Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Google Hamleleri, Tüpraş’tan Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı Çıkartması

May 17, 2024 • 7 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: Google Hamleleri, Tüpraş’tan Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı Çıkartması

Güzel havaların etkisini iyiden iyiye hissettiğimiz ve bir yandan da bir dizi yeni gelişmeye tanık olduğumuz bir haftayı daha geride bıraktık.

ABD borsaları, haftaya cansız bir başlangıç yapmış olsa da güçlü bilanço sonuçları, enflasyonun soğuduğuna işaret eden veriler ve yatırım devlerinin portföylerinden destek alan hisselerin performanslarıyla yükseldi. Hatta Dow Jones, tarihinde ilk kez 40 bin puan seviyesini aştı. 

Borsa İstanbul, enflasyon muhasebesiyle zayıf gelen bilançoların etkisinden kurtularak 10.500 direncini kırdı. Hafta genelinde yatay bir seyir izleyen BIST 100 endeksi 10.643,58 seviyesine yükselerek yeni bir rekor kırdı.

“Neler kaçırdım?” diye üzülmene gerek yok çünkü geçtiğimiz hafta olan biten ne varsa senin için derledik. Şimdi sıcacık bir kahve alıp gündeme bir göz atma zamanı. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Google Hamleleri, Tüpraş’tan Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı Çıkartması

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine Çin’den gelen bazı gelişmeler ve ABD’li şirketlerin yeni ortaklıkları damga vururken, Borsa İstanbul’da şirketler bir dizi yeni yatırımlar ve iş anlaşmaları duyurdu. 

Google (GOOGL) bu hafta I/O isimli geliştirici konferansıyla haftaya adeta damgasını vurdu. Teknoloji devi,  daha fazla veri işleyebilen yapay zekâ modeli Gemini 1.5 Pro, Trillium isimli altıncı nesil tensör işleme birimi (TPU), yeni arama motoru özellikleri, yüksek çözünürlüklü video oluşturmaya yönelik en yeni modeli Veo dahil olmak üzere, bir dizi iddialı ürün tanıttı. Şirketin söz konusu hamleleriyle yapay zekâ yarışında kendisini güçlü bir konuma taşıması bekleniyor. 

🛢Türkiye’nin en büyük sanayi şirketlerinden Tüpraş (TUPRS) ile Tiryaki Agro, Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF-Sustainable Aviation Fuel) üretiminde kullanılan hammaddenin tedarik edilmesi için anlaşma yaptı. Anlaşma çerçevesinde, Tüpraş ve Tiryaki Agro arasında 2025’ten itibaren SAF hammaddelerinin ticaretine başlanması ve Tüpraş’ın planladığı SAF üretimine ilişkin tesisin tamamlanmasının ardından, 10 yıl süreyle Tüpraş’a hammadde tedarik edilmesi hedefleniyor.

📝 Aralarında Warren Buffet ve Michael Burry gibi yatırım devlerinin bulunduğu bir dizi fon, bu hafta birinci çeyrekte portföylerinde yaptıkları değişiklikleri açıkladı. Omaha Kâhini Buffett’ın Berkshire Hathaway’i, yılın ilk üç ayında portföyüne yalnızca sigorta şirketi Chubb (CB) hisselerini eklerken, HP (HPQ) pozisyonunu ise sonlandırdı. Öte yandan yatırım stratejisi The Big Short kitabına uyarlanan Burry ise ilk çeyrekte savunmaya geçti ve portföyüne  440 bine yakın Sprott Physical Gold Trust (PHYS) fiziki altını ekledi. Burry ayrıca, BP (BP), Cigna (CI), First Solar (FSLR) ve Baidu’da (BIDU) yeni pozisyon almış. 

💰  Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırımlar (AGROT) 5 ay önce %90 hissesini 41 milyon TL bedelle satın aldığı Ayazağa Depoculuk ve Lojistik A.Ş.’nin 25% oranındaki hissesini 325 milyon bedelle Maş Kimya Plastik şirketine sattı ve hisse devir sözleşmesini imzaladı. Bu satıştan 30 kat kâr elde eden Agrotech, söz konusu kârı 2024 birinci çeyrek bilançosuna yansıtacağını açıkladı.

🐱 Üç yıl önce Reddit’te bireysel yatırımcıların koordineli çabalarıyla tetiklenen “meme” rallisinin arkasındaki kilit isim Keith Gill’in, RoaringKitty rumuzuyla sosyal medyaya geri dönüşü bu hafta GameStop (GME) ve AMC (AMC) gibi hisselerde ciddi bir artışa yol açtı. Ancak hafta başından itibaren görülen bu güçlü artışlar, meme rallisinin soğumasıyla haftanın son işlem gününde duruldu.

✈️ Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türk Hava Yolları’nın (THYAO) kredi notunu B’den B+’ya yükselttiğini duyurdu. Aynı zamanda, notun görünümünün pozitif olarak teyit edildiğini belirtti. Bu yükseltme ile birlikte THY, Türkiye’nin kredi notundaki artışı takip etti. S&P, Türkiye’nin talep edilmemiş uzun vadeli kredi notunu 3 Mayıs 2024 tarihinde B’den B+’ya yükseltmiş ve görünümünü pozitif olarak belirlemişti.

Haftanın Manşetleri: Google Hamleleri, Tüpraş’tan Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı Çıkartması

🗣️ ChatGPT üreticisi OpenAI’dan merakla beklenen duyuru geldi: Yapay zekâ şirketi GPT-4o adında, gerçekçi sesli konuşma yapabilen ve metin ile görüntü arasında etkileşim kurabilen yeni bir yapay zekâ modelini piyasaya süreceğini açıkladı. OpenAI araştırmacıları bir canlı yayın etkinliğinde, yeni ses özelliklerinin kullanıcıların ChatGPT ile konuşmasına ve gecikme olmaksızın gerçek zamanlı yanıtlar almasına izin verdiğini söyledi. 

🌱 Yenilenebilir enerji ve enerji teknolojileri alanında faaliyet gösteren YEO Teknoloji, (YEOKT) ticari ve sanayi tipi Çatı Güneş Enerjisi Sistemleri (GES) konusunda uzmanlaşmış SEİSO Enerji’ye 49% oranında ortak oldu.

🛰️ AT&T (T) uydu ağı şirketi AST SpaceMobile (ASTS) ile mobil telefonlara uydu internet bağlantısı sunmak için bir anlaşma yaptığını ve Elon Musk’ın Starlink’ine potansiyel bir alternatif sunmayı hedeflediğini söyledi. Söz konusu anlaşma, cep telefonlarına doğrudan uzay tabanlı bir geniş bant ağı sağlayacak ve 2030 yılına kadar sürecek. 

🏭 Coca-Cola İçecek (CCOLA), yatırımlarına bir yenisini daha ekleyerek tarihi İpek Yolu güzergahında stratejik bir adım attı ve Özbekistan’ın Semerkant şehrinde dördüncü fabrikasını açtı. Şirket yaptığı açıklamada yeni fabrikasının 112 milyon dolarlık bir yatırımla gerçekleştirildiğini ve toplamda 1.900 kişiye istihdam sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

🚘 Elon Musk’ın yapay zekâ girişimi xAI, ABD’li yazılım devi Oracle’ın (ORCL) bulut sunucularını kiralamak için 10 milyar dolarlık bir anlaşma üzerinde şirketle görüşmelere başladı. Olası bir anlaşma, xAI’ı Oracle’ın en büyük müşterilerinden biri yapacak. 

CVK Maden (CVKMD), Türkiye’deki madencilik sektöründe önemli bir satın alma işlemi gerçekleştirerek, Hollanda merkezli Virtus Mining Ltd. şirketinin 70% hissesini satın almak için Metallurgium Investment Limited ile anlaşma sağladı. Satın alma işlemi ise 159 milyon dolar bedel üzerinden gerçekleştirildi.

Haftanın Manşetleri: Google Hamleleri, Tüpraş’tan Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı Çıkartması

🌍 Küresel yatırım topluluğu için kritik karar destek araçları ve hizmetlerinin lider sağlayıcısı MSCI, MSCI Hisse Senedi Endeksleri için Mayıs 2024 Endeks Gözden Geçirme sonuçlarını açıkladı. MSCI, Global Small Cap Endeksleri içinde yer alan Türkiye Endeksinden 5 hisseyi çıkarırken 4 hisseyi Endekse dahil etti. Endeksten Bien Yapı, İzdemir Enerji, Kayseri Şeker, Peker GYO ve Qua Granit çıkarılırken Anadolu Grubu Holding, Beşiktaş, Jantsa ve Kuştur ise Endekse eklendi. Kuruluş, endekslerde yaptığı tüm değişikliklerin 31 Mayıs 2024 kapanışından itibaren uygulanacağını vurguladı.

📊 ABD’de nisan ayına ilişkin tüketici enflasyon (TÜFE) verisi, piyasa beklentisine paralel geldi. Fed Başkanı Jerome Powell’ın temkinli ifadeleri sonrasında fiyat artış hızının kontrol altında olduğu ve yıllık bazda enflasyonun 3,5%’ten 3,4%’e gerileyerek yavaşlama göstermesi piyasalarda olumlu karşılandı. 

🫶 Analist Favorileri

Analistlerin bu hafta önerdiği hisseler arasında finans şirketleri ve tüketici ürünleri öne çıktı.

Haftanın Manşetleri: Google Hamleleri, Tüpraş’tan Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı Çıkartması

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; Morgan Stanley’nin ABD ve Çin arasında artan gümrük vergisi geriliminden kazançlı çıkacağına inandığı hisselerle, Goldman Sachs’in zorlu ekonomik görünüme rağmen gücünü korumasını beklediği tüketici isimleri yer alıyor. 

🎯 Laura Sanchez liderliğindeki Morgan Stanley analistleri, ABD’nin Çin’e uyguladığı yeni gümrük vergileri sonrası oluşan gerilimden Ford Motor (F) ve General Motors (GM) gibi araç üreticilerinin yanı sıra, güneş paneli üreticisi First Solar’ın (FSLR) kazançlı çıkacağını düşünüyor.

🎯 Goldman Sachs analisti Bonnie Herzog, enflasyonist baskıların Amerikalılara zarar vermesi nedeniyle ABD’deki zorlu tüketici ortamından bu isimlerin etkilenmeyeceğini, hatta kârlı çıkacağını düşünüyor: Coca-Cola (KO), Colgate-Palmolive (CL), Constellation Brands (STZ), Walmart (WMT).

Haftanın Manşetleri: Google Hamleleri, Tüpraş’tan Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı Çıkartması

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı