Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Astor Enerji’de Ortak Satışı, ByteDance-Broadcom Ortaklığı

Haftanın Manşetleri: Astor Enerji’de Ortak Satışı, ByteDance-Broadcom Ortaklığı
Google News Icon Takip Et

Yaz sıcaklarının kendini iyiden iyiye hissettirdiği bir haziran ayını tamamlarken, yılın ilk yarısını da geride bıraktık. 

Tıpkı hava durumu gibi enflasyon da sıcak seyretmeye devam ederken, borsalarda bu haftaki veri gündemi ve ABD’deki başkanlık tartışması sebebiyle dalgalı ancak yatay bir seyir izledik. 

Türkiye tarafında ise bu hafta önemli gelişmeler yaşandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faizi 50%’de sabit bırakırken, Mali Eylem Gücü (FATF), Türkiye’nin Ekim 2021’den beri dahil olduğu gri listeden çıkarma kararı aldı. Bu gelişmelerin yaşandığı haftada Borsa İstanbul cuma gününü 0,31% değer kaybederek 10.647,91 puandan tamamladı.

“Neler kaçırdım?” diye üzülmene gerek yok çünkü geçtiğimiz hafta olan biten ne varsa senin için derledik. Şimdi sıcacık bir kahve alıp gündeme bir göz atma zamanı. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Astor Enerji’de Ortak Satışı, ByteDance-Broadcom Ortaklığı

Bu hafta ABD gündemine Çin’den gelen bazı gelişmeler ve ABD’li şirketlerin yeni ortaklıkları damga vururken, Borsa İstanbul’da şirketler bir dizi yeni yatırımlar ve iş anlaşmaları duyurdu. 

💰 Astor Enerji (ASTOR) ortaklarından Feridun Geçgel’in sahip olduğu ve şirket sermayesinin %3,71’lik kısmına denk gelen 37 milyon lotun borsada işlem görebilir tipe dönüştürülmesi için Merkezi Kayıt Kuruluşu’na başvurduğunu açıkladı. Söz konusu paylar, pay başına 94,45 TL’den satılacak.

🤝 ByteDance, ABD’li çip tasarımcısı Broadcom (AVGO) ile gelişmiş bir yapay zekâ işlemcisi geliştirmek üzere bir ortaklık kurdu. TikTok’un sahibi olan Çinli internet devi, bu hamleyle ABD-Çin gerginliğinin ortasında yeterli miktarda üst düzey çip tedariki sağlamayı amaçlarken, uygulamaya özel entegre çip (ASIC) olarak bilinen özelleştirilmiş bir ürün olan 5 nanometre çipin, ABD ihracat kısıtlamalarına uygun olacağı ve üretim işinin Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’e (TSM) yaptırılacağı belirtildi. 

 🚌 Karsan Otomotiv (KARSN) CEO’su Okan Baş, hidrojen yakıtı ile çalışan otobüslerini önümüzdeki haftalarda Avrupa’da teste çıkaracaklarını belirtti.

🛻 Rivian (RIVN), otomobil devi Volkswagen’in (VWAGY) elektrikli araç üreticisine toplam 5 milyar dolarlık bir yatırım yapacağı haberlerinin ardından oldukça hareketli bir hafta geçirdi. Şirket, söz konusu yatırıma ilk aşamada 1 milyar dolar ile başlayacağını, kalan 4 milyar doların da 2026 yılına kadar gerçekleştirileceğini söyledi.

🏭 Tofaş (TOASO), Bursa Fabrikasında 16 Temmuz – 20 Ağustos tarihleri arasında üretim hatlarında yapılacak planlı bakım-onarım çalışmaları ve ihracat pazarlarındaki seyir sebebiyle üretime geçici olarak ara verecek. 

💰 Amazon (AMZN)  yapay zekâya yönelik iyimserlik ve bu yıl gelmesi beklenen faiz indirimlerinin teknoloji hisselerine yönelik talebi artırmasıyla tarihinde ilk kez 2 trilyon dolar piyasa değerine ulaştı. Şirket böylece Microsoft, Apple, Nvidia ve Alphabet’in ardından 2 trilyon doların üzerinde piyasa değerine sahip beşinci şirket oldu.

Haftanın Manşetleri: Astor Enerji’de Ortak Satışı, ByteDance-Broadcom Ortaklığı

🍔 Kervan Gıda (KRVGD), Polonya’daki bağlı ortaklığı ZPC Otmuchow S.A.’nın yaklaşık 5 milyon avro değerindeki yatırımının tamamlandığını açıkladı. Açıklamaya göre hattın tam kapasite çalışması halinde yıllık ciroya katkısının 35 milyon dolar seviyesinde olması bekleniyor.

💼 Nvidia (NVDA), yapay zekâ teknolojisini Katarlı telekom grubu Ooredoo ile şirketin beş Ortadoğu ülkesindeki veri merkezlerinde kullanmak üzere bir anlaşma imzaladı. Söz konusu anlaşma, Nvidia’nın Washington’un Çinli şirketlerin en yeni yapay zekâ teknolojisine erişmek için Ortadoğu ülkelerini bir arka kapı olarak kullanmalarını engellemek amacıyla, gelişmiş ABD çiplerinin ihracatını kısıtladığı bir bölgedeki ilk büyük ölçekli lansmanına işaret ediyor.

✈️ Skytrax’in gerçekleştirdiği bağımsız araştırmaya göre Türk Hava Yolları (THYAO), Avrupa’nın en iyi hava yolu ödülünü 9. kez kazandı. Şirket, ek olarak     “Dünyanın En İyi Business Class İkram Servisi” ve “Güney Avrupa’nın En İyi Hava Yolu” ödüllerini de kazandı.

📱 Google (GOOGL), 13 Ağustos’ta düzenleyeceği özel bir etkinlikte yeni yapay zekâ özelliklerini, Pixel telefonlarını ve Android platformundaki güncellemelerini tanıtmaya hazırlanıyor. 

🛫 Pegasus (PGSUS), İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan İskoçya’nın başkenti Edinburgh’a yeni hat açtı. Edinburgh’a açılan yeni hattın seferleri 27 Haziran 2024 itibarıyla başladı. Bu yeni rota Pegasus’un 2024 yılında başlattığı 7. yeni uluslararası hat oldu. 

🇨🇳 Novo Nordisk (NVO) popüler zayıflama ilacı Wegovy’nin dünyanın en büyük ikinci ekonomisi ve aşırı kilolu veya obez insan sayısının en yüksek olduğu tahmin edilen ülke olan Çin’de onaylandığını açıkladı.

Haftanın Manşetleri: Astor Enerji’de Ortak Satışı, ByteDance-Broadcom Ortaklığı

📊 Avrupa Merkez Bankası, 5 yılın ardından ilk defa faiz indirimine gitti. Beklentilere paralel olarak faizi 4,50%’den 25 baz puan düşürerek 4,25%’e indiren AMB, Fed’den önce faiz indirimlerine başlayan ilk büyük merkez bankası oldu.

📊 ABD’de mayıs ayına ilişkin enflasyon aylık bazda 0,1% artış beklentisinin altında, 0% olarak açıklandı. Böylece yıllık bazda enflasyon 3,4%’ten 3,3%’e geriledi.

📊 TÜFE’ye paralel olarak üretici enflasyonu (ÜFE) verisi de piyasa beklentisinin altında 2,2% olarak açıklandı. 

📊 Mali Eylem Görev Gücü (FATF), Türkiye’nin Ekim 2021’den bu yana dahil olduğu gri listeden çıkarılması kararını verdi. 

📊 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB); haziran ayı toplantısında, beklentilere paralel şekilde politika faizini 50%’de sabit bıraktı.

📊 TCMB verilerine göre 21 Haziran ile sona eren haftada yabancılar 158,3 milyon dolarlık hisse senedi satışı gerçekleştirdi. Diğer yandan yabancıların Borsa İstanbul’daki hisse satışı 6. haftasına taşınırken, söz konusu 6 haftada toplam satışlar 1 milyar 930 milyon doları buldu.

🫶 Analist Favorileri

Analistlerin bu hafta önerdiği hisseler arasında finans şirketleri ve tüketici ürünleri öne çıktı.

Haftanın Manşetleri: Astor Enerji’de Ortak Satışı, ByteDance-Broadcom Ortaklığı

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; Morgan Stanley’nin muhteşem alım fırsatı sunduğuna inandığı hisselerle, Oppenheimer’ın temmuz ayı için “AL” dediği isimler yer alıyor. 

🎯 Morgan Stanley’den Andrew Slimmon, JPMorgan Chase (JPM), Progressive (PGR) ve CRH’nin (CRH) yatırımcılar için oldukça cazip isimler olduğunu düşünüyor. 

🎯 Oppenheimer, piyasanın mevcut koşullarında önümüzdeki 12 ay boyunca güçlü performans göstermesini beklediği bu isimlere temmuz ayında “AL” diyor: Walmart (WMT), Dick’s Sporting Goods (DKS), Domino’s Pizza (DPZ), Goldman Sachs Group (GS), Viking Therapeutics (VKTX), XPO (XPO), International Flavors & Fragrances (IFF), Monday (MNDY), Broadcom (AVGO) ve DraftKings (DKNG).

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı