Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Halka Arzlar, Tesla Türkiye Fabrikası, Petrol Fiyatları

Eylül 22, 2023 • 8 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: Halka Arzlar, Tesla Türkiye Fabrikası, Petrol Fiyatları

Neredeyse hepimizin favori mevsimi olan yaz bitse de şimdi sıcak kahvelerimizi yudumlayıp ağaçlardan düşen yaprakları izleyebileceğimiz sonbaharı selamlama zamanı. 

Hafta içleri iş yoğunluğu ve gündelik koşturmacalardan vakit bulup gündemde ne var ne yok bakmaya fırsat bulamamış olabilirsin. Öyleyse hiç merak etme çünkü kaçırdığın önemli ne var ne yok tüm haberleri senin için derledik. Dilersen haftanın en önemli olaylarına beraber bakalım. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Halka Arzlar, Tesla Türkiye Fabrikası, Petrol Fiyatları

💼 Halka Arzlar

Arm Holdings’in (ARM) geçen hafta piyasaya damga vuran halka arzının ardından halka arz pazarı yeniden canlanmaya başladı. Bu hafta Instacart (CART) ve Klaviyo (KVYO) ABD’de listelenmeye başladı. Peki, performansları ne durumda?

🎯 Arm Holdings’in halka arz heyecanını yeniden gündeme taşıdığı geçen haftaki listelenmesinden günler sonra Instacart, Nasdaq’taki ilk gününde 43%’e kadar yükseldi ancak kapanışa doğru kazançlarını koruyamadı. Maplebear olarak kurulan San Francisco merkezli Instacart’ın halka arzı, 28 ile 30 dolar fiyat aralığının en üst noktası olan 30 dolarda fiyatlandırıldı. Şirketin halka arzının ilk günü olan salı günü toplam 660 milyon dolar toplandı ve bunun 237 milyon doları arzda hisselerini satan yatırımcılara gidecek. Halka arz, Instacart’a yaklaşık 9,9 milyar dolarlık bir değer kazandırarak şirketin son finansman turu olan 2021’deki 39 milyar dolarlık değerinin bir kısmını oluşturdu. Ancak hisse performansı düşük kaldı. CART, Nasdaq’taki ilk gününde 42,95 dolara ulaştıktan sonra çarşamba gününü 33,70 dolar seviyesinde kapandı.

Haftanın Manşetleri: Halka Arzlar, Tesla Türkiye Fabrikası, Petrol Fiyatları

🎯 Pazarlama ve veri otomasyonu sağlayıcısı Klaviyo, halka arzında 576 milyon dolar toplama hedefini aşmasının ardından borsadaki ilk günü olan dün 9,2% yükseldi. Shopify (SHOP) destekli Klaviyo’nun halka arzı, böylece ABD’de gerçekleşen üçüncü büyük halka arz oldu. Klaviyo’nun hisseleri, halka arzda her biri 30 dolardan satıldıktan sonra çarşamba günü 36,75 dolardan işlem görmeye başladı. Başlangıçta 32%’ye kadar yükselen hisse, New York’taki işlemlerini 32,76 dolardan kapatarak şirkete yaklaşık 8,3 milyar dolarlık bir piyasa değeri kazandırdı. Hisse opsiyonları ve kısıtlı hisse birimleri de dahil edildiğinde şirketin tam seyreltilmiş değeri 9,9 milyar dolar oldu. 

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine şirketlerin yeni girişimleri damga vurdu. Ayrıca iş anlaşmalarının da tamamlanacağı beklentileri bir kez daha artarken bazı şirketler de bir dizi yenilik açıkladı. 

🏭 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tesla (TSLA) CEO’su ve girişimci Elon Musk’ı bir sonraki Tesla fabrikasını Türkiye’de kurmaya davet etti. Erdoğan, bu hafta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için ABD’yi ziyaret ederken New York’ta Musk ile bir araya geldi. Söz konusu buluşmada Türkiye’nin elektrikli otomobili Togg’un Türkiye’de yollara çıkmasıyla Erdoğan, Tesla’yı yedinci fabrikasını Türkiye’de kurmaya çağırdı. Musk, bazı Türk tedarikçilerin hâlihazırda Tesla ile çalıştığını ve Türkiye’nin bir sonraki ve yedinci fabrika için “en önemli adaylar arasında yer aldığını” söyledi. 

🛢️ Goldman Sachs’a göre petrol fiyatları varil başına 100 dolara kadar yükselebilir. Banka, 12 aylık Brent tahminini varil başına 93 dolardan 100 dolara yükseltti. Hatırlarsan, OPEC arz kesintileri ve güçlü talep nedeniyle Brent fiyatı haziran sonundan bu yana 30% yükseldi. Goldman ayrıca 12 ay sonraki ABD ham petrolü fiyat tahminini de varil başına 88 dolardan 95 dolara yükseltti. Analist Daan Struyven, “Bunun temel nedeni, önemli ölçüde azalan OPEC arzı ve artan talebin, önemli ölçüde artan ABD arzını fazlasıyla dengelemesi. Genel olarak, OPEC’in Asya merkezli güçlü küresel talep büyümesinden yararlanarak ve fiyatlandırma gücünü iddialı bir şekilde kullanarak 2024 yılında Brent’i 80-105 dolar aralığında tutabileceğine inanıyoruz.” yorumunu yaptı.

🤖 SoftBank, yılın en popüler halka arzı olan Arm’ın listelenmesinin ardından yapay zekâ yatırımlarını artırmaya hazırlanıyor. İngiliz çip tasarımcısı Arm’ın halka arzının SoftBank kurucusu ve CEO’su Masayoshi Son’un milyarlarca dolarlık kasasını güçlendirmesinin ardından şirket, OpenAI’a potansiyel bir yatırım da dahil olmak üzere yapay zekâ alanında anlaşmalar peşinde. Son’un planlarına aşina olan iki kişi, The Financial Times’a yaptıkları açıklamada Japon holdingin CEO’sunun Arm’ın halka arzını tamamladıktan sonra yapay zekâya on milyarlarca yatırım yapmak istediğini söyledi. Microsoft (MSFT) destekli OpenAI, SoftBank’ın bu tür anlaşmalar için değerlendirdiği birkaç seçenekten biri. Bu kişiler, SoftBank’ın ChatGPT üreticisi ile geniş bir stratejik ortaklık kurmayı da düşünebileceğini söyledi.

Haftanın Manşetleri: Halka Arzlar, Tesla Türkiye Fabrikası, Petrol Fiyatları

🗣️ Apple’ın (AAPL) Fransa mağazalarındaki sendikalar, daha iyi ücret ve çalışma koşulları talebiyle iPhone 15 lansmanı öncesinde ülkede cuma ve cumartesi günleri grev çağrısında bulundu. CGT Apple Retail’ın eskiden Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X üzerinden yapılan açıklamada, “Tamamen meşru taleplerimizi ve endişelerimizi görmezden gelmeye karar veren yönetime karşı Apple Retail Fransa’nın dört sendikası 22 ve 23 Eylül tarihlerinde grev çağrısında bulunuyor.” ifadeleri kullanıldı. CGT Apple Retail sendikası üyesi Karine Chouchane, Fransız Liberation gazetesine verdiği demeçte Apple’ın Fransa çalışanlarının şirketin ülkedeki mağazalarının dörtte üçünde eylem yapabileceğini söyledi.

💰 Alibaba Group (BABA), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapılan görüşmenin ardından Türkiye’ye 2 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını açıkladı. Çinli e-ticaret devinin başkanı Michael Evans, söz konusu duyuruyu cuma günü İstanbul’da gerçekleşen görüşmenin ardından yaptı. Evans, şirketin “Türkiye’nin sağlam ekonomik temellerine güvendiğini” ve Türkiye’nin en büyük e-ticaret pazar yeri olan Trendyol aracılığıyla ülkeye 1,4 milyar dolar yatırım yaptığını belirtti. Açıklamaya göre Evans, Trendyol’un uluslararası genişleme planlarını desteklediğini ifade etti ve Türkiye’nin önde gelen e-ihracat ülkelerinden biri olma potansiyeline sahip olduğunun altını çizdi. 

Haftanın Manşetleri: Halka Arzlar, Tesla Türkiye Fabrikası, Petrol Fiyatları

🤝 Cisco (CSCO), siber güvenlik yazılım şirketi Splunk’ı (SPLK) yaklaşık 28 milyar dolar değerinde bir nakit anlaşmayla hisse başına 157 dolara satın aldığını açıkladı. Cisco Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Chuck Robbins, analistlerle yaptığı bir konferans görüşmesinde “Birlikte dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri haline geleceğiz.” dedi. Cisco’nun anlaşmadan vazgeçmesi ya da düzenleyici kurumların müdahalesi nedeniyle vazgeçmek zorunda kalması halinde, düzenleyici kurumlara yapılan başvuruya göre Splunk’a 1,48 milyar dolarlık bir fesih bedeli ödeyecek. Splunk herhangi bir nedenle anlaşmadan cayarsa, Cisco’ya 1 milyar dolarlık bir ayrılma ücreti ödeyecek.

❗ Uber Technologies’in (UBER) Avrupa’daki mobilite bölümünün başkanı Anabel Diaz, Avrupa Birliği’nin gig işçilerini fiili çalışanlar olarak tanımlama önerisinin yasalaşması halinde, araç çağırma hizmetini blok genelinde yüzlerce şehirde kapanmaya ve yüzlerce kişiyi işten çıkarmaya zorlayabileceği konusunda endişelerini dile getirdi. Diaz, “Brüksel, Uber’i AB genelinde sürücüleri ve kuryeleri yeniden sınıflandırmaya zorlarsa, iş fırsatlarında 50-70% aralığında bir azalma görmeyi bekleyebiliriz.” dedi. Bu da Uber’in bugün AB genelinde hizmet verdiği 3 bin şehrin “yüzlercesinde” faaliyetlerini durdurmasına neden olabilir. Diaz, sürücülere tam çalışma hakkı tanıyan yeni bir yasanın Uber’i tüketiciler tarafından ödenen fiyatları yükseltmeye de zorlayacağını sözlerine ekledi:  “Avrupa Komisyonu’nun kendi tahminlerine göre, büyük şehirlerdeki tüketiciler için fiyatları 40%’a kadar artırabilir ve daha az sayıda sürücü ile sürücüler önemli ölçüde daha uzun bekleme süreleri yaşayabilir.

🥇 Analist Favorileri

Bu haftanın analist favorileri arasında teknolojiden yarı iletkenlere, elektrikli araç sektöründen finansa birçok şirket yer alıyor. 

Haftanın Manşetleri: Halka Arzlar, Tesla Türkiye Fabrikası, Petrol Fiyatları

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; 104 milyar dolarlık elektrikli araç şarj sektörünün öne çıkan iki ismiyle, yapay zekâ sayesinde çift haneli büyüme görebilecek hisseler yer alıyor. 

TD Cowen analistleri, kamuya açık elektrikli araç şarj altyapısının elektrikli araçların daha fazla benimsenmesini sağlamada “kritik” olmaya devam ettiğini düşünüyor. Buna paralel olarak bu alanda faaliyet gösteren ve şirketten “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notu alan ChargePoint (CHPT) ve EVgo (EVGO) sektörün yıldız isimleri olarak öne çıkıyor. 

Yapay zekâ dalgası Wall Street’i etkisi altına almaya devam ederken, bu hafta daha fazla yükseliş potansiyeli sunan bir dizi hisse analistlerin dikkatini çekmiş. Analistlere göre Wayfair (W), Broadcom (AVGO) ve Microsoft yapay zekâ sayesinde çift haneli bir büyüme görebilir. 

Haftanın Manşetleri: Halka Arzlar, Tesla Türkiye Fabrikası, Petrol Fiyatları

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti