Apple Haberleri

Haftanın Manşetleri: Bilançolar, Apple’ın ChatGPT’si, Microsoft-Activision

Haftanın Manşetleri: Bilançolar, Apple’ın ChatGPT’si, Microsoft-Activision
Google News Icon Takip Et

Sonunda uzun bir haftayı daha geride bıraktık ve artık hafta sonunu karşılamaya hazırız. 

Dev bankacılık isimlerinin yanı sıra bazı piyasa değeri yüksek teknoloji isimlerinin bilançoları, yapay zekâya yönelik yeni atılımlar, şirket anlaşmaları ve analistlerin favori hisselerini açıkladığı bu hafta boyunca birçok gelişme oldu. 

Bazı günler çok yoğun geçebiliyor ve bazen gündemde ne var ne yok bakmaya fırsatımız bile olabiliyor. Ama hiç merak etme çünkü kaçırdığın önemli ne var ne yoksa senin için derledik. 

Dilersen takip ettiğin ancak kaçırmış olabileceğin bu gelişmelerin öne çıkanlarına birlikte bakalım. Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Bilançolar, Apple’ın ChatGPT’si, Microsoft-Activision

Bilançolarda Bankalar, Teknoloji İsimlerini Geride Bıraktı

Bu hafta başında ikinci çeyrek bilançolarını açıklayan bankaların güçlü rakamları, bazı teknoloji devlerinin kârlarını gölgeledi desek yalan olmaz. 

  • Yılın ikinci çeyreğinde; Bank of America’nın (BAC) hisse başına kârı 84 sent olan beklentiyi aşarak 88 sente yükselirken, gelirleri de 25,05 milyar doların üzerinde, 25,33 milyar dolar olarak açıklandı. Bu dönemde bankanın net faiz kârı 14% artışla 14,2 milyar dolara yükseldi. Bank of America’nın faiz dışı kârı ise aynı dönemde 8% artışla 11 milyar dolar oldu. 
  • Wall Street’in bir diğer önde gelen yatırım bankası Morgan Stanley (MS) varlık yönetimi segmentindeki rekor rakamlarla analist beklentilerini aşsa da şirket kârlılığında bir gerileme görüldü. Morgan Stanley’nin ikinci çeyrekte hisse başına kârı 1,15 dolar düzeyindeki analist beklentilerinin üzerinde, 1,24 dolar oldu. Ancak banka, kârın 13% düşüşle 2,18 milyar dolara veya hisse başına 1,24 dolara gerilediğini açıkladı. 
  • Ancak rakiplerinin aksine Goldman Sachs’ın (GS) ikinci çeyrek bilançosu, benzer bir performans sergileyemedi. Goldman Sahcs’ın ikinci çeyrek kârı, ticaret ve yatırım bankacılığındaki keskin düşüşler nedeniyle 58% düşüşle 1,22 milyar dolara, veya hisse başına 3,08 dolara indi. Analistler, Goldman’ın hisse başına kârının 3,18 dolar olmasını bekliyordu. Şirket genelinde gelirler, 8% düşüşle 10,9 milyar dolara geriledi.

Bankaların sergilediği ağırlıklı olarak güçlü performansın ardından haftanın ilerleyen günlerinde Netflix (NFLX) ve Tesla (TSLA) gibi teknoloji devlerinden gelen bilançolar aynı başarıyı yakalayamadı. 

  • Netflix şifre paylaşımı ve reklam destekli abonelik modeli sayesinde ikinci çeyrekte 5,9 milyon yeni abone kazandığını açıkladı. Hisse başına kâr ise 3,29 dolar ile 2,86 dolarlık beklentilerin oldukça üstünde açıklandı.

Öte yandan şirketin geliri geçen yılın aynı dönemine göre 3% artarak 8,2 milyar dolara yükseldi (ancak beklentileri aşamadı) ve şirket bu çeyrekte geçen yılın şu anki rakamına benzer şekilde 1,5 milyar dolar kâr elde ettiğini açıkladı. Yani abone sayısındaki göz doldurucu artışa rağmen gelirin ve üçüncü çeyreğe yönelik rehberliğin beklenti altında kalması yatırımcıları memnun edemedi.

Haftanın Manşetleri: Bilançolar, Apple’ın ChatGPT’si, Microsoft-Activision
  • Elektrikli araç devi Tesla’nın kâr marjları, şirketin fiyat indirimi konusuna ağırlık verdiği son çeyrekte düştü. Yani fiyat indirimi, şirketin ikinci çeyrekte hem faaliyet hem de brüt kâr marjlarına zarar vermeye devam ediyor ancak gelirler yıldan yıla yaklaşık 50% arttı. Şirket 24,9 milyar dolar gelir üzerinden 3,1 milyar dolar net kâr elde etti.

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu haftanın öne çıkan haberlerinde stratejik anlaşmalar ve yeni teknolojik atılımlarla birçok şirket yer aldı. 

💻 Qualcomm (QCOM), gelecek yıldan itibaren akıllı telefonlarda ve bilgisayarlarda çalışacak büyük dil modelleri geliştirmek için Meta Platforms (META) ile işbirliği yaptığını duyurdu. İkili, Meta’nın yeni büyük dil modeli LLAmA 2’nin Qualcomm çipleri üzerinde çalışabileceğini söyledi. Büyük dil modelleri, daha önce ağırlıklı olarak büyük, karmaşık sunucularda çalışıyordu ve Nvidia (NVDA) ve bir dereceye kadar AMD (AMD) işlemcilerini kullanıyordu.

☎️ The Wall Street Journal’ın ABD’li telefon şirketlerinin zehirli kurşunla kaplı bir kablo ağı konusunda sorumluluk almadığını ortaya çıkaran araştırması sonrası AT&T (T) hisselerinde görülen düşüş, sektördeki diğer şirketleri de beraberinde aşağı çekti.

Wall Street analistlerinin kablolarla ilgili yükümlülüklere ilişkin sorularını gündeme getirmesiyle AT&T hisseleri 6,8% değer kaybederek yaklaşık otuz yıldır görülmeyen seviyelerde işlem gördü. Hafta başında Frontier (FYBR) hisseleri 15% düşüşle 12,15 dolara, Lumen (LUMN) hisseleri de 5,4% kayıpla 1,75 dolara geriledi. Ayrıca Verizon Communications (VZ) hissesi 7,7% düştü ve 2010’dan bu yana görülen en düşük düzeylerine yaklaştı.

🌮 ABD’nin meşhur fast food zinciri Chipotle (CMG) Kuveyt merkezli Alshaya Group ile önümüzdeki yıl Orta Doğu’da yeni restoranlar açmak üzere ilk franchise ortağı olarak bir anlaşma imzaladığını açıkladı. Starbucks (SBUX), Shake Shack (SHAK) ve Texas Roadhouse (TXRH) gibi diğer büyük markalarla çalışan Alshaya Group anlaşması, Chipotle’ın yeni bir pazara girerken ilk kez yerel bir franchise perakende operatörünü bünyesine katması anlamına geliyor.

📱 Yapay zekâ rekabetinde birçok şirketin çeşitli adımlar attığını gördük ve bu kervana şimdi de kendi sohbet robotu yazılımıyla Apple (AAPL) da dahil olmaya hazırlanıyor. iPhone üreticisi büyük dil modelleri oluşturmak için Ajax isimli yeni bir proje üzerinde çalışıyor. Şirket ayrıca, bazı mühendislerin Apple GPT ismini verdiği bir sohbet robotu da oluşturdu. 

🚗 Tesla (TSLA) iki yıldır yaşanan aksiliklerin ardından meşhur pikap modeli Cybertruck üretimine başladı. Şirket, Twitter’da yaptığı bir paylaşımda Teksas’taki fabrikasında ilk Cybertruck modelinin üretildiğini açıkladı. CEO Elon Musk, mayıs ayındaki bir hissedar toplantısında Tesla’nın talebe bağlı olarak yıllık 250 bine yakın Cybertruck üretmek istediğini söylemişti. 

Haftanın Manşetleri: Bilançolar, Apple’ın ChatGPT’si, Microsoft-Activision

🤖 Salesforce (CRM), üretici yapay zekâ araçları Sales GPT ve Service GPT isimli araçların kullanıcı başına aylık 50 dolar fiyata sahip olacağını açıkladı. Salesforce, “Kullanım arttıkça, müşteriler satış ve hizmet ekipleri için kurumsal genişleme paketleri de satın alabilirler.” dedi. 

🔋 General Motors (GM) ve Ford Motor’un (F) ardından Nissan (NSANY) da elektrikli araç devi Tesla’nın şarj ağını benimseyeceğini açıkladı. Nissan böylece Tesla’nın şarj standardı kervanına katılan ilk Japon otomobil üreticisi oldu. Şirket tarafından yapılan açıklamada, “2025’ten itibaren Nissan olarak ABD ve Kanada pazarlarında Kuzey Amerika Şarj Standardı’na uygun şarj girişlerine sahip elektrikli araçlar sunmaya başlayacağız.” denildi.

🤝 Microsoft (MSFT) ve Activision Blizzard (ATVI), çeşitli itirazlarla ertelenen birleşmelerinin son tarihini 18 Ekim’e uzattı ve her iki şirket de tarihin en büyük teknoloji anlaşmasını bitiş çizgisine getirmeye niyetli görünüyor. Activision’dan bir yetkili, “ABD’den gelen son karar ve 40 farklı ülkenin rekabet kurumları, anlaşmanın rekabet, şirketler ve oyunculuk sektörünün geleceği için iyi olacağını doğruluyor.” dedi. 

İkili, ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ve İngiltere’nin rekabet kurumu başta olmak üzere tekelcilik endişeleriyle anlaşmayı uzatmak zorunda kalmıştı. Ancak yine de ellerinden gelen her şeyi yapmaya hazır gibi görünüyorlar. Hatta bu endişelere bir yanıt niteliği taşıyan bir hamleyle, Microsoft ve Sony (SONY), Microsoft’un Activision Blizzard satın alımını tamamlaması sonrası Call of Duty oyununun Sony’nin PlayStation konsollarında yer almaya devam etmesi için 10 yıllık bir anlaşma imzaladı. 

Analist Favorileri

Bu haftanın analist favorileri arasında yeşil enerjiden teknolojiye, medyadan gıdaya birçok şirket yer alıyor. 

Haftanın Manşetleri: Bilançolar, Apple’ın ChatGPT’si, Microsoft-Activision

Bilanço sezonunun başlamasıyla UBS ve Bank of America, yatırımcıların bu dönemde dikkatini çekebilecek “yüksek kaliteli” ve hak ettikleri ilgiyi görmeyen bazı hisseler paylaştı. 

Bank of America’nın bilanço sezonu için umutlu olduğu hisseler arasında Rollins (ROL), SolarEdge (SEDG) ve Thomson Reuters (TRI) öne çıkarken, UBS ise Hasbro (HAS), McDonald’s (MCD), Ingredion (INGR), Campbell Soup (CPB), Kellogg (K), Kraft Heinz (KHC), BankUnited (BKU) ve CME Group (CME) için oldukça iyi yorumlar yapıyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı