Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Barbenheimer, Teknoloji Devleri, Elon Musk’ın X’i

Temmuz 28, 2023 • 9 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: Barbenheimer, Teknoloji Devleri, Elon Musk’ın X’i

Favori kedimiz Garfield gibi pazartesi geldiğinde hepimiz az çok hayıflanmaya başlıyoruz. Bir de üstüne geçtiğimiz hafta neredeyse çöl sıcakları diyebileceğimiz ekstrem hava durumlarıyla mücadele ettik. 

🍹 Ama sonunda cuma geldi! Artık ayaklarımızı uzatıp, soğuk bir şeyler içtikten sonra hafta sonunu dolu dolu geçirme zamanı. 

Bazen hafta için bazı günler çok yoğun geçebiliyor ve gündemde ne var ne yok bakmaya fırsatımız bile olmayabiliyor. Ama hiç merak etme çünkü kaçırdığın önemli ne var ne yoksa senin için derledik. 

Dilersen takip ettiğin ancak kaçırmış olabileceğin bu gelişmelerin öne çıkanlarına birlikte bakalım. Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Barbenheimer, Teknoloji Devleri, Elon Musk’ın X’i

Devir, Teknoloji (Bilançoları) Devri!

Geçtiğimiz hafta büyük bankaların güçlü bilançolarının ardından bu hafta tahta teknoloji devleri yerleşti. Seni daha fazla bekletmeden bu haftanın öne çıkan bilançolarını inceleyelim:

  • Facebook, Instagram, Whatsapp ve en son Threads ile hayatımızın sosyal her mecrasında olan Meta Platforms (META) bilançosunu açıkladı. Bilançoda en çok dikkat çeken konu Meta’nın 2021’in dördüncü çeyreğinden bu yana ilk kez çift haneli gelir artışı bildirmesiydi. Şirketin gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre 11% artışla 31,99 milyar dolara ulaşırken, net kârı yıldan yıla 16% artışla 7,78 milyar dolar oldu. 
  • Google’ın ana şirketi Alphabet’in (GOOGL) ikinci çeyrek geliri bir önceki yıla göre 7% artarak 74,6 milyar dolar olarak açıklandı. Gelir için beklenti 72,82 milyar dolar açıklanması yönündeydi. İlk çeyrekte şirket gelirini yıldan yıla 3% artırabilmişti, bu çeyrekte ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla gelirin 7%’lik yükselişi gayet olumlu karşılandı. Öte yandan hisse başına kârda da analistlerin 1,34 dolarlık tahminlerinin üzerinde 1,44 dolarlık hisse başına kâr açıklandı. Şirketin net kârı, 2022 yılının ikinci çeyreğindeki 16 milyar dolardan 14,8% artışla 18,37 milyar dolara yükseldi.
  • Microsoft, 30 Haziran tarihinde sona eren üç aylık dönemde 56,2 milyar dolar satış ve 2,69 dolarlık hisse başına kâr elde etti. FactSet’e göre, 55,5 milyar dolarlık gelir ve hisse başına 2,55 dolar kâr bildirmesi bekleniyordu. Yani hem gelir hem hisse başına kâr tahminlerini aştı. Şirketin geliri, son çeyrekte yıllık 8% arttı. Ancak büyüme, 2017′den bu yana ilk kez art arda üç çeyrek boyunca 10%′un altına düştü.  Ayrıca yatırımcılar, “Azure ve Diğer Bulut” segmentindeki büyüme yavaşlaması nedeniyle hayal kırıklığına uğradılar. 

Piyasa değeri yüksek (mega-cap) şirketlerin yanı sıra başkaları da bilanço açıkladı:

  • McDonald’s (MCD), Çin’deki satışlarının toparlanması ve maskot Grimace’in ABD ziyaretlerini artırmasıyla ikinci çeyrek bilançosunda analistlerin beklentilerini aşan kâr ve gelir açıkladı. Analistlerin McDonald’s’ın hisse başına kâr (EPS) ve gelir beklentileri sırasıyla 2,79 dolar ve 6,27 milyar dolardı. Şirket, her iki kalemde de beklentileri aşarak 3,17 dolar EPS ve 6,5 milyar dolar gelir açıkladı. Yılın ikinci çeyreğinde şirketin net kârı da geçen yılın aynı dönemindeki 1,19 milyar dolar seviyesinden 2,31 milyar dolara ulaştı. 
Haftanın Manşetleri: Barbenheimer, Teknoloji Devleri, Elon Musk’ın X’i
  • Mastercard (MA), beklentilerin üzerinde açıkladığı ikinci çeyrek bilançosuyla, uluslararası seyahatlerde devam eden patlama ve sağlam yurt içi harcamalardan elde edilen satış ve kârlarını artırmada rakipleri American Express (AXP) ve Visa’yı (V) takip etti. Mastercard, haziran ayında sona eren üç aylık çeyrek dönemde seyreltilmiş hisse başına kârını, geçen yılın aynı dönemine göre 12,9% artırarak 2,89 dolara taşıdı ve 2,82 dolarlık Wall Street tahminlerini aştı.
  • Spotify (SPOT) ikinci çeyrekte kârlılığın önemli bir ölçütü olan brüt kârlarında beklentiyi karşılayamasa da abone sayısında büyük artış gördü. Yılın ikinci çeyreğinde Spotify’ın aylık aktif kullanıcı sayısı 27% artışla 551 milyon kişiye ulaşırken, ücretli abone sayısı da yıllık bazda 17% yükselerek 220 milyonu gördü. Kullanıcı sayısındaki bu güçlü görünüme rağmen Spotify’ın toplam geliri 11% artışla 3,5 milyar dolara ulaşırken bu rakam beklentilerin altında kaldı. Şirketin hisse başına kaybı ise 0,73 dolar olan beklentilerin üzerinde, 1,71 dolar oldu. 

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu haftanın öne çıkan haberlerinde sinema sektöründeki toparlanmalar ve yeni teknolojik atılımlarla birçok şirket yer aldı. 

🎥  Geçtiğimiz hafta vizyona giren Barbie ve Oppenheimer filmleri, veya sinema aşıklarının tabiriyle Barbenheimer hafta sonu, Kuzey Amerika’daki sinemalar için 2023’ün en güçlü hafta sonu ile sonuçlanan iki gişe rekortmeni filmle sinema sektörünün yüzünü güldürdü. 

Warner Bros Pictures’ın (WBD) Barbie’si ABD ve Kanada’da 155 milyon dolar hasılat elde ederken, Universal Pictures’ın (CMCSA) Oppenheimer’ı cumadan pazara yurt içinde 80,5 milyon dolar kazandırdı. Bu güçlü rakamlar, aynı zamanda hem oyuncular hem de yazarlar tarafından çifte grev yaşayan Hollywood’un yanı sıra AMC (AMC), Cinemark (CNK) ve IMAX (IMAX) gibi sinema hisselerine de olumlu yansıdı. 

🖥️ Alibaba (BABA) bulut birimi, Meta Platforms’un (META) açık kaynak yapay zekâ modeli Llama 2’yi destekleyen ilk Çinli kuruluş oldu. Reuters’ın haberine göre, Alibaba’nın bu girişimi Çinli iş kullanıcılarının Meta’nın büyük dil modeli üzerinden programlar oluşturmasına olanak sağlayacak. Llama 2 hamlesi, Alibaba’nın teknolojideki en son gelişmeleri takip ederek yapay zekâ planlarını desteklemesine yardımcı olabilecek düzeyde bir anlaşma çünkü ABD, Çinli şirketlerin belirli ABD yapımı teknolojilere erişimine kısıtlamalar getirmeyi düşünüyor. 

🐦  Yatırımcı ve iş faaliyetlerinden ziyade geleneksel olmayan yorumları ve çılgın fikirleriyle gündeme gelen Elon Musk, bu kez Twitter’ın mavi kuşunu uçurdu. Musk, Twitter’da yaptığı bir paylaşımda şirketin ismini ve logosunu “X” olarak değiştireceğini açıkladı. Twitter veya yeni adıyla X, isim ve logo değişikliğinin yanı sıra artık siyah renkte bir uygulama olacak. Yani Twitter’ın alışılagelen mavi rengine veda ediyor.  Musk, yaptığı paylaşımda “Yakında Twitter markasına ve yavaş yavaş tüm kuşlara veda edeceğiz.” dedi. 

Haftanın Manşetleri: Barbenheimer, Teknoloji Devleri, Elon Musk’ın X’i

👀  Halka arz pazarının iddialı bir geri dönüşe hazırlandığına ilişkin sinyaller gelmeye başladı.  ABD’de yılın ikinci çeyreğinde halka açık şirketler, ikincil hisse arzlarında toplam 31,9 milyar dolar toplayarak, 2021’in üçüncü çeyreğinden bu yana en yüksek rakama ulaştı. Dealogic’e göre gelirler, önceki üç aylık döneme göre yaklaşık 48% arttı ve geçen yılın aynı dönemine göre de 150% büyüdü. Deloitte analisti Barrett Daniels, “Bu da kapılar açıldığında bir halka arz patlaması göreceğimiz anlamına geliyor. Benim dünyamda ve halka arz dünyasındaki birçok kişinin pazarda V şeklinde bir toparlanma beklediğini düşünüyorum.” diyor. 

🎧  Spotify (SPOT) ABD de dahil olmak üzere birçok ülkede premium abonelik fiyatlarını artırdı. İsveç merkezli Spotify yaptığı açıklamada, şirketin faaliyete geçmesinden bu yana pazar ortamının “gelişmeye devam ettiğini” ve “yenilik yapmaya” devam edebilmek için dünya genelinde fiyatlarda değişikliğe gittiğini söyledi. ABD’de premium abonelik fiyatı 9,99 dolardan 10,99 dolara çıkarken, premium ikili, premium aile ve premium öğrenci planları da 1 dolar artırılarak sırasıyla 14,99 dolar, 16,99 dolar ve 5,99 dolara yükseltildi.

🤝 United Parcel Service (UPS) ve International Brotherhood of Teamsters, beş yıllık bir iş sözleşmesi üzerinde anlaşmaya vararak, yaklaşık 330.000 çalışanın olası grevini önledi.  İşçi sendikası, sözleşmenin toplam değerinin yaklaşık 30 milyar dolar olduğunu söyledi. Anlaşmanın halen çalışanlar tarafından onaylanması gerekiyor. UPS-Teamsters sözleşmesi, Kuzey Amerika’da özel bir işverenin dahil olduğu en büyük toplu iş sözleşmesi niteliği taşıyor ve olası bir grev, birçok şirketin tedarik zincirlerine zarar verebilirdi. 

Haftanın Manşetleri: Barbenheimer, Teknoloji Devleri, Elon Musk’ın X’i

🚗 Batılı otomobil üreticileri, ucuz Çin malı elektrikli otomobillerin Avrupa’yı “istila etmesinden” endişe ederken Fransız Renault, elektrikli araç modellerinin üretim maliyetlerini 40% azaltmayı hedeflediğini açıkladı. BYD (BYDDY) gibi Çinli üreticiler, düşük işçilik maliyetleri ve yerel akü tedarikçilerini kullanarak bu değişime büyük yatırımlar yaptı ve birçok rakibine göre avantajlı konuma geçti. Stellantis (STLA) CEO’su Carlos Tavares, Çinli üreticilerle rekabetin “son derece acımasız” olacağı uyarısını yaptı.

Analist Favorileri

Bu haftanın analist favorileri arasında yeşil enerjiden teknolojiye, medyadan gıdaya birçok şirket yer alıyor. 

Haftanın Manşetleri: Barbenheimer, Teknoloji Devleri, Elon Musk’ın X’i

Petrol fiyatlarında son dönemlerde görülen toparlanmaya paralel, Bank of America bazı petrol hisselerinde ciddi bir artış öngörüyor. Öte yandan Goldman Sachs de “GÜÇLÜ AL” notu verdiği şirketleri açıkladı. 

Bank of America’nın favori petrol hisseleri arasında BP (BP), Eni (E), Equinor (EQNR), Shell (SHEL) ve TotalEnergies (TTE) öne çıkıyor. 

Goldman ise bu hisseler için yatırımcılara “GÜÇLÜ AL” diyor: Baidu (BIDU), Shift4 Payments (FOUR) ve Warner Bros Discovery (WBD).

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı