanbul, haftanın son işlem gününde negatif bölgede kaldı. Endeks cuma gününü 0,32% değer kaybederek 9.111,50 puandan tamamladı.

Bu hafta; şirketlerin yeni girişim haberleri ve iş anlaşmalarının yanı sıra bir dizi yeni açıklamalar gündemde yer edindi. 

“Neler kaçırdım?” diye üzülmene gerek yok çünkü geçtiğimiz hafta olan biten ne varsa senin için derledik. Şimdi sıcacık bir kahve alıp gündeme bir göz atma zamanı. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Reddit’in Halka Arzı, Agrotech’in ABD’deki Yeni Şirketi

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine Çin’den gelen bazı gelişmeler ve ABD’li şirketlerin yeni ortaklıkları damga vururken, Borsa İstanbul’da şirketler bir dizi yeni yatırımlar ve iş anlaşmaları duyurdu. 

⚡️ Reddit (RDDT) halka arzının ardından NYSE’de işlem görmeye başladı. Sosyal medya şirketinin hisseleri, New York’taki ilk işlem gününü 48% artışla tamamlayarak, yatırımcıların gelecek vaat eden ancak zarar eden şirketlerin ilk halka arzlarına yönelik iştahının geri dönebileceğinin sinyalini verdi.

🇺🇸 Agrotech Yüksek Teknoloji (AGROT), ABD Silikon Vadisi’nde şirket kurma kararı aldı. Şirketin yaptığı açıklamaya göre söz konusu şirket ABD’de Agrotech’in birçok ülkeye ihracatını gerçekleştirdiği yapay zeka temelli e-ticaret, e-sağlık ve akıllı tarım uygulamalarının satışını yapacak.

🎤 Nvidia (NVDA), GTC Konferansı ile bu haftaya damgasını vurdu. Şirketin yeni nesil yapay zekâ grafik işlemcileri Blackwell olarak tanıtırken, Nvidia ayrıca Nvidia Inference Microservice (NIM) adlı yeni bir ürünü Nvidia kurumsal yazılım aboneliğine eklediğini duyurdu. Öte yandan şirket, elektrikli araçlar, 3 boyutlu modeller ve insansı robotlar alanlarında yeni işbirlikleri açıkladı. 

🔫 ASELSAN (ASELS), Milli Savunma Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı olan askeri ekipmanların tedariki için anlaşma imzaladı. Anlaşmanın 556,5 milyon dolar değerinde olduğu açıklandı.

🤝 Apple (AAPL) Google ile (GOOGL) yapay zekâ alanında güçlerini birleştirmeye hazırlanıyor. Şirket, Google’ın Gemini yapay zekâ motorunu iPhone ürününe yerleştirmek için görüşmelere başladı. Apple ve Google arasında yapay zekâ endüstrisini sarsması beklenen olası bir anlaşma gerçekleşirse, bu ortaklık iki şirketin arama ortaklığı üzerine inşa edilecek. 

🏙️Mia Teknoloji (MIATK), Mia Teknoloji, savunma sanayi alanında faaliyetler yürütmek için bir dizi yeni karar aldı. Şirket bu kapsamda yeni bir şirket kuracak. Diğer yandan şirketin hedefleri arasında ise yerli ve uluslararası şirketlerle ortaklıklar kurmak ve üniversitelerle iş birlikleri yaparak nitelikli insan kaynağı gelişimine ve şirkete kazandırılmasına katkıda bulunmak, uluslararası savunma sanayi ihalelerinde konsorsiyumlara katılmak gibi maddeler yer alıyor.

🚙 Elektrikli araç sektörü yine hareketli. Hibrit araçların yeniden popülerliğini kazanmasının yanı sıra öngörülen talep artışını koruma konusunda zorlanan elektrikli araç üreticileri, fiyat savaşlarına devam ediyor.  ABD’nin önde gelen elektrikli araç üreticisi Tesla (TSLA), 1 Nisan’dan itibaren ABD’de satışa sunulan Model Y araçlarının fiyatını 1.000 dolar artıracağını açıkladı. Öte yandan Pasifik’in diğer tarafında XPeng (XPEV), Çin’de artan rekabet karşısında konumunu korumak için daha düşük fiyatlı elektrikli araçlar duyurmaya hazırlanıyor.

Haftanın Manşetleri: Reddit’in Halka Arzı, Agrotech’in ABD’deki Yeni Şirketi

🚗 Gen İlaç (GENIL), ABD’li ilaç firması Jaguar Health’e (JAGX) %6,70 ortak olacağını duyurdu. Diğer yandan Jaguar’ın geliştirdiği Mytesi isimli ilaç için iş birliği de yapıldı. Gen İlaç, söz konusu ilacın üretimini yapacak ve Türkiye, Belarus, Ukrayna, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Türkmenistan, Rusya ve Gürcistan’da münhasır satış ve pazarlama haklarına sahip olacak.

💰 Intel (INTC), ABD yönetiminden yaklaşık 20 milyar dolar hibe ve kredi kazandı. ABD Başkanı Joe Biden, Intel için Arizona’da 8,5 milyar dolar hibe ve 11 milyar dolara kadar kredi ön anlaşması açıkladı. Fonun bir kısmı iki yeni fabrika inşa etmek ve mevcut bir fabrikayı modernize etmek için kullanılacak.

✈️Tav Havalimanları (TAVHL), Medine Havalimanı’nda mevcut terminalin kapasitesini artıracak yeni bir iç hatlar terminali inşa edecek. Bu yatırımla birlikte söz konusu havalimanının kapasitesinin yılllık 8 milyon yolcudan 18 milyon yolcuya çıkacak. Medine Havalimanı, Tav Havalimanları’nın 26% hissedarı olduğu ortak girişim şirketi TIBAH Development tarafından işletiliyor. 2 etap halinde yapılacak olan yatırımın beklenen toplam tutarı 275 milyon dolar.

🤖 Microsoft (MSFT), DeepMind’ın kurucu ortağı Mustafa Suleyman’ı şirketin yeni oluşturulan tüketici yapay zekâ biriminin başına atadı ve Inflection AI girişiminin birkaç çalışanını işe aldı. Şirketin yaptığı açıklamaya göre Suleyman, Copilot sohbet robotu ve bu teknolojiyi kullanan yeni Bing tarayıcısı gibi tüketici yapay zekâ çalışmalarını tek bir çatı altında toplayan Microsoft AI adlı birimin CEO’su olacak.

☀️Yeo Teknoloji (YEOTK) 51% ortaklığı Defic Globe’nin iştiraki olan Green Solar George SRL’nin Romanya’da güneş enerjisi santrali (GES) inşasına başladığını duyurdu. Söz konusu GES’in kurulu gücünün 7,3 MWp olacağı ifade edildi. İnşasına başlanan GES’in 2024’ün üçüncü çeyreğinde faaliyete geçmesi planlanıyor.

✈️ Boeing (BA)  giderek kötüleşen bir krizin ortasında kaliteyi artırmak için 737 üretimini kısıtlarken, şirketin nakit akışı hedefini geri çektiğini söyledi. CFO Brian West, Boeing’in Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) koyduğu bir limit kapsamında her ay izin verilen maksimum 38 adet 737 uçağından daha azını üreteceğini söyledi.

👨‍✈️Pegasus (PGSUS), uçuş rotasına yeni bir destinasyonu daha ekledi. Şirket İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Mısır’ın başkenti Kahire’deki Sphinx havalimanına uçmaya başladı. Söz konusu seferler salı, perşembe, cuma, cumartesi, pazar günleri olmak üzere haftada beş kez karşılıklı olarak gerçekleşiyor.

📱 Qualcomm (QCOM), akıllı telefonlarda üretici yapay zekâ çağını geliştirmeye yardımcı olacağını umduğu yeni Snapdragon 8s Gen 3 Mobil Platformunu tanıttı. Şirketten yapılan açıklamada, Android akıllı telefonlarda kullanılabilen yeni platformun fotoğrafçılık ve oyun deneyimlerini geliştirmenin yanı sıra “bir sonraki seviye” üretici yapay zekâ özellikleri sunacağı belirtildi. Söz konusu platformun belki de en önemli tarafı, Meta Platforms’un (META) Llama 2’si ve Google’ın Gemini Nano gibi büyük dil modellerinin hesaplama ihtiyaçlarını karşılayabilecek olması. 

🍔Tab Gıda (TABGD), 2023 yıl sonunda operasyonlarını Türkiye, Gürcistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nde toplamda 81 şehire yayarak, 183 yeni restoran açtı. Böylece şirketin toplam restoran sayısı 1.615’e ulaştı. 

🚘 Rivian (RIVN), araç sahipleri, artık elektrikli kamyon ve SUV’larını Tesla’nın Supercharger istasyonlarında şarj edebilecek. Rivian, gelecekteki elektrikli araçları için Tesla’nın Kuzey Amerika Şarj Standardını (NACS) benimseme planlarını açıklayan ilk otomobil üreticilerinden biriydi. Rivian, mevcut araç sahiplerine, tıpkı Ford’un (F) geçen ay yapmaya başladığı gibi, Tesla yapımı bir adaptörü ücretsiz olarak gönderecek.

Haftanın Manşetleri: Reddit’in Halka Arzı, Agrotech’in ABD’deki Yeni Şirketi

📊 Fed, bu hafta faizleri 5,25% ile 5,50% aralığında sabit bırakacağını açıkladı. Ancak yatırımcılar, ağırlıklı olarak beklentilere gelen bu karardan ziyade Başkan Jerome Powell’ın açıklamalarını izledi. Powell, sıkı para politikası döngüsünün muhtemelen sonuna gelindiği ve bu yıl içinde faiz indirimlerine başlamanın uygun olacağı söylemlerini yineledi. Fed, bu yıl için üç faiz indirimi daha öngörüyor. 

📊 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mart ayı toplantısında, politika faizini sürpriz şekilde 500 baz puan artışla 50%’ye çıkardı. TCMB, faiz artışının gerekçesi olarak enflasyondaki yükselişi gösterdi. Diğer yandan Merkez Bankası, enflasyondaki yükselişin devam etmesi durumunda mevcut parasal sıkılığın artırılabileceği mesajını verdi.

🫶 Analist Favorileri

Analistlerin bu hafta önerdiği hisseler arasında finans şirketleri ve tüketici ürünleri öne çıktı.

Haftanın Manşetleri: Reddit’in Halka Arzı, Agrotech’in ABD’deki Yeni Şirketi

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; Goldman Sachs’ın “AL” dediği yapay zekâ hisseleriyle, S&P 500’ün en ucuz ve en cazip isimleri yer alıyor. 

🎯 Goldman Sachs, verimliliği artırmak için yapay zekâ teknolojisinden yararlanan ve “4. Aşama” yapay zekâ kazananları olarak bu isimleri listeliyor: Robert Half (RHI), Walmart (WMT), Pinterest (PINS), New York Times (NYT), News (NWSA), H&R Block (HRB), Coupang (CPNG) ve Amazon (AMZN).

🎯 S&P 500’de bu hisseler, 2024 fiyat/kazanç oranlarına göre en ucuz ve en cazip isimler olarak değerlendiriliyor: United Airlines (UAL), Viatris (VTRS), American Airlines (AAL), General Motors (GM), Everest Group (EG), Delta Air Lines (DAL), Walgreens Boots Alliance (WBA), APA (APA), Ford Motor ve Synchrony Financial (SYF).

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı