Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Arm Halka Arzı, Nvidia Bilançosu, Microsoft-Activision

Haftanın Manşetleri: Arm Halka Arzı, Nvidia Bilançosu, Microsoft-Activision
Google News Icon Takip Et

Bilançolardı, üst düzey yetkililerin açıklamalarıydı derken yine kâh ağladığımız kâh güldüğümüz oldukça yoğun bir haftayı daha geride bıraktık. 

Hafta içleri iş yoğunluğu ve gündelik koşturmacalardan vakit bulup gündemde ne var ne yok bakmaya fırsat bulamamış olabilirsin. Ama hiç merak etme çünkü kaçırdığın önemli ne var ne yoksa senin için derledik. Dilersen buz gibi bir içecek alıp serinlerken haftanın en önemli olaylarına beraber bakalım.🍹

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Arm Halka Arzı, Nvidia Bilançosu, Microsoft-Activision

Çip Sektörü Bilançolara Hükmetti!

İkinci çeyrek bilanço sezonunda şimdiye kadar bazı şirketler ağladı bazı şirketlerse güldü. Tabii yatırımcılardan da buna göre tepkiler geldi. Geçtiğimiz haftaki bilançolara yarı iletken şirketlerinin rakamları damga vurdu. 

  • İkinci çeyrek bilanço sezonunun en merakla beklenen isimlerinden Nvidia (NVDA), bir kez daha analist beklentilerini aştı. Şirket, üçüncü çeyreğe yönelik güçlü tahminler açıklayarak hem yatırımcı güvenini tazeledi hem de endekslerin yüzünü güldürdü. Nvidia, 2024 mali yılının ikinci çeyreğinde 13,51 milyar dolar ile rekor gelir açıkladı. Şirket böylece gelirlerini bir önceki çeyreğe göre 88%, bir önceki yılın aynı dönemine göre de 101% artırdı. Gelirdeki söz konusu artış, 12,11 milyar dolarlık analist tahminlerinin de üzerinde geldi. Burada veri merkezi gelirlerine de küçük bir parantez açalım. Nvidia’nın bu dönemde veri merkezi segmentinden elde ettiği gelir, çeyrek dönem ve yıllık bazda sırasıyla 141% ve 171% artışla 10,32 milyar dolara ulaştı. Bilançonun yıldızı, hiç kuşkusuz Veri Merkezi gelirindeki göz dolduran artıştı. Bu çeyrek dönemde Nvidia’nın net kârı da 6,7 milyar dolara ulaşarak yıllık bazda 422%’lik bir artış gösterdi. Ayrıca şirketin seyreltilmiş hisse başına kârı (EPS) da çeyrek dönem bazında 148% ve yıllık bazda 429% artışla 2,70 dolar oldu. 
  • Snowflake (SNOW) hisseleri, şirketin mevcut çeyreğe yönelik görünümünün ılımlı seyretmesinin yanı sıra bilançosunun da beklentileri aşmasıyla açılış öncesinde yükseldi. Şirket, temmuz ayında sona eren mali ikinci çeyrekte 674 milyon dolar gelir elde ederek analistlerin 662 milyon dolarlık tahminlerini aştı. Ayrıca Snowflake’in ürün geliri de 626 milyon dolarlık beklentinin üzerinde, 640,2 milyon dolar oldu. Snowflake, üçüncü mali çeyrek için de 670 milyon ile 675 milyon dolar aralığında ürün geliri elde etmeyi bekliyor. FactSet’e göre, bu aralığın yalnızca tavan seviyesi 675 milyon dolarlık analist konsensüsüne uyuyor. 
  • Hepimizin evlere kapandığı karanlık pandemi günlerinde iletişim ihtiyacımızı karşılamanın en iyi yollarından birini sunan Zoom Video (ZM) ikinci çeyrek bilançosunda beklentileri aştı. Zoom, temmuz ayında sona eren çeyrek dönemde 1,12 milyar dolar olan beklentinin üzerinde, 1,14 milyar dolar gelir elde etti. Bu rakam, yıllık 3,6%’lık bir artışa işaret ediyor. Şirketin net kârı geçen yılın aynı döneminde görülen 45,7 milyon dolardan bu yıl 182 milyon dolara fırladı. Zoom’un düzeltilmiş hisse başına kârı (EPS) da 1,05 dolar olan beklentinin üzerinde, 1,34 dolar oldu. 
Haftanın Manşetleri: Arm Halka Arzı, Nvidia Bilançosu, Microsoft-Activision

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD’de halka arz pazarının yeniden canlanacağı umutlarını yeşerten bir gelişme öne çıktı. Ayrıca iş anlaşmalarının da tamamlanacağı beklentileri bir kez daha artarken bazı şirketler de bir dizi yenilik açıkladı. 

📱 ABD’de halka arzların momentum kaybettiği bir dönemde son zamanların en büyük açılışlarından olacak Arm’ın halka arzı hız kazanıyor. Japon SoftBank’ın sahibi olduğu çip tasarım şirketi, dün Nasdaq borsasında ilk halka arz başvurusunu yaptı. Söz konusu başvuru, Silikon Vadisi’nin çip devi Nvidia’nın Arm’ı 40 milyar dolara satın alma teklifinden vazgeçmesinden 18 ay sonra geldi. 

  • Burada Arm’a küçük bir parantez açalım. Arm Holdings, çip mimarisi konusunda uzmanlaşan, yalnızca mikroçip üretmekle kalmayıp aynı zamanda bunları tasarlayan İngiliz bir şirket. Şirket yaptığı başvuruda “Dünya nüfusunun yaklaşık 70%’inin Arm tabanlı ürünler kullandığını tahmin ediyoruz.” ifadelerine yer verdi. Bu da neredeyse her internet kullanıcısının her gün arabalar, akıllı telefonlar, insansız hava araçları ve hatta elektronik pasaportlar da dahil olmak üzere Arm teknolojisiyle üretilmiş bir ürüne maruz kaldığı anlamına geliyor. Şirketin enerji tasarruflu teknolojisi, Apple’ın (AAPL) 2007’den bu yana sattığı tüm iPhone’lar da dahil olmak üzere, cep telefonu patlamasını körüklemede de önemli bir rol oynadı.

Arm’ın halka arz başvurusu, şirketin hisse satışı için kritik öneme sahip yatırımcı ilgisini ölçmeye başlayabileceği anlamına geliyor. Şubat 2022’den bu yana Arm’ın CEO’su olan Rene Haas, şirketi Amazon gibi şirketler tarafından işletilen veri merkezi sunucuları da dahil olmak üzere daha kazançlı alanlara girmeye zorladı.  Bu çabanın ne kadar başarılı olduğunun yanı sıra yüksek profilli yatırımcılar ve Arm’ın iş modelinde daha fazla gelir getirecek potansiyel değişiklikler, başvuruyu inceleyen yatırımcılar için muhtemelen önemli bir konu olacak.

🎮 Microsoft (MSFT) ve Activision Blizzard (ATVI) aylardır sürüncemede olan 69 milyar dolarlık anlaşmalarını tamamlamak ve İngiltere’nin antitröst kuruluşundan izin almak için Ubisoft’a döndü. Oyun dünyasının uzun bir süredir yakından takip ettiği süreç, İngiltere’den beklenen iznin alınması amacıyla anlaşmanın revize edilmesiyle devam ediyor. Anlaşmanın tamamlanması için yapılan yeni değişiklikler kapsamında Microsoft, Activision’ın mevcut ve gelecek 15 yıl içinde piyasaya sürülecek oyunlarının bulut haklarına sahip olamayacak. Bu haklar, Ubisoft’un olacak.

Haftanın Manşetleri: Arm Halka Arzı, Nvidia Bilançosu, Microsoft-Activision

💻  Meta Platforms (META) bu hafta başında yeni uygulaması Threads’in masaüstü sürümünü kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Bu hamle, uygulamanın Elon Musk’ın X’iyle olan rekabetini yeni bir boyuta taşıyabilir. Uygulamanın masaüstü versiyonu, kullanıcıların Threads için bir süredir istediği bir özellik. Meta’nın Instagram segmenti başkanı Adam Mosseri cuma günü Instagram profilinde yaptığı açıklamada Threads’in masaüstü versiyonunun yakında kullanıma sunulacağını ve Meta’da dahili olarak test edilmeye başlandığını söyledi. Mosseri, “Şu an uygulama kusursuz değil, henüz böyle deneyimlemek istemezsiniz. Hazır olur olmaz herkesle paylaşacağız.” dedi.

📉  Tesla (TSLA), Almanya’daki üretim hedefini düşürmeye hazırlanıyor. Business Insider’ın anonim kaynaklara dayandırdığı haberine göre elektrikli otomobil devi, mart ayında haftada 5 bine ulaşan Almanya fabrikasındaki üretim hedefini, temmuz ve ağustos aylarında haftada 4.350’ye düşürdü ve daha da düşürmeyi planlıyor. Almanya’daki fabrikada çalışan ve ismi açıklanmayan işçilere dayandırılan habere göre hedef şimdi haftada 4 bine düşürüldü. Hedeflerin düşürülmesinin nedeninin fabrikadaki personel eksikliği olduğu söyleniyor.

🚚 Old Dominion Freight Line (ODFL), iflas eden kamyoncu Yellow’un (YELLQ) Kuzey Amerika’daki gayrimenkulleri için rekabeti artırdı. Şirketin Yellow’un mülkleri için verdiği 1,5 milyar dolarlık teklif, rakip operatörün teklifini geride bıraktı. Estes Express Lines’ın 1,3 milyar dolarlık teklifini geçen Old Dominion’ın teklifi, 169 kamyon terminalinden oluşan ağ için iflas mahkemesi gözetiminde bir açık artırmaya işaret ediyor. Bu rakam, Yellow’a, şirketin bu ayki iflas başvurusundan önce biriktirdiği kredileri kabaca karşılamaya yetecek miktardan daha fazlasını sağlayabilir. 99 yıldır faaliyet gösteren Yellow, geçtiğimiz aylarda iflasını açıklamıştı. Şirketin terminalleri arasında büyük metropollere yakın, malları depolamak ve evlere hızlı bir şekilde teslim etmek isteyen kamyon ve lojistik şirketleri için ideal olan ve rağbet gören yerler bulunuyor.

Haftanın Manşetleri: Arm Halka Arzı, Nvidia Bilançosu, Microsoft-Activision

🤝 Permian Resources (PR), Earthstone Energy’i (ESTE) borç dahil yaklaşık 4,5 milyar dolar değerinde bir anlaşmayla satın alacak. Anlaşma, Permian Resources’ın Delaware Havzası’ndaki erişimini artırma niteliği taşıyor. Delaware Havzası, stoklarını artırmak isteyen üreticiler için başlıca hedef noktalardan biri. Earthstone geçen yıl konsolidasyon stratejisini ilerleterek iki kuzey Delaware Havzası varlık satın alımı da dahil olmak üzere, toplam 2 milyar dolarlık üç anlaşma yapmıştı. Şirket, bu ayın başlarında da Novo Oil & Gas Holdings’i satın almak için 1,5 milyar dolarlık bir anlaşma yaptı. Bu anlaşmayla Permian Resources artık günde yaklaşık 300 bin varil petrol eşdeğeri üretime sahip olacak.

💼  The Business Journals’ın haberine göre Intel (INTC), Folsom ofisindeki 89 çalışanı ve California ofislerindeki 51 çalışanı işten çıkaracak. İşten çıkarmaların geçen hafta eyalet istihdam yetkililerine bildirildiği ve ay sonunda yürürlüğe gireceği belirtildi. USA Today, mayıs ayında çip devinin maliyetleri düşürmek için işgücünde kesintiye gitmeyi planladığını duyurmuştu. Şu an birçok teknoloji şirketi işten çıkarmalar gerçekleştiriyor. Bu yılın başlarında Google’ın ana şirketi Alphabet (GOOGL) yaklaşık 12 bin kişiyi işten çıkarmayı planladığını duyurmuştu. 

Analist Favorileri

Bu haftanın analist favorileri arasında teknolojiden yarı iletkenlere, ilaçtan finansa birçok şirket yer alıyor. 

Haftanın Manşetleri: Arm Halka Arzı, Nvidia Bilançosu, Microsoft-Activision

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; Bank of America’nın “üç kat momentum” beklediği hisselerin yanı sıra Wall Street genelinde analistlerin hedef fiyatlarını yükselttiği bazı isimler var. 

Bank of America; Uber (UBER), Novo Nordisk (NVO), Boston Scientific (BSX), Intuitive Surgical (ISRG), Netflix (NFLX), NetEase (NTES), Tencent (TCEHY), On Semiconductor (ON), AMD (AMD), Lam Research (LRCX), Berkshire Hathaway (BRKA) ve Fiserv’in (FISV) bilançolar, fiyat ve olumlu haberler olmak üzere üç alandaki ivmelerine göre “üç kat momentum” ile hızlanmasını bekliyor. 

Öte yandan Wall Street’in tanınan analistleri, Amazon (AMZN), AppLovin (APP), Datadog (DDOG) ve Royal Caribbean’ın (RCL) 12 aylık ortalama hedef fiyatlarını yükselterek bu hisseler için “AL” dedi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı