Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Apple’ın Yeni Ürünleri, Agrotech’in Kripto Varlık Adımı

May 11, 2024 • 6 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: Apple’ın Yeni Ürünleri, Agrotech’in Kripto Varlık Adımı

Mayıs ayının ortalarına geldiğimiz ve yazı selamlamaya giderek daha da heyecanlandığımız bir haftayı daha geride bıraktık.

Geçtiğimiz hafta Fed’in faiz toplantısının ardından yatırımcıların faiz indirimi beklentilerine tutunmaya devam ettiği bu hafta, bilanço sezonu da borsalara olumlu yansıdı. Öyle ki, mavi çipli Dow 8 günlük kazanç yolunda ilerliyor.

Borsa İstanbul ise uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”a çıkarmasının ardından hafta genelinde yatay bir seyir izledi. BIST 100 endeksi haftayı 0,49% değer kaybederek 10.218,58 puandan tamamladı.

“Neler kaçırdım?” diye üzülmene gerek yok çünkü geçtiğimiz hafta olan biten ne varsa senin için derledik. Şimdi sıcacık bir kahve alıp gündeme bir göz atma zamanı. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Apple’ın Yeni Ürünleri, Agrotech’in Kripto Varlık Adımı

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine Çin’den gelen bazı gelişmeler ve ABD’li şirketlerin yeni ortaklıkları damga vururken, Borsa İstanbul’da şirketler bir dizi yeni yatırımlar ve iş anlaşmaları duyurdu. 

🤝 Elon Musk, hafta başında Warren Buffett’ın holding devi Berkshire Hathaway’in (BRK.A) açıkladığı güçlü ilk çeyrek bilançosunun ardından, Buffett’ı Tesla (TSLA) hissesi satın almaya çağırdı Musk, X platformunda Buffett’ın “Apple hisselerini satması ve Tesla satın alması” çağrısının bulunduğu bir paylaşıma verdiği yanıtta “(Buffett) Tesla’da pozisyon almalı. Bu bariz bir hamle.” ifadelerini kullandı.

💰Agrotech Yüksek Teknoloji (AGROT), emlak varlıklarının dijitalleştirilmesi konulu tokenizasyon alanına yatırım kararı kapsamında, uzman bir kuruluşun söz konusu alanda faaliyet gösteren anonim şirketinin %82,5 oranındaki hissesini satın aldı.

📱 Apple (AAPL), sürpriz etkinliğinde uzun süredir yeni bir haber alınamayan iPad birimiyle ilgili yeni ürünlerini tanıttı. Teknoloji devi, 7 Mayıs’ta gerçekleşen sürpriz etkinliğinde en pahalı ve en gelişmiş tableti iPad Pro’nun iki modelde satışa sunulacağını söyledi. Söz konusu tabletler, Apple’ın 5,1 milimetrelik ürünü şimdiye kadarki en ince ürünleri olarak tanıtıldı ve 11 inçlik modelin 999 dolardan, 13 inçlik modelin de 1.299 dolar fiyat etiketine sahip olacağı belirtildi.  

🏢Koç Holding (KCHOL), Temel Ticaret’in sahibi olduğu, Otokar (OTKAR) sermayesinin %2,70’ine karşılık gelen payları 1,6 milyar TL’ye, Tofaş’ın (TOASO) sermayesinin yaklaşık %0,04’üne karşılık gelen payları da 47,2 milyon TL bedelle satın aldığını açıkladı.

🛍️ Instacart (CART), market teslimat platformu üzerinden restoran teslimatı hizmeti de sunmak için Uber Technologies (UBER) ile ortaklık kurarak, ABD’nin en büyük yemek teslimat uygulaması DoorDash (DASH) ile rekabete girmeye hazırlanıyor. ABD’deki Instacart kullanıcıları, önümüzdeki haftalarda Instacart uygulaması içinde kullanıma sunulacak olan Uber Eats arayüzünü kullanarak yüz binlerce restorandan sipariş verebilecek. Siparişler, Uber’in kuryeleri tarafından teslim edilecek ancak market teslimatı ayrı kalacak ve Instacart tarafından işletilecek.

✈️Türk Hava Yolları (THYAO) 2024 yılı Nisan ayında toplam yolcu sayısının 2023’ün aynı ayına göre 6,9% artışla 7 milyon olarak gerçekleştiğini açıkladı. Bu sayı bir önceki yılın nisan ayında 6,5 milyondu.

Haftanın Manşetleri: Apple’ın Yeni Ürünleri, Agrotech’in Kripto Varlık Adımı

🚗 Nio (NIO), kendisini sektörün önde gelen bir ismi olarak konumlandırmak için iddialı hamleler açıkladı. Şirket, bu ay sonuna kadar kitlesel pazar markası altında yeni bir model ve gelecek yıl Avrupa’da 30 bin doların altında satılacak ikinci bir küçük elektrikli araç tanıtma yolunda ilerlediğini söyledi. Nio ayrıca, söz konusu modelleri için batarya tedarik etmek üzere Çinli elektrikli araç devi BYD (BYDDY) ile bir ortaklık kurdu. 

🌱Mia Teknoloji (MIATK), sürdürülebilirlik kapsamında yatırımlar yapmak, projeler geliştirmek ve bu kapsamda yeni bir şirket kurmak için karar aldığını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre şirket, sürdürülebilirlik kapsamında; karbon sertifikasyonu, gönüllü karbon piyasası, karbon nötralizasyonu, karbon emisyon envanter raporu hazırlanması, sınırda karbon düzenleme mekanizması danışmanlığı gibi alanlarda yatırım yapacak

🌏 Amazon (AMZN) küresel telekom pazarına girmek için cesur bir hamle olarak değerlendirilen bir anlaşmayla, Telefonica Almanya’nın (TEF) bir milyon 5G müşterisini bu ay içinde Amazon Web Services’ın (AWS) bulutuna taşıyacağını açıkladı. Yeni anlaşma kapsamında ise Telefonica için Nokia (NOK) yazılımı, AWS ise altyapıyı sağlayacak.

Yeo Teknoloji (YEOTK), Seiso Enerji Sistemleri Mühendislik’in %49’una ortak olmak için anlaşmaya vardığını açıkladı.

🚘 ABD hükümeti Intel (INTC) ve Qualcomm (QCOM) gibi şirketlerin dizüstü bilgisayar ve telefonlarda kullanılan çipleri, hâlihazırda yaptırım uyguladığı Çinli telekom ekipmanı üreticisi Huawei Technologies’e göndermesine izin veren lisansları iptal etti. Intel, Washington’ın söz konusu ihracat lisansı kararının ardından ikinci çeyrek gelirinin 12,5 milyar ile 13,5 milyar dolar aralığında ancak orta noktanın altında kalmasını beklediğini açıkladı. Qualcomm da yaptığı açıklamada Huawei için ihracat lisanslarından birinin iptal edildiğini doğruladı.

🍀Alarko Holding (ALARK), bağlı ortaklığı Alarko Tarım Sanayi’nin jeotermal enerjiye dayalı seracılık alanında faaliyet gösteren Nata Tarım Üretim’in 100% paylarını 20,2 milyon dolar karşılığında satın aldığını açıkladı.

Haftanın Manşetleri: Apple’ın Yeni Ürünleri, Agrotech’in Kripto Varlık Adımı

📊 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan yılın 2. Enflasyon raporu sunumunu açıkladı. Karahan, 2024 yıl sonu enflasyon tahminlerini bir önceki rapora göre 2 puan artışla 38%’ye yükselttiklerini açıkladı. TCMB, 2025 için 14% ve 2026 için 9% olan enflasyon tahmininde ise değişime gitmedi.

📊Türkiye’nin 5 Yıllık Kredi Risk Primi (CDS) 2020’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. 5 yıllık CDS oranı 276 baz puana düştü.

📊 İngiltere Merkez Bankası (BoE), beklenildiği gibi faizleri 5,25% oranında sabit bırakarak, faizlerde değişikliğe gitmeyen Fed ve Avrupa Merkez Bankası’nı yakından takip etmeye devam etti. 

🫶 Analist Favorileri

Analistlerin bu hafta önerdiği hisseler arasında finans şirketleri ve tüketici ürünleri öne çıktı.

Haftanın Manşetleri: Apple’ın Yeni Ürünleri, Agrotech’in Kripto Varlık Adımı

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; Goldman Sachs’ın önümüzdeki dönemde fırsatlar beklediği uranyum hisselerinin yanı sıra, JPMorgan’ın mayıs ayı favorileri yer alıyor. 

🎯 Goldman Sachs analistleri, son dönemlerde görülen teknolojik atılımlar ve devletlerin açıkladığı kısıtlamaların uranyum hisselerine kazandıracağını düşünüyor: Centrus Energy (LEU), Energy Fuels (UUUU), Uranium Energy (UEC), Uranium Royalty (UROY), Cameco (CCJ).

🎯 JPMorgan, mayıs ayı için bu hisseleri “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuyla değerlendiriyor: Bank of America (BAC), Elf Beauty (ELF), Caterpillar (CAT), Wayfair (W), TJX Companies (TJX), Amazon, General Motors (GM), Thermo Fisher Scientific (TMO), United Airlines Holdings (UAL), McDonald’s (MCD).

Haftanın Manşetleri: Apple’ın Yeni Ürünleri, Agrotech’in Kripto Varlık Adımı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı