Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: PayPal’in Stablecoin’i, Amazon Kredi Kartı, Çip Siparişleri

Ağustos 11, 2023 • 7 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: PayPal’in Stablecoin’i, Amazon Kredi Kartı, Çip Siparişleri

Eveeet, sonunda sıcaklardan eriyip bunaldığımız temmuz ayını geride bıraktık. Tabii ağustosa da hızlı başladık. 

Enflasyon ve üretici enflasyonu gibi makroekonomik veriler, kredi derecelendirme kuruluşlarının not düşürmeleri, çeşitli sektörlerden bilanço açıklamaları derken ağustos ayını da yarıladık bile!

Tıpkı bu hafta gibi bazen hafta için bazı günler çok yoğun geçebiliyor ve gündemde ne var ne yok bakmaya fırsatımız bile olmayabiliyor. Ama hiç merak etme çünkü kaçırdığın önemli ne var ne yoksa senin için derledik. 

Dilersen takip ettiğin ancak kaçırmış olabileceğin bu gelişmelerin öne çıkanlarına birlikte bakalım. Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: PayPal’in Stablecoin’i, Amazon Kredi Kartı, Çip Siparişleri

İlaçtan Medyaya ve Teknolojiye, Bilançolar Yine Hareketli

İkinci çeyrek bilanço sezonunda şimdiye kadar bazı şirketler ağladı, bazı şirketler güldü. Tabii yatırımcılardan da buna göre tepkiler geldi. Geçtiğimiz hafta teknoloji, medya ve ilaç devlerinin bilançolarıyla geçti. 

  • Eli Lilly (LLY) güçlü satışlarıyla ikinci çeyrekte kârında 85%’lik artış gördükten sonra yılın geri kalanına yönelik beklentilerini de yükseltti. Şirket hissesi, açılış öncesinde 9%’un üzerinde yükseldi. Şirket, haziran ayında sona eren üç aylık dönemde 1,76 milyar dolar veya hisse başına 1,95 dolar kâr elde etti. Eli Lilly’nin net kârı 952,5 milyar dolar seviyesindeydi. Hisse başına düzeltilmiş kâr da 1,98 dolarlık analist beklentilerin üzerinde 2,11 dolar oldu. Öte yandan Eli Lilly, 7,58 milyar dolarlık gelir beklentilerini de aşarak bu dönemde 8,31 milyar dolar gelir elde etti. 
  • Walt Disney’in (DIS) devam eden yayın sıkıntıları ve platformlarından içerik çekilmesinden kaynaklanan büyük yeniden yapılandırma maliyetleri, şirketin mali çeyrek sonuçlarına da yansıdı. Şirket, bu dönemde 1,03 düzeltilmiş hisse başına kâr açıkladı. Beklenti, 0,95 dolardı. Disney’in gelirleri, 22,5 milyar dolar beklentinin altında, 22,33 milyar dolar oldu. Bu dönemde şirketin açıkladığı 146,1 milyon toplam abone sayısı, 151,1 milyonluk tahminlerinde altında geldi. Disney, 1 Temmuz’da sona eren çeyreklik dönemde, bir önceki yılki 1,41 milyar dolar ya da hisse başına 0,77 dolarlık net gelirden, 460 milyon dolar ya da hisse başına 0,25 dolarlık net zarara geçti. Şirketin 22,33 milyar dolarlık geliri, 22,5 milyar dolar beklentinin altında kalsa da 4% yükseldi. 
  • Çinli e-ticaret devi Alibaba (BABA), ikinci çeyrekte elde ettiği güçlü gelirlerin ardından açılış öncesinde 4,5%’in üzerinde yükseldi. Hisseleri ABD’de de listeli olan şirket, haziran ayında sona eren çeyreklik dönemde 31 milyar dolar (224,92 milyar Çin Yuanı) olan beklentinin üzerinde, 32,29 milyar dolar gelir elde etti. Geçen yılın aynı dönemine göre gelirlerde görülen bu 14%’lük yükselişle şirket, Eylül 2021 çeyrek döneminden bu yana gelirlerinde en yüksek çeyrek dönemlik artışı görmüş oldu. Aynı dönemde Alibaba’nın adi hissedarlara atfedilebilen net kârı da 3,97 milyar dolar olan beklentiyi aşarak, yıllık bazda 51% artışla 4,76 milyar dolara ulaştı. Şirketin hisse başına kârı da 2,40 dolar oldu. Şirketin ana işi olan Taobao ve Tmall Group’un gelirleri, haziran çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre 12% artışla 15,9 milyar dolara ulaştı. Şirket, online alışveriş uygulaması Taobao’nun günlük aktif kullanıcı sayısının aynı dönemde 6,5% arttığını belirtti.
Haftanın Manşetleri: PayPal’in Stablecoin’i, Amazon Kredi Kartı, Çip Siparişleri

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu haftanın öne çıkan haberlerinde halka arzlardan elektrikli araç sektörüne, yarı iletkenlerden kripto paralara birçok gelişme yer aldı. 

🚗 Tesla (TSLA) CFO’su Zachary Kirkhorn, elektrikli araç şirketinde geçirdiği 13 yılın ardından görevinden ayrıldı. Gelişmelerin ardından hisseler 3%’e yakın değer kaybetti. Kirkhorn’un istifası sonrası Vaibhav Taneja, muhasebe müdürü olarak mevcut görevine ek olarak CFO olarak atandı. Ancak Kirkhorn yıl sonuna kadar Tesla’ya hizmet etmeye devam edecek. 

👀 ABD’de düzenleyicilerin dijital varlıklara yönelik şüphelerinin arttığı bir dönemde PayPal (PYPL), piyasaya “stablecoin” süreceğini açıkladı. Şirket, bu hamleyle ABD’de kripto para ödemelerine ilişkin böylesine bir adım atan ilk büyük finansal kuruluş oldu. San Jose merkezli şirket dün yaptığı açıklamada, PayPal USD adında dolar cinsinden bir stablecoin piyasaya sürmeye hazırlandığını ve dijital para birimlerine yönelik hizmetlerinde daha fazla genişlemeye gitmeyi amaçladığını söyledi. Şirket, PayPal USD’nin New York Eyaleti Finansal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Paxos tarafından ihraç edileceğini ve ABD doları karşılığında itfa edilebileceğini belirtti. 

Haftanın Manşetleri: PayPal’in Stablecoin’i, Amazon Kredi Kartı, Çip Siparişleri

🛍️ Amazon (AMZN), İngiliz çip tasarımcısı Arm Holding’in ABD’deki halka arzına ana yatırımcı olarak katılmak üzere görüşmelere başladı. Reuters’ın bu haberi, Arm halka arzı kapsamında rekabetin arttığına işaret ediyor. Amazon; Intel (INTC), Alphabet (GOOGL) ve Nvidia (NVDA) dahil olmak üzere halka arz öncesinde Arm’a yatırım yapmak için görüşmelerde bulunan uzun teknoloji devleri listesine katılıyor. Kaynaklar, bu yatırımcıların Arm’ın yönetim kurulunda yer almayacağını belirtiyor. Amazon’un da Arm için bu rekabete girmesi Arm’ın bulut bilişim alanındaki önemini vurgular nitelikte. Tabii Arm’ın, Graviton işlem çipinin geliştirilmesi de dahil olmak üzere, çip inovasyonu konusunda Amazon Web Services ile hâlihazırda bir ortaklığı var.

📉  Elektrikli araç pazarında Tesla’nın (TSLA) başlattığı fiyat indirimlerine son katılan isim Lucid Group (LCID) oldu. Elektrikli araç üreticisi Lucid, ABD elektrikli araç sektöründeki artan rekabet ve Tesla’nın başlattığı fiyat savaşının ortasında, Air sedanlarının fiyatlarını 12.400 dolara kadar düşürdü. Lucid, Air Pure’un fiyatını 5.000 düşürerek 82.400 dolara, daha güçlü Touring ve Grand Touring araçlarının fiyatlarını da 12.400 indirimle sırasıyla 95.000 dolara ve 125.600 dolara indirdi. Şirket söz konusu teklifin tedarik sürdüğü sürece geçerli olacağını belirtti.

💸 Çin’in internet devleri, ABD’nin yeni ihracat kontrolleri uygulayacağı korkusuyla körüklenen bir satın alma çılgınlığına girdi. The Financial Times’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre Baidu (BIDU), ByteDance, Tencent (TCEHY) ve Alibaba (BABA), ABD’li çip üreticisi Nvidia’dan (NVDA) bu yıl teslim edilmek üzere yaklaşık 100 bin A800 işlemci almak için 1 milyar dolar değerinde sipariş verdi. Nvidia’ya yakın iki kişi, Çinli grupların ayrıca 2024 yılında teslim edilmek üzere 4 milyar dolar değerinde grafik işleme birimi daha satın aldığını söyledi. 

Haftanın Manşetleri: PayPal’in Stablecoin’i, Amazon Kredi Kartı, Çip Siparişleri

❗ Google’ın ana şirketi Alphabet (GOOGL), Robinhood Markets’taki (HOOD) hisselerini, yatırım uygulamasının halka açık bir şirket olarak ilk kez kâra geçtiğini açıklamasından günler sonra, yaklaşık 90% azalttığını açıkladı. Alphabet; ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu yasal başvurusunda, 31 Mart’ta sona eren ilk çeyrekteki 4,9 milyon hisseye kıyasla, 30 Haziran itibarıyla Robinhood’da yaklaşık 612.214 hisseye sahip olduğunu belirtti.

Analist Favorileri

Bu haftanın analist favorileri arasında yeşil enerjiden teknolojiye, medyadan gıdaya birçok şirket yer alıyor. 

Haftanın Manşetleri: PayPal’in Stablecoin’i, Amazon Kredi Kartı, Çip Siparişleri

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; RBC Capital Markets’ın yapay zekâ sayesinde sürpriz bilanço açıklayan şirketlerin yanı sıra Wall Street’in sergilediği güçlü performanslarla “AL” notu verdiği hisseler yer alıyor. 

RBC Capital Markets, son dönemlerin en büyük teknoloji trendi olan yapay zekâya yaptıkları yatırımlarla Nvidia (NVDA), Apple (AAPL), Microsoft (MSFT), Amazon (AMZN) ve Intel’i (INTC) beğeniyor. 

Öte yandan yılbaşından bu yana 14%’ün üzerinde artış gösteren, gelecek 12 ayda en az 15% artış potansiyeli taşıyan ve izlendikleri analistlerin 60%’ından “AL” notu alan hisseler ise şöyle: Warner Bros Discovery (WBD), Caesars Entertainment (CZR), MGM Resorts International (MGM), Alaska Air Group (ALK), Zoetis (ZTS), Delta Air Lines (DAL), Las Vegas Sands (LVS), Axon Enterprise (AXON).

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı