Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Google Hamleleri, Amazon-Shopify, Araç Satışları

Eylül 1, 2023 • 9 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: Google Hamleleri, Amazon-Shopify, Araç Satışları

Başta FED’in faiz politikasına yönelik gelişmelerle oldukça volatil geçen ağustos ayının sonuna geldik. Neredeyse hepimizin favori mevsimi yaz bitse de şimdi sıcak kahvelerimizi yudumlayıp ağaçlardan düşen yaprakları izleyebileceğimiz sonbaharı selamlama zamanı. 

Hafta içleri iş yoğunluğu ve gündelik koşturmacalardan vakit bulup gündemde ne var ne yok bakmaya fırsat bulamamış olabilirsin. Öyleyse hiç merak etme çünkü kaçırdığın önemli ne var ne yok tüm haberleri senin için derledik. Dilersen haftanın en önemli olaylarına beraber bakalım. ☕️

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Google Hamleleri, Amazon-Shopify, Araç Satışları

Haftanın Yıldızı Otomobil Bilançoları! 

İkinci çeyrek bilanço sezonunda şimdiye kadar bazı şirketler ağladı bazı şirketlerse güldü. Tabii yatırımcılardan da buna göre tepkiler geldi. Geçtiğimiz haftaki bilançolara elektrikli araç üreticilerinin rakamları damga vurdu. 

  • Çinli elektrikli araç devi BYD (BYDDY) yılın ilk yarısında teslimatlarında rekor tazeledi ve Çin’in en çok satan otomobil markası olarak tacını korudu. BYD tarafından borsaya yapılan açıklamada, şirketin ocak-haziran döneminde bir önceki yıl 493 milyon dolar seviyesindeki net kârının, bu yıl 204,7% artışla 1,5 milyar dolara ulaştığı ve gelirinin 72,7% artışla 35 milyar dolara yükseldiği belirtildi. Bu dönemde şirketin otomobil sektöründeki satışları ve brüt kârı sırasıyla yaklaşık 21 milyar dolar ve 3 milyar dolar oldu. Satışlarda yıllık 66%’lık, brüt kârda da 75%’lik bir artış görüldü. BYD, yılın ilk yarısında bir önceki yıla göre sırasıyla yaklaşık 95% ve 92% artışla 1,2 milyon binek araç ve yaklaşık 642 bin batarya-elektrikli araç teslim etti. 
  • Çinli elektrikli araç şirketi Nio’nun (NIO) ikinci çeyrek sonuçları beklentilerin altında kaldı. Ancak şirket üçüncü çeyrek için çok daha iyi öngörüler açıkladı. Nio, ikinci çeyrekte 1,2 milyar dolarlık satışlarından hisse başına 0,45 dolarlık düzeltilmiş zarar açıkladı. Bloomberg’e göre Wall Street, 1,3 milyar dolarlık satıştan hisse başına yaklaşık 0,33 dolar zarar bekliyordu. Bir yıl önce şirket, 1,5 milyar dolarlık satıştan hisse başına 0,19 dolar düzeltilmiş zarar açıklamıştı. Nio satışlarındaki bu yıllık düşüş teslimatlardaki yavaşlamadan kaynaklandı. Nio, 2022’nin ikinci çeyreğinde teslim edilen yaklaşık 25 bin araca göre bu yılın aynı döneminde yaklaşık 23 bin 500 araç teslim etti. Şirketin ilk çeyrekte 1,5% olan brüt kâr marjı, ikinci çeyrekte yaklaşık 1% oldu.
  • Elektrikli araç şirketlerinin yanı sıra Best Buy (BBY), ikinci çeyrek bilançosunda Wall Street’in üç aylık satış beklentilerini aştı ancak pandemi sonrası mutfak aletleri, bilgisayar monitörleri ve diğer elektronik cihazlara yapılan harcamaların durgunluğunu hissettiği için yılın geri kalanına yönelik beklentilerini yumuşattı. Best Buy bilançosunda 1,06 dolarlık beklentiyi aşarak 1,22 dolar hisse başına kâr açıkladı. Ayrıca şirket gelirleri de 9,52 milyar dolar beklentiyi aşarak 9,58 milyar dolara ulaştı. Öte yandan ikinci çeyrekte Best Buy’ın net kârı bir önceki yılki 306 milyon dolar ya da hisse başına 1,35 dolardan, 274 milyon dolara ya da hisse başına 1,25 dolara düştü. Perakendeci tüm yıl görünümünü daralttı. Şirket, gelirin 43,8 milyar dolar ile 44,5 milyar dolar aralığında değişmesini beklediğini açıkladı.
Haftanın Manşetleri: Google Hamleleri, Amazon-Shopify, Araç Satışları

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine şirketlerin yeni girişimleri damga vurdu. Ayrıca iş anlaşmalarının da tamamlanacağı beklentileri bir kez daha artarken bazı şirketler de bir dizi yenilik açıkladı. 

🚗 PWC’nin ikinci çeyreğe yönelik Elektrikli Araç Satışları İncelemesi raporuna göre, neredeyse tüm büyük pazarlarda batarya-elektrikli araç (BEV) satışları toplam hafif araç pazarından çok daha fazla büyüdü. 10 Batı Avrupa odak pazarında, BEV satışları 2023’ün ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla 49% artarken toplam pazar 17% büyüdü. Bu oranlar en büyük iki BEV pazarı diyebileceğimiz ABD’de sırasıyla 67% ve 19%, Çin’de ise 49% ve 29% oldu. 

  • Tabii pazardaki büyümenin arkasındaki en büyük nedenlerden biri de piyasaya sürülen yeni araçlar ve bu araçlara yönelik artan talepler oldu. Örneğin, bu yılın ilk yarısında Nio (NIO), Chevrolet, Lexus ve BYD (BYDDY) gibi BEV üreticileri, müşterilerine yeni modeller sundu. Yılın geri kalanında da Fiat, BMW, Volkswagen (VWAGY), Kia ve en önemlilerinden biri olarak Tesla’nın (TSLA) Cybertruck’ı dahil olmak üzere yeni BEV’lerin piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bunun da BEV talebinde yeni bir sayfa açması muhtemel. 

🔆 Alphabet’in (GOOGL) sahibi olduğu Google, yenilenebilir enerji alanında ürün geliştirirken kullanmaları için bir dizi şirkete yeni harita veri setleri lisanslamayı planlıyor. Şirket, bu projenin ilk yılında 100 milyon dolara kadar gelir elde etmeyi umuyor. Google; güneş, enerji bilgileri ve hava kalitesinin yer aldığı yeni API’lara (uygulama programlama arayüzleri) erişim satmayı amaçlıyor. CNBC tarafından görüntülenen örnek müşteriler listesine göre, yeni teklifler arasında SunRun (RUN) ve Tesla (TSLA) Energy gibi güneş enerjisi tesisatçıları ve Aurora Solar gibi güneş enerjisi tasarım şirketleri tarafından kullanılabilecek bir Solar API olacak.  Google ayrıca Zillow (ZG) ve Redfin (RDFN) gibi emlak şirketleri ile Marriott International (MAR) gibi konaklama şirketleri ve PG&E (PCG) gibi kamu hizmetleri şirketleri için de fırsatlar olduğuna inanıyor. 

Haftanın Manşetleri: Google Hamleleri, Amazon-Shopify, Araç Satışları

🚙 Tesla, Tam Otonom Sürüş (FSD) teknolojisinin eğitimini hızlandırmayı amaçlayan Nvidia’nın (NVDA) 10.000 birimlik devasa H100 GPU çip kümesini etkinleştirdi.  Bu hamle, şirketin geçtiğimiz ay kendi süper bilgisayarı Dojo’yu üreteceği haberlerinin hemen ardından geldi. Her iki hesaplama gücü de Tesla’nın FSD ve diğer yapay zekâ odaklı işlevlere yaklaşımında devrim yaratma potansiyeli taşıyor. H100’e geçiş sadece bir basamak atlama değil; Tesla’nın Tam Otonom Sürüş teknolojisinin geliştirilmesini ve yaygınlaştırılmasını önemli ölçüde hızlandıracak stratejik bir hamle. NVIDIA H100 GPU kümesi, grafik yoğunluklu iş yüklerinin üstesinden gelmek için özel olarak tasarlandı ve FSD teknolojisinin önemli bir bileşeni olan video eğitimi için ideal bir seçim olarak tanımlanıyor. H100, yüksek performanslı bilgi işlem becerileriyle Tesla’nın karmaşık ağlarını daha verimli ve etkili bir şekilde eğitmesini sağlayabilir.

💰 OpenAI, işletmelerin yapay zekâ yatırım dalgasını ateşleyen üretici yapay zekâ botu ChatGPT’nin arkasındaki teknolojiyi giderek daha çok benimsemesiyle, yıllık 1 milyar dolar gelir elde etme yolunda ilerliyor. Bloomberg’e konuşan ve konuyla ilgili bilgi sahibi olan kaynaklar, Microsoft (MSFT) destekli girişimin aylık yaklaşık 80 milyon dolar gelir elde ettiğini belirtti. The Information, ilk olarak OpenAI’ın GPT-4 ve ChatGPT’yi geliştirirken 2022 yılında yaklaşık 540 milyon dolar kaybettiğini içeren gelirini açıklamıştı. Bu ay, ChatGPT’nin ek özellikler ve gizlilik güvenceleri içeren kurumsal bir sürümünü piyasaya süren şirket, bu girişimle geniş bir ticari müşteri yelpazesini çekmeyi ve en iyi bilinen ürününden elde ettiği geliri artırmayı amaçlıyor. 

🛍️ Amazon (AMZN) ve Shopify (SHOP), Shopify’ın e-ticaret araçları için ödeme yapan satıcıların Amazon’un lojistik ağını kullanmasına izin verecek bir anlaşma yaptı. Markalara ve satıcılara e-ticaret yazılımı ve hizmetleri satan ikili, Amazon’un geçen yıl kullanıcılara sunduğu “Prime ile Satın Al” özelliğinin yakında Shopify’ın ABD’deki satıcılarının kullanabileceği araçlar arasında yer alacağını belirtti. Amazon’dan yapılan açıklamada, programın davetli Shopify satıcıları için dün başladığı ve eylül ayı sonuna kadar Amazon’un lojistik ağını kullanmak isteyen tüm Shopify satıcılarına sunulacağı belirtildi.

Haftanın Manşetleri: Google Hamleleri, Amazon-Shopify, Araç Satışları

📺 Netflix (NFLX), ağustos ayında video stream platformuna dört yeni oyun ekleneceğini açıkladı.Şirket, SNK Corporation’ın ikonik oyun serisi “Samurai Shodown”un, Netflix üyelerine özel olarak hâlihazırda sunulduğunu belirtti. Netflix’e göre ayrıca bu ayın başlarında piyasaya sürülen diğer üç oyun olan “LEGO Legacy: Heroes Unboxed”, Mega Cat Studios’un “WrestleQuest”i ve Zeptolab’in “Cut the Rope Daily” oyunları dahil olmak, üzere 70’ten fazla diğer oyun reklam veya uygulama içi satın alma olmadan tüm Netflix üyeliklerine dahil olacak. 

💼  Kimco Realty (KIM), ağırlıklı olarak ABD’nin önde gelen pazarlarında yer alan açık hava alışveriş merkezlerinin işletmecisi RPT Realty’yi (RPT), 2 milyar dolar değerinde bir anlaşmayla satın alacağını açıkladı. Kimco CEO’su Conor Flynn, “RPT’nin portföyünün yaklaşık 70%’i bizim kilit stratejik pazarlarımızla örtüşüyor. Ayrıca, imzalanmış ancak henüz açılmamış kiralamalardan oluşan önemli portföy genelinde 20 veya daha fazla kiralama yayılımı, birleşen şirket için daha iyi bir büyüme sağlayacaktır.” diyor. Anlaşmanın şartlarına göre RPT hissedarları, sahip oldukları her bir RPT hissesi için 0,6049 Kimco hissesi alacak.

Analist Favorileri

Bu haftanın analist favorileri arasında teknolojiden yarı iletkenlere, ilaçtan finansa birçok şirket yer alıyor. 

Haftanın Manşetleri: Google Hamleleri, Amazon-Shopify, Araç Satışları

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; hedge fonları ve yatırım fonlarının favori hisseleriyle Bank of America’nın piyasalarda olası bir düzeltme için birebir olduğunu düşündüğü isimler var. 

Goldman Sachs’ın 2,4 trilyon dolarlık brüt hisse pozisyonuna sahip 744 hedge fonunun varlıkları ve üçüncü çeyreğin başında 2,8 trilyon dolarlık yönetim altındaki varlığa sahip 528 yatırım fonunun varlıklarını inceleyerek her iki listede de favori olarak belirledi isimler şöyle; Cigna Group (CI), Fiserv (FI), Mastercard (MA), Uber Technologies (UBER), Visa (V) ve Workday (WDAY).

Öte yandan Bank of America olası bir düzeltme senaryosunda Wells Fargo (WFC), TJX Companies (TJX) ve Meta Platforms’un (META) bol miktarda yukarı yönlü cazip bir risk/getiriye sahip olduğunu düşünüyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti