Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Portföy Güncellemeleri, Fitch Uyarısı, Texas’ın Kararı

Haftanın Manşetleri: Portföy Güncellemeleri, Fitch Uyarısı, Texas’ın Kararı
Google News Icon Takip Et

Bazılarımızın karınca gibi harıl harıl çalıştığı, bazılarımızın da ağustos böceği gibi yan gelip yattığı ağustos ayını ortaladık. 

Zaman hızla akıp geçerken biz de bu koşuşturmacanın ortasında kendimize vakit ayırmaya çalışıyoruz. Tabii ağustos ayının sıcak havası buna pek yardımcı olmuyor. 

Tıpkı bu hafta gibi bazen hafta içi bazı günler çok yoğun geçebiliyor ve gündemde ne var ne yok bakmaya fırsatımız bile olmayabiliyor. Ama hiç merak etme çünkü kaçırdığın önemli ne var ne yoksa senin için derledik.

Artık yoğun geçen bir haftanın ardından buz gibi bir içecek alıp şöyle bir rahatlayabilir, gündemde ne var ne yok takip edebilirsin. 🍹

Dilersen takip ettiğin ancak kaçırmış olabileceğin bu gelişmelerin öne çıkanlarına birlikte bakalım. Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Portföy Güncellemeleri, Fitch Uyarısı, Texas’ın Kararı

Perakende Devlerinin 2. Çeyrek Rakamları

İkinci çeyrek bilanço sezonunda şimdiye kadar bazı şirketler ağladı, bazı şirketler güldü. Tabii yatırımcılardan da buna göre tepkiler geldi. Geçtiğimiz hafta bilançolara ağırlıklı olarak perakende isimleri damga vururken, teknolojiden de bir isim öne çıktı.

  • Target (TGT) ikinci çeyrek bilançosunda üç aylık satış beklentilerini karşılayamadı ve müşterilerini ihtiyaçlarından fazlasını satın almaya ikna etmekte bir kez daha zorlandığı için yılın geri kalanına yönelik tahminlerini düşürdü. Şirket, ikinci çeyrekte 24,77 milyar dolarlık gelirden 1,80 dolar hisse başına kâr (EPS) elde etti. Target’ın gelirleri, 25,16 milyar dolarlık analist beklentilerinin altında kalsa da hisse başına kârı 1,39 dolarlık tahminin üzerinde geldi. Şirket yılın tamamında karşılaştırılabilir satışların tek haneli düşüş göstermesini ve hisse başına kârın 7 ile 8 dolar arasında değişmesini bekliyor. 
  • Walmart (WMT) 31 Temmuz’da sona eren çeyreklik dönemde 1,71 dolarlık hisse başına kâr (EPS) ve 160,27 milyar dolarlık analist beklentilerini aşarak 1,84 dolar EPS ve 161,63 milyar dolar gelir açıkladı. Walmart’ın bu dönemde net kârı, bir yıl önceki 5,15 milyar dolar ya da hisse başına 1,88 dolara kıyasla yaklaşık 33% artışla 7,89 milyar dolara ya da hisse başına 2,92 dolara yükseldi. Walmart ABD’deki zincir mağaza satışları ikinci çeyrekte bir önceki yıla kıyasla yakıt hariç 6,4% arttı. Tahminlerin üzerinde gelen güçlü bilançosunun ardından perakende devi, 2023 mali yılının tamamında konsolide net satışların yaklaşık 4% ile 4,5% aralığında artmasını beklediğini açıkladı. 
  • Tencent (TCEHY), maliyet azaltma önlemlerinin işe yaramaya başlaması ve şirketin çeşitli işletmelerinde satışların artmasıyla ikinci çeyrek kârını artırsa da beklentilerin altında kaldı. Bu dönemde şirket gelirleri 20,76 milyar dolar olan beklentilerin altında kalsa da geçen yılın aynı dönemine göre 11%’lik bir artışla 20,46 milyar dolar oldu. Tencent’in hisse sahiplerine atfedilebilir kârı da bu dönemde 4,57 dolar olan beklentinin oldukça altında 3,58 dolar oldu. Ancak geçen yılın aynı dönemine göre 41%’lik artış gösteren kâr, 2021’den bu yana en yüksek artışını gerçekleştirdi. 
Haftanın Manşetleri: Portföy Güncellemeleri, Fitch Uyarısı, Texas’ın Kararı

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta yatırım devlerinin güncellenen portföyleri öne çıkan haberler arasında yer aldı. Öte yandan şirketler için olumlu ve olumsuz gelişmeler yatırımcıların odağında olmaya devam etti. Tabii bir de Fitch’in ABD’li bankalara yaptığı uyarı vardı. 

🚗 ABD borsaları tarafında yakından takip ettiğimiz bazı yatırımcıların hedge fonları portföylerine yeni hisseler ekleyip bazılarını çıkardı. Bazı isimler teknolojiye yönelik inançlarını korurken, bazıları konut piyasasına yöneldi. Mesela Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’i (BRKA) üç ABD’li konut inşaatçısına 814 milyon dolarlık bir yatırım yaptı. Şirket, ikinci çeyrek sonunda yaklaşık 726 milyon dolar değerinde 6 milyon DR Horton (DHI) hissesinin yanı sıra, 152.572 adet Lennar (LEN) ve 11.112 adet NVR (NVR) hissesi satın aldığını açıkladı. Ayrıca Apple (AAPL), Bank of America (BAC) ve Coca-Cola (KO) haziran ayında sona eren dönemde şirketin en büyük yatırımları olmaya devam etti. Öte yandan Berkshire bu ödemede Capital One Financial (COF) yatırımını artırarak 1,4 milyar dolara taşırken, portföyünde uzun bir süredir yer alan General Motors (GM) hisselerini 848 milyon dolara indirdi.

  •  “The Big Short” ile ismini duyuran Michael Burry’nin Scion Asset Management, ikinci çeyrekte Alibaba (BABA) ve JD (JD) hisselerini portföyünden çıkardı. 13F belgelerine göre Scion bu dönemde 15 şirketteki varlıklarını tasfiye etti; bunlar arasında, JPMorgan Chase (JPM) tarafından kurtarılan First Republic Bank ve Banc of California (BANC) tarafından satın alınan PacWest Bancorp (PACW) da bulunuyor. Bu dönemde Expedia Group (EXPE) Scion’un en büyük yatırımı olarak ortaya çıktı ve hedge fon, yıl ortası itibariyle 10,9 milyon dolar değerinde 100.000 EXPE hissesi satın aldı. Şirket ayrıca Charter Communications (CHTR) ve CVS Health (CVS) hisselerini de portföyünün 25 yeni hissesi arasına ekledi. 
  • Milyarder yatırımcı Ray Dalio’nun 50 yıllık hedge fonu Bridgewater Associates, ikinci çeyrekte 1,98 milyon hisse ile AT&T (T), 68,8 bin hisse ile Spotify Technology (SPOT), 218,6 bin hisse ile Micron Technology (MU), 368,3 bin hisse ile DoorDash (DASH) ve 39,5 bin hisse ile Cummins’te (CMI) yeni pozisyonlar aldı. Şirket, Netflix (NFLX), Home Depot (HD) ve Extra Space Storage (EXR) hisselerindeki pozisyonlarından çıktı. Meta Platforms (META) hisselerini yaklaşık 1 milyon hisseden 537,6 bin hisseye, Mastercard (MA) hisselerini 303,8 bin hisseden 154,8 bin hisseye ve Procter & Gamble (PG) hisselerini 4,94 milyon hisseden 4,62 milyon hisseye düşürdü.
  • İkinci çeyrekte David Tepper’ın Appaloosa Management’ı 2,31 milyon hisse ile Advanced Micro Devices (AMD), 480 bin hisse ile Apple, 6,78 milyon hisse ile Intel (INTC) ve 1,85 milyon hisse ile Qualcomm’da (QCOM) pozisyonlar aldı. Bu dönemde şirket, Alibaba’daki pozisyonunu 100 bin hisseden 4,48 milyon hisseye, Amazon’daki (AMZN) pozisyonunu 2 milyon hisseden 3,16 milyon hisseye ve Meta Platforms’daki pozisyonunu 700 bin hisseden 1,50 milyon hisseye taşıdı. Öte yandan Appaloosa Salesforce (CRM), Walt Disney (DIS) ve Tesla’daki (TSLA) pozisyonlarından çıktı. 

👀 Amazon kendisini hayatımızın merkezi bir parçası haline getirmek için yeni bir yol deniyor: elimiz. ✋ Bu yılın sonuna kadar Amazon müşterileri, şirketin ABD’deki 500’den fazla Whole Foods mağazasından herhangi birinde avucunu taratarak ödeme yapabilecek. Bu, şirketin Amazon One adlı bir hizmetiyle mümkün olacak.  Amazon One ile müşteriler, Amazon Fresh marketlerinde, bazı Panera restoranlarında, havaalanlarındaki birkaç perakendecide, bazı stadyumlarda ve konser mekanlarında ve birkaç Starbucks (SBUX) şubesinde yalnızca elleriyle ödeme yapabilecek.

Haftanın Manşetleri: Portföy Güncellemeleri, Fitch Uyarısı, Texas’ın Kararı

🛍️ Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, yapay zekâ yazılımı çabaları kapsamında binlerce Nvidia (NVDA) grafik işlem birimi satın aldı. Financial Times’ın haberine göre Suudi Arabistan Nvidia’nın H100 çiplerinden en az 3.000 adet satın alırken, BAE de binlerce Nvidia çipine erişim sağladı. Haberde ayrıca BAE’nin Teknoloji İnovasyon Enstitüsü’nde Falcon olarak bilinen kendi büyük dil modelini geliştirmeye başladığı da belirtildi.

📉  Texas eyaleti, şirketlerin federal fonlardan yararlanabilmek için elektrikli araç (EV) şarj istasyonlarına Tesla’nın teknolojisini dahil etmelerini zorunlu kılma planını onayladı. ABD otoyollarını elektrikli hale getirmeyi amaçlayan 5 milyar dolarlık programın en büyük yararlanıcısı Teksas’ın kararı, diğer eyaletler tarafından yakından izleniyordu. Bu durum Tesla CEO’su Elon Musk’ın teknolojisini ABD şarj standardı haline getirme planları için de önemli bir adım niteliği taşıyor.

💸 Intel, İsrailli yarı iletken üreticisi Tower Semiconductor’ı (TSEM) satın almak için yaptığı 5,4 milyar dolarlık anlaşmayı, Çin’den düzenleyici onayını alamadığı için iptal etti. Intel bu kapsamda Tower’a 353 milyon dolarlık bir ayrılma ücreti ödeyecek. Bu gelişme, ABD ile Çin arasında ticaret, fikri mülkiyet ve Tayvan’ın geleceği gibi konularda yaşanan gerilimin, özellikle teknoloji şirketleri söz konusu olduğunda, kurumsal anlaşmalara nasıl yansıdığının altını çiziyor.

Haftanın Manşetleri: Portföy Güncellemeleri, Fitch Uyarısı, Texas’ın Kararı

❗ Fitch Ratings analisti Chris Wolfe, ABD bankacılık sektörünün başka bir türbülansa daha yaklaştığı uyarısında bulundu. Aralarında JPMorgan Chase (JPM) gibi devlerin de yer aldığı düzinelerce ABD bankası notlarında düşüş görme riskiyle karşı karşıya. Wolfe, bankacılık sektörünün notunun bir kademe daha düşürülerek AA-‘den A+’ya çekilmesinin, Fitch’i 70’ten fazla ABD bankasının her birinin notunu yeniden değerlendirmeye zorlayacağını belirtti. Wolfe, “Eğer A+’ya çekecek olursak, bu tüm finansal ölçütlerimizi yeniden ayarlayacak ve muhtemelen olumsuz derecelendirme eylemlerine dönüşecektir.” dedi. 

🚗 Vietnamlı elektrikli araç start-up’ı VinFast’ın (VFS) değerlemesi, şirket hisselerinin ilk işlem gününde yükselmesinin ardından Detroit’in “üç büyük” otomobil üreticisini geride bıraktı. Nasdaq’ta listelenmeye başlayan VinFast, 37,06 dolardan kapanarak, otomobil üreticisinin borsaya kote olmak için özel amaçlı bir satın alma şirketiyle birleşmesi sırasında kararlaştırılan 10 dolarlık fiyatın oldukça üzerine çıktı. Vinfast’in piyasa değeri 85 milyar doları aşarak Ford (F), General Motors (GM) ve Fiat Chrysler’in sahibi Stellantis’ten (STLA) en az 27 milyar dolar daha yüksek bir değere ulaştı.

Analist Favorileri

Bu haftanın analist favorileri arasında yeşil enerjiden teknolojiye, medyadan gıdaya birçok şirket yer alıyor. 

Haftanın Manşetleri: Portföy Güncellemeleri, Fitch Uyarısı, Texas’ın Kararı

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; Evercore’un “AL” dediği yapay zekâ isimlerinin yanı sıra, uzun bir süredir büyük bir hareket sergilemeyen ve yatırımcıların gözünde ölü para olarak konumlanan ancak Wall Street analistlerinin yakında toparlanma beklediği hisseler yer alıyor. 

Evercore; Alphabet (GOOGL), Meta Platforms (META), Nvidia, Booking Holdings (BKNG), JPMorgan, Arista Networks (ANET), MongoDB (MDB), Domino’s Pizza (DPZ), Intel ve Pure Storage’ın (PSTG) yapay zekâdan en iyi yararlanan şirketler olduğunu ve hisse performanslarının da bundan kârlı çıkacağını düşünüyor. 

Öte yandan bu yılki performanslarında yatay, hatta aşağı yönlü bir performans izlenen fakat Wall Street’in yakında toparlanma beklediği bazı “ölü hisseler” var. Bu hisseler için geçtiğimiz yıl 43% olan ortalama “AL” notu oranı, bu yıl 19 puan artarak 62%’ye yükseldi: Harley-Davidson (HOG), Treehouse Foods (THS), Biocryst (BCRX), Lazard (LAZ), Scotts Miracle-Gro (SMG), Biogen (BIIB), Quaker Chemical (KWR), Spotify (SPOT), Bank of New York Mellon (BK) ve United Airlines (UAL).

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı