Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: MSCI Türkiye Endeksi Değişimleri, Yatırım Devlerinin Portföy Güncellemeleri!

Şubat 16, 2024 • 8 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: MSCI Türkiye Endeksi Değişimleri, Yatırım Devlerinin Portföy Güncellemeleri!

Borsaların bir kez daha çalkantılı günlerden geçtiği bu hafta, şubat ayının sonlarına doğru kışa veda etmeye hazırlandığımız bir dönem oldu. 

Geçtiğimiz yılın sonundaki ralliye tutunarak yeni rekorlar kıran borsalar, beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verisiyle hafif tökezlese de haftanın sonuna doğru yeniden yukarı yönlü ivmeyi yakaladı. 

Borsa İstanbul ise bu hafta 9.000 puanın üzerinde kâr realizasyonları ile zaman zaman satış baskısı görmesine rağmen rekor serisini sürdürmeyi başlardı. 

Bu hafta; hedge fonların portföy güncellemelerinden şirketlerin yeni anlaşmaları ve atılımları yakından izlendi.

“Neler kaçırdım?” diye üzülmene gerek yok çünkü geçtiğimiz hafta olan biten ne varsa senin için derledik. Şimdi sıcacık bir kahve alıp gündeme bir göz atma zamanı. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: MSCI Türkiye Endeksi Değişimleri, Yatırım Devlerinin Portföy Güncellemeleri!

🗞️ Şimdi Haberler!

📊MSCI tarafından yapılan hisse senedi endekslerindeki değerlendirmeler kapsamında Türkiye endekslerinde de değişim yaşandı. MSCI Türkiye Endeksi’ne Coca-Cola (CCOLA) eklenirken, Hektaş (HEKTS) ve Koza Altın (KOZAL) çıkarıldı. MSCI Small Cap Endeksine ise şu hisseler dahil edildi; Gübre Fabrikaları (GUBRF) Hektaş (HEKTS), Agrotech (AGROT), Katılımevim (KTLEV), Kocaer Çelik (KCAER), Koza Altın (KOZAL), Reeder Teknoloji (REEDR), Oyak Çimento (OYAKC), Tab Gıda (TABGD). Margün Enerji (MAGEN) ise small cup endeksinden çıkarıldı.

💼 Milyarlarca dolarlık çeşitli varlıklarda pozisyonları bulunun hedge fonlar, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) 2023’ün son çeyreğinde portföylerindeki değişiklikleri içeren bilgileri sundu. Bu güncellemeler arasında; Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’i (BRK.A), Omaha Kâhini’nin “grubumuzun değerinin çoğunu oluşturan dört devden” biri olarak nitelendirdiği Apple’dan (AAPL) 10 milyon hisse sattı. Bill Gates’in Bill & Melinda Gates Foundation Trust’ı portföyündeki Microsoft (MSFT) hisseleri sayısını 38,2 milyona indirirken, 51 şirketteki pozisyonunu sonlandırdı. Öte yandan yatırım stratejisi The Big Short kitabına konu olan Michael Burry, portföyündeki varlık sayısını 13’ten 25’e çıkardı. Teknoloji devlerinden uzak durmasıyla bilinen Scion Asset Management, bu dönemde portföyüne Alpahabet (GOOGL) ve Amazon (AMZN) hisseleri ekledi. 

🤖Aselsan (ASELS), Teknoloji ve Strateji Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Taha Yücel, şirketin Türk yapay zekâ geliştireceğini ve ChatGPT’ye rakip olacağını açıkladı. Aselsan’ın yapay zekasının isminin ise ASEL GPT olduğu ifade edildi.

🚗 Uber (UBER) araç paylaşım sektöründeki toparlanma ve yemek dağıtım birimine yönelik güçlü talebin ardından 7 milyar dolar değerinde şirket hissesini geri alacağını açıkladı. Araç paylaşım devi, 2019’da halka açıldığından bu yana ilk yıllık net kârını geçen yıl açıkladı.

Haftanın Manşetleri: MSCI Türkiye Endeksi Değişimleri, Yatırım Devlerinin Portföy Güncellemeleri!

💡 Zorlu Enerji (ZOREN), 100% iştiraki olan Zorlu Dağıtım’ı satma kararı aldı. Buna göre Zorlu Enerji Dağıtım’ın sermayesini temsil eden her biri 1 TL nominal değerde 895 milyon 150 bin adet payların tamamı Palmet Enerji’ye satılacak.

🛢️ Diamondback Energy (FANG) ve kaya petrolü rakibi Endeavour Energy Resources, 50 milyar dolardan fazla değere sahip bir petrol ve gaz şirketi yaratacak yaklaşık 26 milyar dolarlık bir birleşme anlaşması imzaladı. Birleşik şirket, Batı Teksas ve New Mexico’yu kapsayan ve ABD’nin en büyük petrol sahası olan Permian’daki üçüncü en büyük petrol ve gaz üreticisi olacak.

📉Reeder Teknoloji, iştiraki Reeder Bilişim ile “Reecoin” adıyla bir kripto para halka arzı gerçekleştirme kararı aldı. Söz konusu adım Reeder Teknoloji’nin üretim ve satışını yaptığı ürünlerin pazarlama ve satış programlarında blockchain teknolojilerinin kullanılmasını amaçlıyor. 

🥉 Nvidia (NVIDIA) piyasa değeri bakımından Amazon’u geride bıraktıktan günler sonra, Google’ın ana şirketi Alphabet’i de tahtından etti ve en değerli üçüncü ABD şirketi oldu. Çip şirketi 16 Şubat itibariyle 1,794 trilyon dolarlık piyasa değeriyle 1,781 trilyon dolarlık Alphabet’i geride bıraktı. 

💰Kardemir Karabük Demir Çelik (KRDMD) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Demir yaptığı açıklamada şirketin, ham çelik üretimini yıllık 2,5 milyon tondan, 3,5 milyon tona çıkarma hedefi kapsamında, 5 yılda toplamda 1,5 milyar dolarlık yatırım planladığını açıkladı. Açıklamaya göre 1,5 milyar dolarlık yatırımda, demir, stratejik ürün alaşım ve teknolojiye yönelik yatırımlar öncelikli olacak.  

💸​​ Amazon kurucusu Jeff Bezos, yıl içinde hisselerini satma planını açıkladıktan kısa bir süre sonra, çevrimiçi perakende ve bulut hizmetleri şirketinin yaklaşık 12 milyon hissesini 2 milyar dolara sattı. SEC başvurusuna göre söz konusu satış çarşamba ve perşembe olmak üzere iki gün içinde gerçekleşti.

🥤Coca Cola İçecek, The Coca-Cola Company’nin bağlı ortaklığına ait olan Bangladesh Beverages (CCBB) şirketinin 100% paylarını satın almak için 130 milyon dolarlık sözleşme imzaladı. Coca Cola, satın almanın 100% bağlı ortaklığı CCI International Holland B.V (CCI) ile birlikte gerçekleştirileceğini açıkladı.

✈️ Boeing’in (BA) uçak siparişleri ve teslimatları, şirketin 737 Max 9’larından birinin gövde panelinin uçuş ortasında patlaması sonucu meydana gelen ve üreticinin geçen yılki yükselişine gölge düşüren kazanın etkisiyle ocak ayında geriledi. Şirket, aralık ayındaki 67 teslimatla karşılaştırıldığında geçen ay 27 uçak teslim etti ve bu rakam, eylül ayından bu yana görülen en düşük rakama işaret etti.

🤝 TOFAŞ (TOASO), Stellantis-Türkiye satın alma sürecinin tamamlanmasına bağlı olarak bu yıl 200 milyon avroluk yatırım hedefi belirledi. Şirket, 2023 yılında 199 bin 900 olarak gerçekeleşen yurt içi pazar satışlarının 2024 yılında 160-180 bin aralığında olmasını bekliyor. Tofaş, geçtiğimiz yıl 60 bin 500 olan ihracat adedini bu yıl için ise 60-70 bin adet olarak öngördü.

📺 Walmart (WMT), 2 milyar dolara akıllı televizyon üreticisi Vizio’yu (VZIO) almak için görüşmelere başladı. The Wall Street’in Journal’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre bu hamle, Walmart’ın reklam işini güçlendirebilir ve ABD televizyon pazarının beşte birinden fazlasını kontrol etmesini sağlayabilir. Öte yandan analistler, bu haberin akıllı televizyonlar ve yayın cihazları da satan ve Walmart ile özel bir anlaşma imzalayan Roku (ROKU) için kötü haber anlamına gelebileceğini söyledi. 

📉 Ekonomide Neler Oldu?

Haftanın Manşetleri: MSCI Türkiye Endeksi Değişimleri, Yatırım Devlerinin Portföy Güncellemeleri!

12 – 16 Şubat haftasında ekonomi gündeminde yaşanan önemli gelişmeleri aşağıda bulabilirsin 👇🏻

  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre yabancı yatırımcıların 9 Şubat ile sona eren haftada Borsa İstanbul’daki alımları sürdü. Buna göre yabancı yatırımcılar borsada söz konusu dönemde 36,8 milyon dolar net hisse alımı gerçekleştirdi. 
  • Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre bankacılık sektörü kredi hacmi 9 Şubat’la sona eren haftada 67 milyar 879 milyon lira arttı. Bu dönemde toplam kredi hacmi 11 trilyon 941 milyar 108 milyon liradan 12 trilyon 8 milyar 987 milyon liraya yükseldi. 
  • ABD’de Fed’in faiz politikasına ilişkin ipuçları açısından yakından takip edilen enflasyon verileri açıklandı. Ocak ayında ekonomistlerin 2,9% artmasını beklediği yıllık enflasyon, 3,1% yükseldi. Enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyon da bu dönemde 0,4% ile son sekiz ayın en yüksek artışını kaydetti. Söz konusu verilerin açıklandığı çarşamba günü, borsalarda bir satış dalgası görüldü. 
  • Japonya ekonomisi ekim-aralık 2023 döneminde beklenmedik bir şekilde tekrar daralmasının ardından teknik resesyona girdi ve böylece dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi unvanını kaybetti. Yüksek enflasyon, şu anda dünyanın dördüncü büyük ekonomisi olan ülkede iç talebi ve özel tüketimi kısıtladı.

🫶 Analist Favorileri

Analistlerin bu hafta önerdiği hisseler arasında teknoloji devleri ve bahis şirketleri öne çıktı.

Haftanın Manşetleri: MSCI Türkiye Endeksi Değişimleri, Yatırım Devlerinin Portföy Güncellemeleri!

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; Jefferies’in’in hedef fiyatlarına göre en az 20% artış beklediği hisselerle Morningstar’ın temettüsünü artıran ancak piyasalar tarafından yeterince takdir edilmediğini düşündüğü isimlerin yanı sıra, JP Morgan’ın Türk Hava Yolları (THYAO) için verdiği yeni hedef fiyat yer alıyor.

🎯 Jefferies, Hershey (HSY), General Motors (GM), Five Below (FIVE), Kinder Morgan (KMI), Starbucks (SBUX), eBay (EBAY) ve United Airlines Holdings’i (UAL) mevcut seviyelerinden en az 20% getiri sağlayabilecek cazip isimler olarak isimlendiriyor.

🎯 Morningstar analistleri, geçtiğimiz haftalarda temettülerini artıran Yum Brands (YUM), Comcast (CMCSA), Alliant Energy (LNT), NiSource (NI), Eversource Energy (ES) ve Kimberly-Clark’ın (KMB) piyasalar tarafından yeterince takdir edilmediğini düşünüyor. 

🎯 JP Morgan, Türk Hava Yolları’nın (THYAO)  2025 için hedef fiyatını 280 TL’den 335 TL’ye yükseltti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı