Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Nvidia Bilançosu, Koç Holding’in Yapı Kredi Açıklaması

May 24, 2024 • 6 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: Nvidia Bilançosu, Koç Holding’in Yapı Kredi Açıklaması

Çeşitli şirket açıklamaları ve bilançolarınının üst üste geldiği bu hafta da oldukça hareketli geçti.

Borsalar haftaya yatay bir başlangıç yaptıktan sonra tam gaz devam eden güçlü bilanço sezonu sayesinde rekorlar tazeledi. Ancak bazı Fed yetkililerinin faiz indirimi bir yana, faiz artışının bile hâlâ masada olduğunu ima etmesiyle kazançlar sınırlı kaldı. 

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi bu hafta, tarihinde ilk kez 11.000 bin puanı aşarak rekor seviyeyi gördü. Bankacılık sektörü önderliğinde yükseliş hareketini gerçekleştiren endeks kâr satışlarıyla birlikte haftayı 10.676,65 seviyesinde kapattı.

“Neler kaçırdım?” diye üzülmene gerek yok çünkü geçtiğimiz hafta olan biten ne varsa senin için derledik. Şimdi sıcacık bir kahve alıp gündeme bir göz atma zamanı. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Nvidia Bilançosu, Koç Holding’in Yapı Kredi Açıklaması

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine Çin’den gelen bazı gelişmeler ve ABD’li şirketlerin yeni ortaklıkları damga vururken, Borsa İstanbul’da şirketler bir dizi yeni yatırımlar ve iş anlaşmaları duyurdu. 

Nvidia (NVDA) üç aylık sonuçlarında bir kez daha beklentileri aşarak hem yatırımcıları hem de analistleri memnun etti. Şirket ilk çeyrekte 26,04 milyar dolar üzerinden hisse başına düzeltilmiş 6,12 dolar kâr elde ederek analist beklentilerini geride bırakırken, ayrıca veri merkezi gelirleri yıllık bazda 427% artışla rekor 22,6 milyar dolara ulaştı. Yarı iletken devinin 10’a 1 hisse bölünmesi de Wall Street tarafından hoş karşılanan bir sürpriz oldu ve hisse ilk kez 1.000 dolar seviyesini gördü. 

🏢Koç Holding (KCHOL), 1944’te kurulan Yapı Kredi’nin Birleşik Arap Emirlikleri merkezli First Abu Dhabi Bank’a satışına ilişkin iddialar üzerine Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıklama yaptı. Açıklamada ön görüşmelerin devam ettiği ancak kamuya açıklama yapılmasını gerektirecek nitelikte bir gelişme bulunmadığı bildirildi.

💻 Dell Technologies (DELL) bu hafta Qualcomm (QCOM) işlemcilerle desteklenen yapay zekâ özellikli bilgisayar serisini tanıttı. Şirket ayrıca, Nvidia’nın en yeni çiplerini destekleyen yeni bir sunucunun 2024’ün ikinci yarısından itibaren satışa sunulacağını açıkladı. Dell’in beş yeni bilgisayarından ikisi artık ön siparişle satın alınabiliyor, geri kalanı ise önümüzdeki aylarda satışa sunulacak

💻︎ Teknosa (TKNSA) “Dijital Odaklı Dönüşüm” programı kapsamında, 2024 yılı için 1 milyar TL’lik bir yatırım planlıyor. Bu program, şirketin çok kanallı bir perakendeciye dönüşüm sürecinin temel taşlarını oluşturuyor. Özellikle dijital altyapı ve çözümlere yatırım yaparak fiziksel ve dijital kanallar arası geçişkenliği artırmayı hedefliyor. 

🇰🇷 Güney Kore Devlet Başkanlığı ülkenin hayati önem taşıyan yarı iletken sektörü için 19 milyar dolar değerinde bir destek paketi açıkladı. Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, paket kapsamında hükümetin yarı iletken şirketlerinin büyük ölçekli yatırımlarını desteklemek için devlet tarafından işletilen Kore Kalkınma Bankası aracılığıyla yaklaşık 12,4 milyar dolar değerinde çipler için bir mali destek programı planladığını söyledi.

⛏ OYAK Maden Metalürji Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Ereğli Demir Çelik (EREGL) ve İskenderun Demir Çelik (ISDMR), Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygulandığı belirtilen 7 milyar TL’lik cezanın herhangi bir şirketine ait olmadığını açıkladı.

Haftanın Manşetleri: Nvidia Bilançosu, Koç Holding’in Yapı Kredi Açıklaması

🤖 Çinli teknoloji devleri Alibaba (BABA) ve Baidu (BIDU), Çin’de bulut bilişim sektöründeki fiyat savaşının kızıştığı bir dönemde, üretici yapay zekâ ürünlerini güçlendirmek için kullanılan büyük dil modellerinin (LLM’ler) fiyatlarını düşürdü.

🔋 Elektrikli araç şarj cihazları, otomotiv elektroniği ve batarya enerji depolama çözümleri alanlarındaki uzmanlığıyla mobilite sektöründe küresel bir oyuncu olmayı hedefleyen Vestel Mobilite (VESTL), Avrupa’da enerji depolama sektörünün gelişmesini teşvik etmek için çalışan Avrupa Enerji Depolama Birliği’nin (EASE) üyeleri arasına katıldı.

🚗 Xiaomi (XIACY), bilanço çağrısında bu yıl için 100 bin olan elektrikli araç teslimatı hedefini 120 bine taşıdığını açıkladı. Xiaomi Başkanı Lu Weibing ayrıca, aylık teslimatların 10 bin adedi aşmasını sağlamak için önümüzdeki aydan itibaren çift vardiyalı üretimin başlayacağını söyledi.

🛡Türkiye’nin önde gelen teknoloji ve savunma şirketlerinden Forte Bilgi İletişim Teknolojileri ve Savunma Sanayi A.Ş. (FORTE), Havelsan ile önemli bir iş birliğine imza attı. FORTE, Milli Savunma Bakanlığı Bilgi Sistemi Modernizasyonu Projesi kapsamında Sunucu Sanallaştırma Platformu için ek lisans ve bakım desteği sağlama işini üstlendi.

🖥️ Microsoft (MSFT), Build isimli geliştirici konferansında yapay zekâ özelliklerine sahip yeni kişisel bilgisayar kategorisini duyurdu. CEO Satya Nadella, şirketin Redmond’daki kampüsünde düzenlenen bir etkinlikte Microsoft’un “Copilot+” adını verdiği bilgisayarlarını tanıttı ve bu bilgisayarları Acer ve Asustek Computer’ın da aralarında bulunduğu bir dizi üreticiyle birlikte satacaklarını söyledi.

🚜 TürkTraktör (TTRAK), 2024 yılına yönelik beklentilerini içeren yeni yatırımcı sunumunu yayınladı. Şirket, 2024 yılında Türkiye iç piyasasında 31.000 ile 35.000 arasında traktör satışı gerçekleştirmeyi hedeflerken ihracat cephesinde ise 2024 yılı için 13.500 ile 15.000 adet traktör ihracatı yapmayı planlıyor. 

Haftanın Manşetleri: Nvidia Bilançosu, Koç Holding’in Yapı Kredi Açıklaması

⏳Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin 2024 birinci çeyrek bilanço tarihleri belli oldu. Konsolide olmayan şirketlerin bilanço açıklamaları 11 Haziran 2024’e kadar yapılacak. Konsolide olan şirketlerin bilançoları içinse son tarih 21 Haziran 2024.

📊 Fed’in 30 Nisan-1 Mayıs toplantısına ait tutanakları yayımlandı. Tutanaklar, Fed yetkililerinin faiz indirimi için yeterince güveni olmadığı sinyali verdi. Tutanaklarda enflasyondaki son yükselişe atıfta bulunularak “Katılımcılar geçen sene enflasyon yavaşlasa da son birkaç ayda Komite’nin 2% hedefine ilerlemekte zorlandığını gözlemledi. Enflasyon konusunda daha fazla güven kazanmak beklenenden uzun sürecek” ifadesi kullanıldı.

🫶 Analist Favorileri

Analistlerin bu hafta önerdiği hisseler arasında finans şirketleri ve tüketici ürünleri öne çıktı.

Haftanın Manşetleri: Nvidia Bilançosu, Koç Holding’in Yapı Kredi Açıklaması

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; Bank of America’nın yükselişte olduğuna inandığı ucuz hisse öneriyleriyle, Goldman Sachs’in favori teknoloji isimleri yer alıyor. 

🎯 Bank of America, Raymond James Financial (RJF), Monster Beverage (MNST), Nvidia ve Topgolf Callaway Brands (MODG) için “AL” diyor.

🎯 Goldman Sachs kıdemli teknoloji analisti Eric Sheridan, bu isimleri favori teknoloji seçimleri olarak sıralıyor: Amazon (AMZN), Alphabet (GOOGL), Meta Platforms (META), Expedia (EXPE) ve Instacart (CART).

Haftanın Manşetleri: Nvidia Bilançosu, Koç Holding’in Yapı Kredi Açıklaması

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı