Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Apple’ın Katlanabilir iPhone’u, Arçelik’in Rekabet Onayı!

February 9, 2024 • 7 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: Apple’ın Katlanabilir iPhone’u, Arçelik’in Rekabet Onayı!

Yılın ilk ayındaki yoğun gündemin ardından, şubat ayının ilk haftası bilançolar ve veri gündeminin damgasını vurduğu gelişmeler geçti. 

Şubat ayı, ABD borsaları için hareketli başladı. Ocak ayının son gününde Fed’in faiz açıklamaları piyasaları endişelendirirken, endeksler güçlü bilançolardan destek bularak yükselmeye devam etti. 

Borsa İstanbul ise TCMB’nin enflasyon raporu sunumunun piyasada olumlu karşılık bulmasıyla yükselişini sürdürerek haftayı 9.045,97 puanla rekor seviyede kapadı.  

Bu hafta; teknoloji devlerinin bilançoları yakından izlenirken, şirketlerin yeni hamleleri ve anlaşmalara yönelik gelişmeler takip edildi. 

“Neler kaçırdım?” diye üzülmene gerek yok çünkü geçtiğimiz hafta olan biten ne varsa senin için derledik. Şimdi sıcacık bir kahve alıp gündeme bir göz atma zamanı. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Apple’ın Katlanabilir iPhone’u, Arçelik’in Rekabet Onayı!

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine ivme kazanan bilanço sezonunun yanı sıra bir dizi şirket açıklaması damga vurdu. 

📱 Apple (AAPL), Güney Koreli rakibi Samsung’un hakim olduğu enine katlanan telefon pazarına giriş yapmayı hedefliyor. Şirket en az iki iPhone prototipi üretmeye başladı ve kısa bir süre önce Asya’da en az bir üreticiye farklı boyutlarda iki katlanabilir iPhone bileşenleri için başvuruda bulundu. 

🇬🇧 Arçelik’in (ARCLK) Avrupa’daki tüm iştirakleri ile Whirlpool’un (WHR) Avrupa’daki satış, üretim ve dağıtım iştiraklerinin, yeni bir şirket altında birleştirilmesine ilişkin anlaşmaya İngiltere Rekabet Kurumu tarafından ön izin verildi. Kuruma göre, anlaşma çamaşır makineleri, bulaşık makineleri ve pişirme aletleri de dahil olmak üzere ev aletleri pazarındaki rekabeti azaltma ihtimali düşük.

💼 Faiz açıklamalarının damgasını vurduğu Fed haftasının ardından yatırımcılar bir kez daha şirket bilançolarını izlemeye başladı. Bu hafta yarı iletken sektörü için olumlu bir resim çizen Arm Holdings (ARM), mali üçüncü çeyrekte yapay zekâ desteğiyle gelir ve kâr beklentilerini aşmanın yanı sıra, ileriye dönük güçlü tahminleriyle yükseldi ve piyasa değeri 38 milyar dolar arttı. Öte yandan Çinli konglomerat Alibaba (BABA) dördüncü çeyrek için analist tahminlerinin altında kalan rakamlarıyla gerilerken, şirket 25 milyar dolarlık bir hisse geri alım programı açıkladı. Ödemeler devi PayPal (PYPL) ise konsensüsün üzerinde gelen bilançosuna rağmen şirketin 2024’e yönelik beklentileri yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı. 

👨‍⚖️Vestel Elektronik (VESTL), Hollanda’da devam eden rekabet davasının kısmen lehine sonuçlandığını ve tazminat ödemesi almaya hak kazandığını açıkladı. Şirketin, Samsung, G grubu şirketleri, Technicolr S.A, TTD International S.A.S. ve TDP SP. Z.O.O.’ya açtığı davayı bölge mahkemesi kısmen kabul etti. Vestel böylece TTD International S.A.S. ve TDP SP. Z.O.O’dan 684 milyon 400 bin avro tazminat almaya hak kazandı. 

Haftanın Manşetleri: Apple’ın Katlanabilir iPhone’u, Arçelik’in Rekabet Onayı!

🚘 Tesla (TSLA) personeli, yöneticilerden her bir çalışanının pozisyonunun kritik olup olmadığını teyit etmelerinin istenmesinin ardından potansiyel işten çıkarmalara hazırlanıyor. Bu talep, Tesla’nın satış büyümesindeki belirgin yavaşlamanın ortasında CEO Elon Musk’ın maliyet düşürme çabalarına yaptığı vurguyu hatırlattı. Öte yandan Alman yazılım devi SAP (SAP) artık şirket araçlarını Tesla’dan almayacağını açıkladı. Şirket, Tesla’nın düzensiz teslim tarihleri ve araç fiyatlarındaki dalgalanmaların ardından bu kararı aldı. 

🌻Agrotech Yüksek Teknoloji (AGROT), İstanbul’da gıda ve bebe bisküvisi alanında faaliyet gösteren bir firmanın 70%’ini almak için ön görüşmelere başladı. Satın almaya konu şirket söz konusu alanda 300 çeşit ürün üretiyor.

🖼️ Meta Platforms (META) diğer şirketlerin yapay zekâ hizmetleri tarafından üretilen görüntüleri, dosyaların içine yerleştirilmiş bir dizi görünmez işaretleyici kullanarak tespit etmeye ve etiketlemeye başlayacağını söyledi. Meta’ya göre bu etiketler, Facebook ve Instagram gibi platformlarında paylaşılan tüm görsellere uygulanacak.

💻İndeks Bilgisayar (INDES), Honor Türkiye ile distribütörlük anlaşması imzaladı. Buna göre Şirket, Honor markalı PC, cep telefonları ve tabletlerin Türkiye’de dağıtımını yapacak. Şirket bu faaliyetlerden 20 milyon doların üzerinde satış tutarı hedefliyor.

⚖️​​ Reddit uzun süredir ertelenen halka arzı için New York Borsası’nı seçti. Sosyal medya devinin önümüzdeki ay gerçekleşebilecek halka arz öncesinde alınan bu karar, iki yıllık sınırlı faaliyetin ardından ABD halka arz piyasasındaki ilk yaşam işareti olarak değerlendiriliyor.

🚜TÜMOSAN Motor (TMSN), Milli Savunma Bakanlığı İzmir Tedarik Bölge Başkanlığı tarafından açılan ihale kapsamında, 105,9 milyon TL’lik traktör ve ekipmanlarının satışına yönelik anlaşma imzaladı.

🤖 Alphabet’in (GOOGL) Google’ı, Bard sohbet robotunun adını, platformu çalıştıran yapay zekânın da ismi olan Gemini olarak değiştirdiğini açıkladı. Şirket ayrıca, platform için ücretli abonelik seçeneği de sunacak. 

Aksa Enerji (AKSEN), KKTC Kalecik Kombine Çevrim Akaryakıt Santrali’nin ek kapasite yatırımının devreye alındığını ve kurulu gücünün 170,5 MW’a ulaştığını KAP’a bildirdi.

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, General Motors (GM) ve Honda Motor’un (HMC) bazı araç modellerindeki sıkıntılar nedeniyle toplamda 10 binin üzerinde aracı geri çağıracağını açıkladı. GM, sürüş sırasında açılabilen ve potansiyel olarak bir yol tehlikesine neden olan bagaj kapağıyla ilgili bir sorunu gidermek için 323 bin 232 aracını; Honda ise bir çarpışma sırasında istem dışı açılabilen hava yastıklarıyla ilgili bir kusur nedeniyle 750 bin aracı geri çağıracak. 

📉 Ekonomide Neler Oldu?

Haftanın Manşetleri: Apple’ın Katlanabilir iPhone’u, Arçelik’in Rekabet Onayı!

5 – 9 Şubat haftasında ekonomi gündeminde yaşanan önemli gelişmeleri aşağıda bulabilirsin 👇🏻

  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yeni başkanı Fatih Karahan, yılın ilk enflasyon raporu toplantısını gerçekleştirdi. Karahan yaptığı açıklamada 2024 yılı için öngörülen 36% enflasyon tahmininin korunduğunu ifade etti. Karahan ayrıca parasal sıkılaşmanın dezenflasyon için yeterli olduğu mesajını vererek, enflasyon görünümünde bozulma halinde sıkılık düzeyinin yeniden gözden geçirilebileceğini ifade etti.
  • Capital Economics’in gelişmekte olan piyasalar ekonomisti Liam Peach, TCMB’nin, 45% olan faiz oranıyla, parasal sıkılığın yeterli olduğunu ve bu para politikasının devam edeceğini ifade etmesine ilişkin olarak “Merkez bankasının başındaki değişikliğin erken bir parasal gevşemeye yol açmayacağı konusunda yatırımcılara güven vermeye yardımcı olacaktır” değerlendirmesi yaptı.
  • TCMB verilerine göre 2 Şubat ile sona eren haftada yabancı yatırımcıların Borsa İstanbul’da hisse alımları devam etti. Buna göre yurt dışında yerleşik yatırımcılar 2 Şubat haftasında nette 132,8 milyon dolarlık hisse senedi alımı gerçekleştirdi. 

🫶 Analist Favorileri

Analistlerin bu hafta önerdiği hisseler arasında teknoloji devleri ve bahis şirketleri öne çıktı.

Haftanın Manşetleri: Apple’ın Katlanabilir iPhone’u, Arçelik’in Rekabet Onayı!

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; Morgan Stanley’nin artan küresel güç talebinden faydalanmasını beklediği hisselerle Muhteşem Yedili’de Tesla’nın yerini alabilecek üç isim yer alıyor. 

🎯 Morgan Stanley, üretici yapay zekânın yol açacağı küresel güç talebindeki artıştan NetEra Energy (NEE), Bloom Energy (BE), Prologis (PLD) ve AES’in (AES) faydalanmasını bekliyor. 

🎯 Strategas Securirites’e göre, son aylarda düşen hisse fiyatı ve yavaşlayan teslimatlarla zor günler geçiren Tesla, bir parçası olduğu Muhteşem Yedili’deki koltuğunu Berkshire Hathaway (BRK.A), Broadcom (AVGO) veya Eli Lilly’e (LLY) kaptırabilir.

Haftanın Manşetleri: Apple’ın Katlanabilir iPhone’u, Arçelik’in Rekabet Onayı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı