Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Musk’ın Süper Bilgisayarı, Turkcell’in Yeni Şirket Hamlesi

May 31, 2024 • 6 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: Musk’ın Süper Bilgisayarı, Turkcell’in Yeni Şirket Hamlesi

Fed toplantısı ile start verdiğimiz mayıs ayı, faiz umutlarının bir yeşerip bir solduğu ve bilanço sezonunun sonuna yaklaştığımız inişli çıkışlı bir ay oldu.

Borsalar, geçtiğimiz hafta ulaştıkları rekor seviyelerin ardından bu hafta bir mola verdi diyebiliriz. Yatırımcılar, bir yandan faiz politikasını etkileyebilecek veri gündemini, bir yandan da önemli şirket gelişmelerini takip etti. 

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi volatilitesi yüksek bir haftayı geride bıraktı. Paris merkezli Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF), Türkiye’yi uluslararası “gri listeden” çıkarma yolunda önemli adımlar attığını bildirmesinin ardından yükseliş hareketi gösteren endeks, hafta kapanışında oluşan kâr satışlarıyla günü 10.400,48 puandan tamamladı.

“Neler kaçırdım?” diye üzülmene gerek yok çünkü geçtiğimiz hafta olan biten ne varsa senin için derledik. Şimdi sıcacık bir kahve alıp gündeme bir göz atma zamanı. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Musk’ın Süper Bilgisayarı, Turkcell’in Yeni Şirket Hamlesi

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine Çin’den gelen bazı gelişmeler ve ABD’li şirketlerin yeni ortaklıkları damga vururken, Borsa İstanbul’da şirketler bir dizi yeni yatırımlar ve iş anlaşmaları duyurdu. 

💻 Elon Musk, yapay zekâ girişimi xAI’ın sohbet robotu Grok’un bir sonraki versiyonuna güç verecek bir süper bilgisayar inşa etmeyi planlıyor. The Information’ın haberine göre Musk, söz konusu bilgisayarların 2025’te faaliyet geçmesini istiyor. Bilgisayarlarda Nvidia’nın (NVDA) H100 grafik işlem birimlerinin kullanılacağı belirtilirken, ayrıca Oracle (ORCL) ile de bir ortaklığı değerlendirdiği söylendi. 

🏢FTSE Russell bünyesinde yer alan FTSE Global Hisse Senedi Endekslerine haziran ayında eklenecek hisseler belirlendi. Mid Cap Endeksi’ne Agrotech (AGROT) ve Tab Gıda eklenirken Micro Cap Endeksi’ne ise Batı Ege GYO (BEGYO), Meka Beton (MEKAG), MHR GYO (MHRGY) ve Tureks Turunç Madencilik (MARBL) dahil edildi. 

🤖 Google (GOOGL) dizüstü bilgisayarı Chromebook Plus modellerine bir dizi yeni yapay zekâ ve oyun özelliği ekledi. Şirket, Chromebook Plus’ta Google AI’ın kullanıcılara yapay zekâlı bir yazı asistanı, gelişmiş fotoğraf düzenleme ve Gemini’ı ana ekrandan kullanma olanağı sağlayacağını duyurdu. Şirket ayrıca, yeni Chromebook Plus kullanıcılarına Google One AI Premium planını bir yıl boyunca ücretsiz olarak sunacak.

🌬️Koç Holding’in (KCHOL) iştiraki Arçelik (ARCLK), LG Klima Sanayi ve Ticaret ile 31 Aralık 2024 tarihine kadar geçerli olacak ortaklık sözleşmesinin, üzerinde mutabık kalınan ticari esaslarla 31 Aralık 2031 tarihine kadar uzatılmasına karar verildiğini duyurdu.

🇨🇳 Çin, yarı iletken sektörünü canlandırmak için 47,5 milyar dolarlık (344 milyar yuan) bir yatırım fonu kurdu. Çin Maliye Bakanlığı 17%’lik hissesi ve 60 milyar yuanlık sermayesiyle fonun en büyük hissedarı olurken, China Development Bank Capital 10,5%’lik hissesiyle ikinci en büyük hissedar konumunda.

📲 Turkcell (TCELL) bilgisayar yazılımı, donanımı, bilişim, iletişim, telekomünikasyon, internet ve sistem entegrasyonu alanlarında geliştirme, programlama, üretim, mühendislik, müşavirlik ve Ar-Ge projesi çalışmaları yapmak amacıyla Artel Bilişim Servisleri A.Ş. ünvanlı bir şirket kurulmasına karar verdi.

Haftanın Manşetleri: Musk’ın Süper Bilgisayarı, Turkcell’in Yeni Şirket Hamlesi

💸 Robinhood (HOOD) tarihinin ilk hisse geri alım planını duyurarak, 1 milyar dolar değerinde hisse geri alacağını açıkladı. Robinhood’dan yapılan açıklamada, geri alımların üçüncü çeyrekten başlayarak iki ile üç yıllık bir süre içinde gerçekleştirileceği belirtildi. 

📒Alarko Holding (ALARK), azami fon tutarı iç kaynaklardan karşılanmak üzere 550.000.000 TL olmak üzere pay geri alımı programı açıkladı. Geri alım işlemlerinin tamamlanması için öngörülen maksimum süre ise bir yıl olarak belirlendi.

🚗 Tesla (TSLA), “Otonom Sürüş (FSD)” yazılımının Çin’deki yetkililerden onay alması için çabalarını artırıyor ve bu yıl içinde teknolojik açıdan gelişmiş özelliğin kullanıma sunulmasını planlıyor. ABD’li elektrikli araç üreticisi bu yazılımı ikinci büyük pazarı olan Çin’deki otomobil kullanıcılarına aylık abonelik olarak satmayı düşünüyor.

🛡Aselsan (ASELS), MİLGEM (Milli Gemi) sözleşmesi kapsamında 421,56 milyon avroluk yeni sipariş aldığını duyurdu. Şirket siparişlerin teslimatlarını ise 2025-2027 yılları arasında gerçekleştirmeyi planlıyor.

🖥️ Cathie Wood’un Ark Investment Management’ı, Elon Musk’ın 24 milyar dolar değer biçilen yapay zekâ girişimi xAI’da pozisyon aldı. Ark Baş Fütüristi Brett Winton’ın Bloomberg’e verdiği röportajda belirttiğine göre, söz konusu pozisyon fonun varlıklarının yaklaşık 2%’sini temsil ediyor.

🔋 Kervan Gıda (KRVGD), Manisa’da büyük bir adım atarak 325.000 metrekare arazi üzerine 25 MW kapasiteli güneş enerji santrali yatırımı gerçekleştiriyor. Santralin 12,5 MW kapasiteli ilk bölümünü devreye alan şirket elektrik üretimine başladı. Geri kalan 12,5 MW’lık bölümün ise haziran ayı içerisinde faaliyete geçmesi bekleniyor. Santral tam kapasite çalıştığında, Kervan Gıda 150 milyon TL elektrik gideri tasarrufu elde edecek.

Haftanın Manşetleri: Musk’ın Süper Bilgisayarı, Turkcell’in Yeni Şirket Hamlesi

📊 Fed’in enflasyon göstergesi olarak yakından takip ettiği çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisi, beklentilere paralel şekilde 2,8% ile bu ay da sabit kaldı.

🫶 Analist Favorileri

Analistlerin bu hafta önerdiği hisseler arasında finans şirketleri ve tüketici ürünleri öne çıktı.

Haftanın Manşetleri: Musk’ın Süper Bilgisayarı, Turkcell’in Yeni Şirket Hamlesi

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; Bank of America’nın favori yapay zekâ hisseleriyle, Morgan Stanley’nin bu yaz ralliye hazırlandığını düşündüğü isimler var.

🎯 Bank of America’ya göre bu 10 yapay zekâ şirketi, yatırımcıların favorileri olarak öne çıkıyor: Broadcom (AVGO), Meta Platforms (META), Uber Technologies (UBER), Netflix (NFLX), Arista Networks (ANET), Applied Materials (AMAT), Eli Lilly (LLY), ServiceNow (NOW), Nvidia ve Eaton (ETN).

🎯 Morgan Stanley, Amerikalıların yüksek tüketici fiyatlarına rağmen seyahatlerinden ödün vermemeyi düşündüğü bu yaz mevsiminden bu hisselerin kazançlı çıkacağına inanıyor: Delta Air Lines (DAL), Alaska Air (ALK), American Airlines (AAL), Marriott (MAR), Hilton (HLT), Wyndham (WH), Royal Caribbean (RCL), Norwegian Cruise Line (NCLH) ve Carnival (CCL).

Haftanın Manşetleri: Musk’ın Süper Bilgisayarı, Turkcell’in Yeni Şirket Hamlesi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı