Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Arçelik’in Yeni Marka İsmi, Tesla Teslimatları

April 5, 2024 • 7 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: Arçelik’in Yeni Marka İsmi, Tesla Teslimatları

Yerel seçimlerdi, ilk çeyreğin sona ermesiydi, havalar ısınıyor derken yılın üçüncü ayını da geride bıraktık. Neyse ki mart (bazılarımız için) kapıdan baktırmadı. 

Seçim belirsizliğinin geride kaldığı haftanın son işlem gününde Borsa İstanbul’da alımlar hızlandı. BIST 100 endeksi günü 5,37% artışla 9.618,83 puandan rekor seviyede kapadı.

Öte yandan ABD borsaları geçen yılın son çeyreği ve 2024’ün ilk çeyreğinde hisse rallileriyle beslenen oldukça güçlü bir performans sergiledikten sonra ikinci çeyreğe bir satış dalgasıyla kırmızıda başladı.  

Bu hafta; şirketlerin yeni girişim haberleri ve iş anlaşmalarının yanı sıra bir dizi yeni açıklamalar gündemde yer edindi. 

“Neler kaçırdım?” diye üzülmene gerek yok çünkü geçtiğimiz hafta olan biten ne varsa senin için derledik. Şimdi sıcacık bir kahve alıp gündeme bir göz atma zamanı. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Arçelik’in Yeni Marka İsmi, Tesla Teslimatları

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine Çin’den gelen bazı gelişmeler ve ABD’li şirketlerin yeni ortaklıkları damga vururken, Borsa İstanbul’da şirketler bir dizi yeni yatırımlar ve iş anlaşmaları duyurdu. 

🏭Arçelik (ARCLK) globalleşme stratejisi kapsamında, Türkiye’de dahil tüm ülkelerdeki kurumsal markası olarak “Beko”yu kullanacak. Şirket ayrıca bundan sonraki süreçte tüm dünyadaki çalışanların ve operasyonların ortak bir kurumsal marka çatısı altında bir araya getirmeyi planlıyor.

🏆 Tesla (TSLA), yılın ilk çeyreğinde beklentilerin altında kalarak bir öncesine göre 8,5% düşüşle 386 bin 810 adet elektrikli araç teslim etti. Ancak rakibi Çinli elektrikli araç devi BYD (BYDDY), aynı dönemde 300 bin 114 adet elektrikli araç teslimatıyla Tesla’yı yakalayamadı ve Musk’ın şirketi yeniden dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi unvanına kavuştu.

💰Vestel (VESTL) CEO’su Ergün Güler, Vestel’in mobilite ve enerji depolama sistemleri alanında faaliyet gösteren birimi Vestel Mobilite’yi üç yıl içinde en az 1 milyar dolar büyüklükte bir şirket haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

💰 Alibaba (BABA), şubat ayında hisse geri alım planını güçlendirdikten sonra şimdiye kadarki en büyük geri alımını gerçekleştirdi. Çinli e-ticaret devi, mart ayında sona eren çeyrekte 4,8 milyar dolar değerinde hisse geri aldığını açıkladı. Alibaba, Çin ve küresel pazarlarda PDD (PDD) gibi rakipleri karşısında büyüme beklentileri konusunda endişe duyan yatırımcıları yatıştırmak amacıyla hisse geri alım planını 25 milyar dolar daha artırmıştı.

✈️Türk Hava Yolları (THYAO) Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Murat Şeker, enflasyon muhasebesinin şirkete 12 yıl sonra temettü ödemesi için kapı araladığını açıkladı.

🖥️ Microsoft (MSFT) ve OpenAI, 100 milyar dolara mal olabilecek ve 2028’de piyasaya sürülecek “Stargate” adlı bir yapay zekâ süper bilgisayarı da içeren bir veri merkezi projesi için çalışmalara başladı. Söz konusu süper bilgisayarın, şirketlerin önümüzdeki altı yıl içinde inşa etmeyi planladıkları bir dizi süper bilgisayarın en büyüğü olacağı belirtiliyor.

🚘 Agrotech Yüksek Teknoloji (AGROT) Grup Global Teknoloji ve Ar-Ge Başkanı Murat Teksöz, dünyadaki teknoloji ihtiyaçlarını yakından takip ettiklerini ve önümüzdeki süreçlerde yatırımlarını bunlara göre şekillendirdiklerini belirtti. Teksöz “Farklı sınıflarda yapacağımız üretimin ardından gelecek dönemde farklı endüstrilere özel araçlar üretmeyi hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

🏭 Intel (INTC), son yıllarda Taiwan Semiconductor Manufacturing’e (TSM) kaptırdığı teknoloji liderliğini yeniden kazanmaya çalıştığı bir dönemde, çip dökümhanesi işletmesinin faaliyet zararlarının derinleştiğini açıkladı. ABD’li çip şirketi, üretim biriminin 2023 yılı için 7 milyar dolar işletme zararı olduğunu ve bu zararın bir önceki yıl 5,2 milyar dolar olan işletme zararından daha yüksek olduğunu söyledi.

Haftanın Manşetleri: Arçelik’in Yeni Marka İsmi, Tesla Teslimatları

👩‍✈️Çelebi Havacılık (CLEBI), Pegasus’un (PGSUS) Antalya ve Dalaman’daki yer hizmetleri operasyonlarını ve bilet satış hizmetlerini gerçekleştirecek. Pegasus’a 14 istasyonda hizmet veren şirket, bu anlaşmayla beraber istasyon sayısını 16’ya yükseltti.

🎧 Spotify (SPOT), uzun vadeli kârlılığa ulaşma yolunda önemli bir adım olarak, popüler uygulamasının premium fiyatını bir yıl içinde ikinci kez beş pazarda 1 ile 2 dolar artırmayı planlıyor. Söz konusu güncellenen fiyatların, geçen yılın sonlarında sunulan popüler bir hizmet olan sesli kitapların maliyetini karşılamaya yardımcı olması bekleniyor.

Doğu Aras Enerji (ARASE), bağlı ortaklığı Aras Edaş’ın 2024’te 2,5 milyar TL’lik şebeke tesisi yatırımı planladığını açıkladı. Bu kapsamda yapılacak yatırımın, tesis işlerine ait ekonomik ömrünü dolduran şebekelerin yenilenmesi, yeni enerji taleplerinin karşılanması, tedarik ve teknik kalitenin düzeltilmesi, müşterilerin enerji kesintilerinden daha az etkilenmeleri gibi konuları kapsadığı belirtildi.

🗣️ Rubrik halka açılmak için başvuruda bulunarak, 2021’in sonlarına kadar uzanan uzun bir durgunluğun ardından halka arz pazarındaki son yeni isim oldu. Microsoft destekli dokuz yaşındaki veri güvenliği yazılımı şirketi, New York Borsası’nda “RBRK” sembolü altında işlem görmeyi planlıyor. 

🍝 Oba Makarnacılık (OBAMS),  Gana, Senegal, Burkina Faso, Mali ve Togo’da yerleşik 25 farklı firma ile 25,5 milyon dolar değerinde makarna ihracatına yönelik sözleşme imzaladı.

🇨🇦 Coinbase (COIN) ABD pazarında düzenleyici bir baskı ile karşı karşıya bir dönemde, yurtdışındaki ayak izini artırma çabaları kapsamında Kanada’da bir tescil lisansı aldığını açıkladı. Kripto borsası, bu yetkinin şirketin artık Kanadalı düzenleyicilerin kripto varlık işlemlerine yönelik katı gereksinimlerini karşıladığı ve ülkede yasal olarak faaliyet gösterebileceği anlamına geldiğini söyledi.   

🏢Europen Endüstri (EUREN), Eskişehir’de yer alan 61 odalı otelini devredeceğini açıkladı. Buna göre 999 metrekare arsa üzerine kurulu söz konusu otel, 30 Haziran 2024’te Kırımoğlu Otelcilik’e 129,7 milyon TL bedel ile devredilecek. 

🤝 Alphabet (GOOGL), piyasa değeri 35 milyar dolar civarındaki çevrimiçi pazarlama yazılımı şirketi HubSpot (HUBS) için bir teklif yapmaya hazırlanıyor. Kaynaklar, Alphabet’in son günlerde Morgan Stanley’den yatırım bankacılarıyla HubSpot için potansiyel bir teklif hakkında görüştüğünü söyledi. Olası bir anlaşma, Alphabet’in şimdiye kadarki en büyük satın alması olacak.

Haftanın Manşetleri: Arçelik’in Yeni Marka İsmi, Tesla Teslimatları

📊 ABD’de istihdam piyasası sıkı kalmaya devam etti. Geçen ay 270 bin kişi artış gösteren tarım dışı istihdam verisi, bu ay 303 bin artışa işaret ederek piyasanın 212 bin artış beklentisini de aştı. İşgücü piyasasının güçlü görünümü ABD ekonomisinin de güçlü kalması ve iç talebe bağlı olarak enflasyonun soğumasını engellemesinden dolayı Fed’in faiz indirimlerini ertelemesine neden olabilecek nitelikte.

📊 Yabancı yatırımcılar 29 Mart ile sona eren haftada nette 266,7 milyon dolarlık hisse senedi aldı. 

🫶 Analist Favorileri

Analistlerin bu hafta önerdiği hisseler arasında finans şirketleri ve tüketici ürünleri öne çıktı.

Haftanın Manşetleri: Arçelik’in Yeni Marka İsmi, Tesla Teslimatları

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; Morgan Stanley’nin boğa rallisinin yeni kazananları olmasını beklediği isimlerle, Goldman Sachs’ın nisan ayı için “AL” dediği hisseler yer alıyor. 

🎯 Morgan Stanley, ABD borsalarında süregelen boğa rallisinin ikinci ayağında Applied Materials (AMAT), Ameriprise Financial (AMP) ve Valero Energy’i (VLO) beğeniyor. 

🎯 Goldman Sachs, nisan ayında bu hisseleri “AL” notuyla değerlendiriyor: Arcos Dorados (ARCO), Nasdaq (NDAQ) ve United Parcel Service (UPS).

Haftanın Manşetleri: Arçelik’in Yeni Marka İsmi, Tesla Teslimatları

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı