Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Exxon-Pioneer, Birkenstock, UAW Grevleri

Haftanın Manşetleri: Exxon-Pioneer, Birkenstock, UAW Grevleri
Google News Icon Takip Et

Neredeyse hepimizin favori mevsimi olan yaz bitse de şimdi sıcak kahvelerimizi yudumlayıp ağaçlardan düşen yaprakları izleyebileceğimiz sonbaharı selamlama zamanı. 

Hafta içleri iş yoğunluğu ve gündelik koşturmacalardan vakit bulup gündemde ne var ne yok bakmaya fırsat bulamamış olabilirsin. Öyleyse hiç merak etme çünkü kaçırdığın önemli ne var ne yok tüm haberleri senin için derledik. Dilersen haftanın en önemli olaylarına beraber bakalım. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Exxon-Pioneer, Birkenstock, UAW Grevleri

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine şirketlerin yeni girişimleri damga vurdu. Ayrıca iş anlaşmalarının da tamamlanacağı beklentileri bir kez daha artarken bazı şirketler de bir dizi yenilik açıkladı. Öte yandan bu hafta start veren bilanço sezonunda bazı şirketler yatırımcılarının yüzünü güldürürken, diğerleri hayal kırıklığına uğrattı.

🛢️ ExxonMobil (XOM), ABD’li rakibi Pioneer Natural Resources’ı (PXD) 59,5 milyar dolar değerinde bir hisse anlaşmasıyla satın alarak, ABD’nin en büyük petrol sahasındaki en büyük üretici haline gelecek. Anlaşma, Exxon’un kaya petrolü patlamasının başlamasından yıllar önce, 1998’de Mobil Oil’i 81 milyar dolara satın almasından bu yana en büyük ve bu yıl herhangi bir şirket tarafından yapılan en büyük satın alma olacak.

📉 Birkenstock (BIRK) hisseleri, borsadaki ilk işlem gününde halka arz fiyatının altında kapanarak yatırımcıların yeni listelemeler konusunda temkinli olmaya devam ettiğini gösterdi.  250 yıllık Alman sandalet üreticisinin hisseleri, halka arzın 46 dolardan fiyatlanmasının ardından 41 dolardan işlem görmeye başladı. 1,48 milyar dolar toplanan bu halka arz, salı günü belirtilen 44 ve 49 dolarlık aralığın orta noktasında fiyatlandı. Hisse, borsada listelendiği ilk günü 12,61% düşüşle 40,20 dolarda tamamladı.

Haftanın Manşetleri: Exxon-Pioneer, Birkenstock, UAW Grevleri

👀 Bazı ABD Temsilciler Meclisi üyesi siyasi isimlerin geçtiğimiz aylarda portföylerine savunma ve enerji hisseleri eklediği ortaya çıktı. Bu durum da akıllara siyasetçilerin savaşı öngörüp öngörmedikleri veya ne bilip bilmedikleri ve portföylerinde buna göre adımlar atıp neden bu hisseleri aldıkları sorusunu getirdi. Aralarında milletvekilleri Kevin Hern, Michael McCaul, Lois Frankel, Richard Larsen ve Walter Schrader gibi isimlerin yer aldığı siyasilerin portföylerine eklediği hisseler arasında Devon Energy (DVN), Fortinet (FTNT), ExxonMobil ve General Dynamics (GD) yer aldı. 

✊ United Auto Workers (UAW) sendikası, dün akşam Kentucky’deki Ford Motor (F) kamyonet fabrikasında greve giderek yaklaşık dört haftadır devam eden iş bırakma eylemini otomobil üreticisinin en büyük fabrikasına taşıdı. Fabrikada çalışan 8.700 işçinin fabrikada iş bırakması, UAW’nun Ford, General Motors (GM) ve Stellantis’ten (STLA) oluşan Detroitli üç otomobil üreticisinin herhangi birinde gerçekleştirdiği en büyük grev olarak tarihe geçti. Ford, fabrikadaki iş bırakma eyleminin şirket, çalışanları ve tedarikçileri için önemli sonuçlar doğuracağını ve diğer tesislerde de dalgalanma etkisiyle işten çıkarmalara yol açabileceğini söyledi. 

💊 Bristol-Myers Squibb (BMY), kanser ilacı üreticisi Mirati Therapeutics’i (MRTX) yaklaşık 4,8 milyar dolara satın almaya hazırlanıyor. Yapılan açıklamaya göre satın alma işleminin, önümüzdeki yılın ilk yarısında tamamlanması bekleniyor. Bristol-Myers’ın anlaşmayı nakit ve borç kombinasyonu ile finanse etmesi bekleniyor.

💼 Delta Air Lines (DAL), PepsiCo (PEP) ve Domino’s Pizza (DPZ) bu haftanın öne çıkan bilançoları oldu. Dilersen bu şirketlerin üçüncü çeyrek performanslarına biraz daha yakından bakalım:

Haftanın Manşetleri: Exxon-Pioneer, Birkenstock, UAW Grevleri
  • ✈️ Delta Air Lines’ın kârı, başta uluslararası seyahatler olmak üzere güçlü seyahat talebinin yaz boyunca devam etmesiyle üçüncü çeyrekte yaklaşık 60% arttı. Şirket 30 Eylül’de sona eren çeyrek dönemde 1,95 dolar beklentinin üzerinde, 2,03 dolar düzeltilmiş hisse başına kâr elde etti. Aynı dönemde Delta’nın düzeltilmiş geliri ise analist beklentilerine paralel olarak 14,55 milyar dolar oldu. Böylece gelirler, geçen yılın aynı dönemine göre 13% yükseldi.
  • 🥤 Üçüncü çeyrekte PepsiCo’nun açıkladığı 2,25 dolar seviyesindeki hisse başına kâr ve 23,45 milyar dolarlık gelir, Wall Street’in sırasıyla 2,15 dolar ve 23,39 milyar dolar seviyelerindeki beklentisinin üzerinde geldi. Öte yandan şirketin net satışları 6,7% artışla 23,45 milyar dolara ulaşırken, satın almalar ve elden çıkarmalar hariç organik geliri de aynı dönemde 8,8% arttı.
  • 🍕 Domino’s Pizza üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre 49,8% artışla, konsensüs 3,31 dolar beklentinin üzerinde, hisse başına 4,18 dolar seyreltilmiş kâr açıkladı. Pizza zincirinin satışları ise yıllık bazda 3,9% düşüşle 1,03 milyar dolara geriledi ve analistlerin 1,05 milyar dolar beklentisinin altında kaldı. 

🫶 Analist Favorileri

Bu haftanın analist favorileri arasında teknolojiden yarı iletkenlere, enerjiden finansa birçok şirket yer alıyor. 

Haftanın Manşetleri: Exxon-Pioneer, Birkenstock, UAW Grevleri

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; Morgan Stanley’nin hâlihazırda çeşitli gelişmelerle baskı altında olan piyasalarda yatırımcıların yüzünü güldürecek temettü hisseleri önerileri ve Bank of America’nın beğendiği güvenlik hisseleri yer aldı. 

🎯 Morgan Stanley’e göre; Exelon (EXC), Verizon Communications (VZ), Regions Financial (RF), Energy Transfer (ET), MPLX (MPLX), Philip Morris International (PM), Mondelez International (MDLZ), Hess (HES), Colgate-Palmolive (CL) ve Procter & Gamble (PG) belirsizlik dönemlerinde yatırımcılara destek sunabilecek temettü hisseleri olarak öne çıkıyor. 

🎯 Bank of America, “Geleceğin Güvenliği” raporunda son dönemde gündeme oturan yeni gelişmelerle tüm dünyada hem fiziksel hem de sanal güvenliğin daha da önemli bir hale geldiğini belirtiyor. Banka, tehlikeli bir dünyada Thermo Fisher Scientific (TMO), Honeywell International (HON), TransUnion (TRU), Cyberark Software (CYBR), Crowdstrike (CRWD) ve Motorola Solutions’ın (MSI) başarılı olabileceğina inanıyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı