Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Arçelik’in Rekabet İzni, OpenAI-Musk Draması

Haftanın Manşetleri: Arçelik’in Rekabet İzni, OpenAI-Musk Draması
Google News Icon Takip Et

Martın ilk haftası oldukça hareketli geçti desek yalan olmaz. 

Güneşli bahar günlerine merhaba demeye hazırlanırken, piyasalarda da oldukça hareketli günler geçirdik. Fed Başkanı Jerome Powell’ın Kongre ifadesinin yanı sıra bilançolarla desteklenen borsalar, yeniden rekorlar tazeledi. 

Borsa İstanbul 9.000 puanın altında satış baskısı gördüğü haftada kayıplarını bir miktar telafi ederek yeniden 9.000 puan seviyesini aştı. BIST 100 endeksi haftayı 1,12% artışla 9.155,32 puandan kapattı.  

Bu hafta; şirketlerin yeni girişim haberleri ve iş anlaşmalarının yanı sıra bir dizi yeni açıklamalar gündemde yer edindi. 

“Neler kaçırdım?” diye üzülmene gerek yok çünkü geçtiğimiz hafta olan biten ne varsa senin için derledik. Şimdi sıcacık bir kahve alıp gündeme bir göz atma zamanı. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Arçelik’in Rekabet İzni, OpenAI-Musk Draması

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine ivme kazanan bilanço sezonunun yanı sıra bir dizi şirket açıklaması damga vurdu. Borsa İstanbul’da ise şirketler hakkında önemli gelişmeler yaşandı.

🤝İngiltere Rekabet Kurumu (CMA), “Rekabete zarar vermesi beklenmediği” gerekçesi ile Arçelik (ARCLK) ve Whirlpool (WHR) arasındaki anlaşmaya onay verdi. Yapılan açıklamada; Arçelik ve Whirlpool’un güçlü pazar pozisyonlarına sahip olduklarını ancak diğer tedarikçilerin önemli rekabetiyle karşılaşmaya devam edecekleribelirtildi. Onaylanan anlaşma; Arçelik’in Avrupa’da faaliyet gösteren tüm iştiraklerinin payları ile Whirlpool’un Avrupa’daki satış, üretim ve dağıtım iştiraklerinin, yeni bir şirket altında birleştirilmesini kapsıyor.

⚔️ OpenAI’ın ana kuruluş misyonundan uzaklaştığı gerekçesiyle kurucuları arasında yer aldığı şirkete dava açan Elon Musk’a yanıt gecikmedi. Şirket, ünlü milyarderi tarihi yeniden yazmakla suçladı ve  şirketin kontrolünü ele geçirmek için lobi yaptığını “gösteren” eski e-postaları yayınladı. OpenAI ayrıca, milyarder girişimcinin daha sonra çoğunluk hissesini, ilk yönetim kurulu kontrolünü ve OpenAI’ın CEO’su olmayı istediğini söyledi.

Zorlu Enerji (ZOREN), 100% bağlı ortaklığı Zorlu Enerji Dağıtım paylarının tamamının Palmet Enerji’ye satılması konusunda Rekabet Kurulu ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan (EPDK) onay alındığını açıkladı. 

🤖 Reddit bu ay gerçekleşmesi beklenen halka arzında 6,5 milyar dolara kadar bir değerleme hedefliyor. Reuters’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre sosyal medya platformu şirket, hisse başına 31 ile 34 dolar arasında bir fiyat aralığı belirlemek istiyor.

🏭Kardemir Karabük Demir Çelik (KRDMD) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Demir; güneş, rüzgar ve jeotermal gibi yenilenebilir enerji alanlarında büyük yatırımlara başlayacaklarını ifade etti. Demir, söz konusu adımların verimliliklerini olumlu etkileyeceğini belirtti. 

🤝Ford Motor (F), SUV, kamyonet ve hibrit araçlarına yönelik güçlü talebin devam etmesiyle, şubat ayında ABD satışlarının 10,5% arttığını açıkladı. Ford’un popüler Maverick kompakt kamyonu ve Escape araçlarının elektrikli varyantlarını içeren hibrit araç satışları, bu dönemde bir yıl öncesine göre 32% artarak 12 bin 45 adede yükseldi. SUV satışları ise yaklaşık 22% artışla 76 bin 403 adede ulaştı. Detroitli otomobil üreticisinin toplam satışları ise aynı dönemde bir yıl önceki 157 bin 606 adetten 174 bin 192 adede yükseldi.

Haftanın Manşetleri: Arçelik’in Rekabet İzni, OpenAI-Musk Draması

💰Aksa Enerji (AKSEN), Özbekistan’daki 230 megavat ve 270 megavatlık kurulu güce sahip Taşkent B ve Buhara doğalgaz santrallerinin modernizasyonu için Bayern LB kredi sözleşmesi imzaladı. Söz konusu yatırımla birlikte şirket, her iki santralde de toplam 50 megavatlık kapasite artışı planlıyor. Yatırımın tamamlanması ile birlikte Özbekistan santrallerinden elde edilen yıllık FAVÖK katkısının 2025 yılında önceki yıla göre 10% artması bekleniyor.

Tesla’nın (TSLA), Almanya’daki fabrikasında şüpheli bir yangın çıkmıştı. Bir saldırı şüphesiyle yaklaşılan bu yangın yüzünden fabrika elektriksiz kaldı ve üretimi durdurmak zorunda kaldı. Tesla, yaptığı açıklamada bu elektrik kesintisinin 17 Mart’a kadar devam etmesinin beklendiğini açıkladı. Tesla; yaşanan yangın olayı ve devam eden elektrik kesintisinin, yaklaşık 1.000 aracın üretiminin yarım kalmasına ve milyonlarca avroluk yüksek bir kayba neden olduğunu tahmin ediyor. 

💸Astor Enerji (ASTOR), yurt içi yerleşik firmalar ile elektrik dağıtım sektöründe kullanılacak malzemelerin üretim ve tedarikleri konusunda 35,7 milyon dolar değerinde anlaşma imzaladı.

📱 Novo Nordisk (NVO), yaptığı açıklamada; talep rekoru kıran diyabet ilacı Ozempic’in kilo kaybının yanı sıra son aşama testlerinde böbrek hastalığının ilerleme riskini azalttığını duyurdu. İlaç, böbrek hastalığına bağlı risklerde 24% azalma gösterdi ve böylece çalışmanın birincil son noktasına ulaşıldı. İlacın ayrıca önceki semaglutid 1.0 mg denemeleriyle uyumlu olarak güvenli ve iyi bir profile sahip olduğu da görüldü.

🇨🇳Mia Teknoloji, enerji ve elektromobilite alanında yurt içi ve yurt dışı projeler üzerinde ortak işbirliği için Çinli bir yatırımcı firma ile gizlilik anlaşması imzaladı.

🔫 Anthropic şimdiye kadarki en hızlı ve en güçlü yapay zekâ modelleri olarak tanımladığı Claude 3’ü piyasaya sürdü. Yapay zekâ girişiminin yeni yapay zekâ araçları Claude 3 Opus, Sonnet ve Haiku olarak adlandırılıyor. 

🇩🇿Ekos Teknoloji (EKOS), Cezayir’in petrol ve doğalgaz kuruluşu olan SONATRACH’ın 100% iştiraki ile sözleşme imzaladı. Buna göre 300 bin m2/J kapasiteli Bejaia deniz suyu arıtma tesisi için 220 kV Gaz İzoleli Trafo Merkezi projesinin; mühendislik, ekipman tedarik, montaj ve devreye alma işlerini üstlenecek. Bu kapsamda imzalanan anlaşmanın toplam tutarı 6,4 milyon avro olarak açıklandı.

💸JetBlue Airways (JBLU) ve Spirit Airlines (SAVE), ikilinin birleşme anlaşmasına itiraz eden federal bir antitröst davasını kaybettikten haftalar sonra, anlaşmayı sona erdirdiklerini açıkladı. ABD Adalet Bakanlığı’nın (DoJ) geçen yıl anlaşmayı engellemek amacıyla açtığı davanın ardından, ocak ayında bir federal yargıç JetBlue’nun Spirit’i devralma girişimini engellemişti

📉 Ekonomide Neler Oldu?

Haftanın Manşetleri: Arçelik’in Rekabet İzni, OpenAI-Musk Draması

4 Mart- 8 Mart haftasında ekonomi gündeminde yaşanan önemli gelişmeleri aşağıda bulabilirsin 👇🏻

  • Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre bankacılık sektörünün kredi hacmi 1 Mart ile biten haftada 160 milyar 341 milyon lira arttı. Aynı dönemde toplam kredi hacmi 12 trilyon 203 milyar 83 milyon liradan 12 trilyon 363 milyar 424 milyon liraya yükseldi.
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) verilerine göre yurt dışında yerleşik kişiler Borsa İstanbul’da 1 Mart ile sona eren haftada 75,4 milyon dolar net hisse sattı.
  • HSBC, dolar/TL’de 2024 yılı için 33 olan tahminini 36’ya yükseltti.
  • ABD’de şubat ayında tarım dışı istihdam 275 bin arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi artışın 200 bin olması yönündeydi. Daha önce 353 bin olarak açıklanan ocak ayı istihdam artışı ise 229 bine revize edildi. Şubat ayında ülkede işsizliğin arttığı görüldü. Verilere göre Şubat’ta işsizlik oranı yüzde 3,7’den yüzde 3,9’a çıktı.Ankette işsizlik beklentisi ise yüzde 3,7 olarak belirlenmişti.

🫶 Analist Favorileri

Analistlerin bu hafta önerdiği hisseler arasında finans şirketleri ve tüketici ürünleri öne çıktı.

Haftanın Manşetleri: Arçelik’in Rekabet İzni, OpenAI-Musk Draması

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; JPMorgan’ın mart ayı favorileriyle, Baird’in 2024 için önerdiği yapay zekâ hisseleri yer alıyor. Diğer yandan BIST’te HSBC’nin havacılık sektörü için verdiği hedef fiyatlar öne çıktı.

🎯 JPMorgan, mart ayı Annaly Capital (NLY), Ascendis Pharma (ASND), EPR Properties (EPR), Caterpillar (CAT), Danaher (DHR), Amazon (AMZN), Broadcom (AVGO) ve Eli Lilly (LLY) hisselerini öneriyor. 

🎯 Baird, “AL” dediği bu yapay zekâ hisselerinin geçen yıldan bu yana gündemden düşmeyen teknoloji rallisinin daha da genişlemesinden kazançlı çıkacak isimler olarak görüyor: Amazon (AMZN), Zscaler (ZS), CrowdStrike (CRWD), Snowflake (SNOW), Nvidia (NVDA), MongoDB (MDB), Cloudflare (NET), Salesforce (CRM) ve Pinterest (PINS).

🎯HSBC, Tav Havalimanları’nın (TAVHL) 150 TL olan hedef fiyatını 215 TL’ye, Pegasus’un (PGSUS) 773,4 TL olan hedef fiyatını 1000 TL’ye ve Türk Hava Yolları (THYAO) için verdiği 223,5 TL’lik hedef fiyatını da 385 TL’ye revize etti. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı