Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Nvidia Bilançosu, Agrotech’in Yeni Şirketi 

Şubat 23, 2024 • 9 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: Nvidia Bilançosu, Agrotech’in Yeni Şirketi 

Fed’e yönelik faiz indirimi beklentileriyle büçlü rallilerin damgasını vurduğu ABD borsaları, bu hafta güçlü bir teknoloji isminin bilançosundan destek alarak şubat ayının son günlerinde hareketlenmeye başladı.

Borsa İstanbul ise TCMB faiz kararının açıklandığı haftada yükselişini sürdürdü. BIST 100 endeksinde 9.400 puan kar realizasyonlarının görüldüğü önemli bir seviye olarak izleniyor.

Bu hafta; teknoloji devlerinin bilançoları yakından izlenirken, şirketlerin yapay zekâ hamleleri ve anlaşmalara yönelik gelişmeler takip edildi. 

“Neler kaçırdım?” diye üzülmene gerek yok çünkü geçtiğimiz hafta olan biten ne varsa senin için derledik. Şimdi sıcacık bir kahve alıp gündeme bir göz atma zamanı. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Nvidia Bilançosu, Agrotech’in Yeni Şirketi 

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine ivme kazanan bilanço sezonunun yanı sıra bir dizi şirket açıklaması damga vurdu. 

🚀 Nvidia (NVDA) geçtiğimiz yılın son çeyreğinde de analist beklentilerini aşan güçlü bir bilanço açıklayarak, son sekiz çeyreğin yedisinde konsensüsün üzerinde rakamlar açıklama serisini sürdürdü. Geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreğinde rekor üstüne rekor kıran Nvidia gelirleri, yıllık bazda 265% artışla 22,1 milyar dolara yükseldi ve analistlerin 20,62 milyar dolarlık beklentisini aştı. Ayrıca Goldman Sachs’ın şu an “gezegendeki en önemli hisse” olarak adlandırdığı yapay zekânın poster çocuğu Nvidia’nın, yapay zekâ bileşenleri kapsamında yakından takip edilen veri merkezi birimi bu dönemde yıllık bazda 409% artışla 18,4 milyar dolara ulaşarak rekor tazeledi. 

🤖 Agrotech (AGROT), Agrotech, %90 ortaklığı Grid Teknoloji’nin yapay zeka tabanlı e-ticaret ürünü BYCHAT için BAE’de ihale kazandı. İhale kapsamında Grid Teknoloji, 2000’den fazla üye ve şirkete hizmet sunacak. Şirket ayrıca  BAE’de kurulacak Agrotech Global şirketi için de kayıt ve tescil işlemlerini tamamladı. 

🤝 Capital One (COF), küresel bir ödeme devi yaratmak amacıyla 35,3 milyar dolar karşılığında kredi kartı ihraççısı Discover Financial Services’i (DFS) satın alacağını açıkladı. Warren Buffett destekli ABD’li tüketici bankası Capital One, anlaşmanın düzenleyiciler tarafından 2024’ün sonlarında veya 2025’in başlarında onaylanmasının beklendiğini söyledi.

🛒 Migros (MGROS), 75% pay sahibi olduğu Paket Taxi’nin sermayesinin 18,3%’üne tekabül eden payları satın aldığını duyurdu. Migros’un bu satın alımla birlikte şirketteki pay oranı 92,1%’ye yükseldi.

Haftanın Manşetleri: Nvidia Bilançosu, Agrotech’in Yeni Şirketi 

🧠 Neuralink kurucusu  Elon Musk, Neuralink’in beyin çipi yerleştirdiği ilk insan hastanın tamamen iyileştiğini ve düşüncelerini kullanarak bir bilgisayar faresini kontrol edebildiğini söyledi. Tesla’nı (TSLA) çılgın CEO’su, “İlerleme iyi ve hasta, farkında olduğumuz sinirsel etkilerle birlikte tamamen iyileşmiş görünüyor. Hasta sadece düşünerek bir fareyi ekranda hareket ettirebiliyor.” dedi ve Neuralink’in şimdi hastadan mümkün olduğunca çok fare düğmesi tıklaması almaya çalıştığını söyledi.

🤝Mia Teknoloji (MIATK), ABD merkezli bir şirket ile lisans ve ortaklık anlaşmasına imza attı. Verilen lisans kapsamında şirketin sağlık alanındaki yazılımları New York merkezli iştiraki MIA Tech Corporation üzerinden satılacak. Diğer yandan MIA Tech Corporation’ın 51% payı ABD merkezli bir yatırımcıya satılacak.

💰 ABD hükümeti yerel tedarik zincirlerini güçlendirmek amacıyla yarı iletken üretimini genişletmek için GlobalFoundries’e (GFS) 1,5 milyar dolar teşvik verecek. Başkan Joe Biden yönetiminin yaptığı açıklamaya göre Ticaret Bakanlığı ile yapılan ön anlaşmaya göre, dünyanın en büyük üçüncü sözleşmeli yarı iletken üreticisi GlobalFoundries, New York’un Malta bölgesinde yeni bir yarı iletken üretim tesisi inşa edecek ve Vermont’un Burlington bölgesindeki mevcut operasyonlarını genişletecek.

Astor Enerji (ASTOR),  Irak’ta yerleşik iki firma ile “transformatör” satışı kapsamında 3,5 milyon dolar ve 12,7 milyon dolarlık sipariş anlaşması imzaladı. Şirket böylece toplamda 16,2 milyon dolarlık sipariş aldı. Astor Enerji, bu hafta ayrıca Burkina Faso’dan 3,9 milyon avro ve Hollanda’dan da 1,05 milyon avroluk iki sipariş daha aldı. 

💰Intel (INTC), Microsoft’un (MSFT) özel bir bilgisayar çipi üretmek için hizmetlerini kullanmayı planladığını açıkladı. Yarı iletken üreticisi ayrıca, şirketin gelişmiş çip üretiminde en büyük rakibi Taiwan Semiconductor Manufacturing’i (TSM) geride bırakmak için ve 2026 ve sonrasında TSMC’ye karşı liderliğini nasıl sürdürmeyi planladığına dair yeni ayrıntılar da verdi.

Haftanın Manşetleri: Nvidia Bilançosu, Agrotech’in Yeni Şirketi 

💰Koç Holding (KCHOL), Tat Gıda (TATGD) sermayesinin 49,04’lük paylarının Memişoğlu Tarım Ürünleri şirketine satışını tamamladı. Yapılan devir anlaşmasının parasal tutarı 80,9 milyon dolar olarak gerçekleşti. 

📱 Apple (AAPL), rakibi Samsung’un iki yıldan fazla bir süre gerisinde kaldıktan sonra 2023’ün dördüncü çeyreğinde Avrupa akıllı telefon pazarında birinciliği geri aldı. Araştırma şirketi Canalys, Apple’ın dördüncü çeyrekte Samsung’un 10,8 milyon adetlik akıllı telefon teslimatına kıyasla 12,4 milyon adet teslimat yaptığını açıkladı

🔫Aselsan (ASELS), platform üreticisi olan bir müşterisi ile yurt dışı satış sözleşmesi imzaladı. Anlaşma, Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin son kullanımına yönelik “Kara Araçları Faydalı Yükleri” ihracatını kapsıyor. Anlaşma bedeli ise 12,08 milyon dolar .

📊 Reddit gelecek ay gerçekleşmesi beklenen halka arzında, en üretken kullanıcılarından 75 bini için henüz belirlenmemiş sayıda hisse ayırmayı hedefliyor. Sosyal medya şirketi ayrıca, Google (GOOGL) ile platformun içeriğini arama motoru devinin yapay zekâ modellerini eğitmek için kullanılabilir hale getirmek üzere bir anlaşma yaptı.

💸Kaleseramik (KLSER), Çanakkale, Çan’daki üretim tesisinde kurulması planlanan “Supera Üretim Hattı” kapsamında alınacak makine ve teçhizatlara yönelik 5,5 milyon avroluk anlaşma imzaladı. İlgili makine ve teçhizatların teslimatının 4 ila 6 ay içerisinde yapılması planlanıyor. Şirket söz konusu yeni üretim hattından sağlanacak ürünlerin 2025 cirosuna 10-15% katkı yapmasını bekliyor.

🏀 FuboTV (FUBO); Walt Disney (DIS), Fox (FOXA) ve Warner Bros Discovery (WBD) aleyhine, şirketler tarafından planlanan spor yayın platformu girişimi nedeniyle antitröst davası açtı. Spor odaklı yayın hizmeti Fubo tarafından yapılan açıklamada, ortak girişimin “rekabeti yok edeceği ve tüketiciler için fiyatları şişireceği” öne sürüldü.

📉 Ekonomide Neler Oldu?

Haftanın Manşetleri: Nvidia Bilançosu, Agrotech’in Yeni Şirketi 

19 – 23 Şubat haftasında ekonomi gündeminde yaşanan önemli gelişmeleri aşağıda bulabilirsin 👇🏻

  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 45%’de sabit tutma kararı aldı. PPK metninde enflasyon görünümünde yaşanabilecek bir bozulma senaryosunda faizin gerektiği zaman artırılabileceğine ilişkin sinyal verildi.
  • Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayımlanan verilere göre bankacılık sektörünün kredi hacmi 16 Şubat’la sona eren haftada 43 milyar 179 milyon lira arttı. Aynı dönemde toplam kredi hacmi 12 trilyon 8 milyar 987 milyon liradan 12 trilyon 52 milyar 166 milyon liraya yükseldi.
  • FTSE Russell’ın yayınladığı yarı yıl gözden geçirme sonuçlarına göre Türkiye’den FTSE Russell Global Endeksleri’ne dahil edilecek ve çıkarılacak hisseler belli oldu. Buna göre  FTSE Russell Global Large Cap endeksine; Anadolu Grubu (AGHOL), Borusan Mannesmann Boru (BRSAN), Kiler Holding (KLRHO), Migros (MGROS), Otokar (OTKAR) ve Politeknik Metal (POLTK) eklendi. Aksa Enerji (AKSEN) ise listeden çıkarıldı.

🫶 Analist Favorileri

Haftanın Manşetleri: Nvidia Bilançosu, Agrotech’in Yeni Şirketi 

Analistlerin bu hafta önerdiği hisseler arasında teknoloji devleri ve bahis şirketleri öne çıktı.

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; Morgan Stanley analisti Andrew Slimmon’ın mevcut piyasada fırsatlar arayan yatırımcılara “AL” önerisinde bulunduğu hisselerle, Goldman Sachs’ın hedge fonlarının favorileri olarak gösterdiği isimler yer aldı. Diğer yandan Citibank, Borsa İstanbul’da 6 şirketin hedef fiyatlarını yukarı yönlü güncelledi. Bank of America ise bankacılık sektörü hisseleri için yeni hedef fiyatlar yayımladı.

🎯 Morgan Stanley, mevcut güçlü piyasa döngüsünde fırsatlar arayan ancak neye yatırım yapacağı konusunda zorlananlar için Microsoft, Ameriprise Financial (AMP) ve CRH’yi (CRH) önerdi. 

🎯 Goldman Sachs, 2,6 trilyon dolarlık brüt hisse pozisyonuna sahip 722 hedge fonun en büyük 10 varlığı arasında bu hisselerin yer aldığını belirtti: Amazon (AMZN), Microsoft, Meta Platforms (META), Alphabet (GOOGL), Nvidia, Uber Technologies (UBER), Apple, Pioneer Natural Resources (PXD), Salesforce (CRM) ve Visa (V).

🎯Citibank, Coca Cola İçecek (CCOLA) ve Anadolu Efes (AFES) için tavsiyesini “Al” olarak sürdürdü. Kurum CCOLA için hedef fiyatını 460 TL’den 740 TL’ye yükseltirken, Anadolu Efes için ise 145 TL olan hedef fiyatını 190 TL’ye çıkardı. Arçelik (ARCLK) için de hedef fiyatını yükselten banka tavsiyesini “nötr” olarak teyit ederken, hedef fiyatını 140 TL’den 170 TL’ye yükseltti. Citibank, Şok Marketler (SOKM), Migros (MGROS) ve Bim Mağazalar (BIMAS) için “Al” tavsiyesini korudu. Banka, Bim için hedef fiyatı 450 TL’den 520 TL’ye, Şok için 93 TL’den 100 TL’ye ve Migros için 470 TL’den 550 TL’ye yükseltti.

🎯 BofA Türk özel bankaları için tavsiyesini “Al” olarak sürdürürken, Akbank (AKBNK) çin hedef fiyatını 53,5 TL’den 66 TL’ye, Garanti BBVA (GARAN), için 78 TL’den 99 TL’ye, Yapı Kredi (YKBNK) için 28,5 TL’den 36 liraya, İş Bankası (ISCTR) için 34,5 TL’den 42 TL’ye yükseltti. Kamu bankaları için ise tavsiyesini “endeks altı getiri” olarak teyit eden BofA, Halkbank için (HALKB) hedef fiyatını 10 TL’den 9,5 TL’ye düşürdü. Vakıfbank (VAKBN) için ise hedef fiyatını 14 TL’den 15 TL’ye yükseltti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı