Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Apple, ExxonMobil Lityum Girişimi, Elektrikli Araç Satışları

Haftanın Manşetleri: Apple, ExxonMobil Lityum Girişimi, Elektrikli Araç Satışları
Google News Icon Takip Et

Sonunda temmuzu bitirip ağustosa merhaba dediğimiz ama bunu yaparken de bir yakan bir donduran çılgın hava durumlarıyla baş etmeye çalıştığımız bir haftayı bitirdik. 

Bu hafta neler oldu neler… Bilanço sezonu bir yandan, elektrikli araç üreticileri diğer yandan derken gündemin içinde biraz kaybolduk desek yalan olmaz. 

Tıpkı bu hafta gibi bazen hafta için bazı günler çok yoğun geçebiliyor ve gündemde ne var ne yok bakmaya fırsatımız bile olmayabiliyor. Ama hiç merak etme çünkü kaçırdığın önemli ne var ne yoksa senin için derledik. 

Dilersen takip ettiğin ancak kaçırmış olabileceğin bu gelişmelerin öne çıkanlarına birlikte bakalım. Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Apple, ExxonMobil Lityum Girişimi, Elektrikli Araç Satışları

Devir, Teknoloji (Bilançoları) Devri!

İkinci çeyrek bilanço sezonunda şimdiye kadar bazı şirketler ağladı, bazı şirketler güldü. Tabii yatırımcılardan da buna göre tepkiler geldi. Geçtiğimiz hafta Alphabet (GOOGL) ve Meta Platforms (META) gibi isimlerle başlayan teknoloji bilançoları da bu hafta devam etti. Bu hafta hangi şirket, ne açıkladı diye merak ediyorsan aşağıda senin için özetledik:

  • Üçüncü çeyrek mali sonuçlarını açıklayan Apple (AAPL) ilginç rakamlar sundu. Bu dönemde şirketin amiral gemisi konumundaki iPhone satışları geçen yıla göre 2% düşüşle 39,67 milyar dolar oldu ve analistlerin, iPhone 39,91 milyar dolarlık beklentisinin altında kaldı. Apple’ınhisse başına kârı 1,26 dolarla analistlerin 1,19 konsensüs beklentisinin üzerinde geldi. Öte yandan şirket gelirleri, 81,6 milyar dolarlık beklentiyi aşsa da yıllık bazda 1% düşüşle 81,8 milyar dolara geriledi. Ancak Apple’ın bilançosunda en çok hizmet segmentindeki büyüme dikkat çekti. Şirketin hizmet gelirleri, 8% artışla 21 milyar dolara ulaşarak rekor kırdı.  
  • Amazon’un (AMZN) beklentilerin üzerinde gelen çevrimiçi satışları ve bulut bilişim segmentindeki yavaşlamanın sonlandığına yönelik işaretler, şirket satışlarını ve kârını ikinci çeyrekte Wall Street tahminlerinin oldukça üzerine taşıdı. Şirket bu dönemde 134,4 milyar dolarlık gelirinden hisse başına 0,65 dolar kâr elde etti. Analistler Amazon gelirlerinin 131,5 milyar dolar, hisse başına kârının da 0,35 dolar olmasını bekliyordu. Tabii Wall Street’in izlediği tek rakamlar bunlar değildi. Şirketin teknolojik atılımları kapsamında oldukça önemli bir yere sahip olan Amazon Web Services, yılın ikinci çeyreğinde şirkete 22,1 milyar dolar gelir kazandırdı. AWS gelirleri, 21,8 milyar dolarlık beklentiyi aşsa da yılın ilk çeyreğine göre 16%, 2022’nin tamamına göre de 29% azaldı. Geçen yılın aynı dönemine göre ise 12% artan AWS geliri, şirketin 7,7 milyar dolarlık faaliyet kârının 70%’ini oluşturdu.

Piyasa değeri yüksek (mega-cap) teknoloji devlerinin yanı sıra otomobilden sağlığa başka isimler de bilanço açıkladı:

  • Uber Technologies (UBER) haziran ayında sona eren çeyrek dönemde hisse başına 0,18 dolar düzeltilmiş kâr elde ettiğini açıkladı. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde hisse başına 1,33 dolar zarar etmişti. Analistler şirketin 0,16 dolarlık düzeltilmiş hisse başına kâr ve 9,34 milyar dolar gelir açıklamasını bekliyordu. Gelirlerini bir önceki yıl görülen 8,07 milyar dolardan 9,23 milyar dolara yükselten şirketin brüt rezervasyonları (yani Uber uygulamasında yapılan işlemlerin değeri) bir önceki yılın aynı dönemine göre 18% artarak 33,6 milyar dolara ulaştı. 
Haftanın Manşetleri: Apple, ExxonMobil Lityum Girişimi, Elektrikli Araç Satışları
  • Pfizer (PFE) yılın ikinci çeyreğinde 2,33 milyar dolar ya da hisse başına 0,41 dolar net kâr elde etti. Belirli kalemler hariç tutulduğunda, şirketin hisse başına kârı (EPS) bu çeyrekte 0,67 dolar oldu. Şirketin bu rakamları, analistlerin 0,57 dolarlık tahminini aştı. Ancak Pfizer’ın 12,73 milyar dolarlık geliri, 13,27 milyar dolarlık analist beklentilerinin altında kaldı. Bu, şirket gelirlerinde yıldan yıla 54%’lük bir düşüş anlamına geliyor. Pandemi sonrası yaşadığı patlamanın ardından bir geçiş sürecinde olan Pfizer hisseleri, bu yıl yaklaşık 30% değer kaybederek şirketin piyasa değerini yaklaşık 203 milyar dolara indirdi.
  • Merck (MRK), kanser ilacı Keytruda ve HPV aşısı Gardasil’in güçlü satışları sayesinde ikinci çeyrekte gelir beklentilerini aştı. Ancak ilaç devi, şirketin bu yılın başlarında Prometheus Biosciences’ı (RXDX) satın almasıyla ilgili oluşan sorunlar nedeniyle üç aylık bir zarar açıkladı. Bir önceki yılın ikinci çeyreğinde 3,94 milyar dolar veya hisse başına 1,55 dolar olan net kâr açıklayan Merck, bu yılın aynı döneminde 5,98 milyar dolar veya hisse başına 2,35 dolar net zarar etti. Satın alma ve yeniden yapılandırma maliyetleri hariç tutulduğunda, Merck’in hisse başına zararı bu çeyrekte 2,06 dolar oldu. Öte yandan şirketin bu çeyrek dönemde elde ettiği 15,04 milyar dolarlık gelir, bir önceki yıla göre 3% arttı.

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu haftanın öne çıkan haberlerinde sinema sektöründeki toparlanmalar ve yeni teknolojik atılımlarla birçok şirket yer aldı. 

🍏 Teknoloji devi Apple’ın (AAPL) nisan ayında Goldman Sachs (GS) ortaklığıyla müşterilere sunduğu yüksek getirili tasarruf hesabı, 10 milyar doların üzerinde mevduata ulaştı. Goldman tarafından sunulan tasarruf hesabı, Apple Card kredi kartı sahiplerinin faiz kazanırken ödüllerini saklamalarına olanak tanıyor. Hesabın yıllık getirisi 4,15% seviyesinde.

🚗 Nio (NIO), Li Auto (LI) ve XPeng (XPEV) gibi Çinli elektrikli araç üreticileri temmuzda araç satışlarında artışlar kaydetti.  

  • Nio, temmuz 2023’te yıllık bazda 103,6% artışla 20.462 araç teslim etti. Bu, şirketin 10.707 adetlik haziran teslimatlarına göre 91%’lik bir artış demek.
  • Li Auto, temmuz 2023’te 34.134 araç teslimatı gerçekleştirerek yıllık bazda 227,5%, aylık bazda da 5% artış kaydetti. 
  • XPeng, temmuz ayında bir önceki aya göre 28% artışla 11.008 adet Smart elektrikli araç teslimatı gerçekleştirerek üst üste altıncı ay teslimat artışı gördü. Ancak yıllık bazda şirketin teslimatları 4,5% geriledi. 

👀  ABD hükümetinin kredi notu, ülkenin mali durumu ve borç yüküne ilişkin endişelerin ardından düşürüldü. Fitch, son 20 yılda yönetişimde “istikrarlı bir bozulma” kaydedildiğini belirtti. Üç büyük bağımsız kredi derecelendirme kuruluşundan biri olan Fitch, ABD’nin kredi notunu en üst seviye olan AAA’dan bir kademe daha düşük olan AA+’ya düşürdü. Derecelendirme kuruluşu, “Fitch’e göre, haziran ayında borç limitinin Ocak 2025’e kadar askıya alınmasına yönelik anlaşmaya rağmen, mali ve borç konuları da dahil olmak üzere, son 20 yılda yönetişim standartlarında sürekli bir bozulma olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Haftanın Manşetleri: Apple, ExxonMobil Lityum Girişimi, Elektrikli Araç Satışları

🔋 Exxon Mobil (XOM); Tesla (TSLA), Ford (F) ve Volkswagen gibi otomobil üreticilerinin elektrikli araçları için lityum tedarik etme kapsamında görüşmelere başladı. Bloomberg’ün haberine göre Exxon, yeni lityum çıkarma girişimi kapsamında yılda 100 bin ton lityum çıkarmayı hedefliyor. Exxon, yeni lityum girişimi kapsamında Arkansas’ta bir lityum sahası araştırıyor ve yakın zamanda sahada sondaj kuyuları açmaya başlamak istiyor. Şirketin yeni girişimi kapsamında görüştüğü lityum üreticileri arasında Albemarle (ALB) de var.

🔬 Advanced Micro Devices (AMD), rakipleri Nvidia (NVDA) ve Intel’in (INTC) izinden giderek, ABD’nin ihracat kısıtlamalarına uymak için Çin pazarına özel bir yapay zekâ çipi geliştirmek istiyor. Salı günkü bilanço açıklamasında Çin’in “önemli” bir pazar olduğunu belirten AMD CEO’su Lisa Su, bir yandan da şirketin ABD’nin ihracat kontrollerine uymak istediğini söyledi. AMD ayrıca, Nvidia’nın yapay zekâ eğitiminde kullandığı grafik işlem birimlerine rakip olarak konumlandırdığı MI300 çipinin üretimini arttırmaya hazırlanıyor. Nvidia, şu an pazara hakim durumda ancak AMD yeni çipiyle yarı iletken devine meydan okumayı umuyor.

📉 ABD’li elektrikli araç devi Tesla’nın (TSLA) Çin üretimi elektrikli araç (EV) satışları, temmuzda bir önceki aya göre 31% geriledi. Bu düşüş, Tesla’nın artan stoklarla mücadele ettiği aralık ayından bu yana, Çin’de ürettiği araçların satışında aylık bazda görülen ilk gerileme oldu. Şirket, temmuz ayında 64.285 Çin üretimi EV sattı. Bu rakam, Tesla’nın Şangay fabrikasında planlanan bir güncellemenin üretimi kısıtladığı bir yıl önceki 28.217’ye göre 128%’lik bir artış demek.  Öte yandan Tesla, ilk yarıda Çin’deki pazar payını artıran tek yabancı marka oldu. Şirketin Çin’deki teslimatları, ikinci çeyrekte 156.676 adetle rekor seviyeye ulaşmıştı.

Haftanın Manşetleri: Apple, ExxonMobil Lityum Girişimi, Elektrikli Araç Satışları

🚗 Ulaşım şirketi Yellow (YELL) müşterilerine ve çalışanlarına tüm faaliyetlerini durdurduğuna dair bildirimler gönderdi. Yellow’un yüzlerce sendika üyesi olmayan çalışanının cuma günü işten çıkarılmasının ardından şirketin müşterilerden yeni sevkiyatlar almayı durdurması, 22 bine yakın Teamsters üyesi de dahil olmak üzere yaklaşık 30 bin kişinin işini tehlikeye atacak.

Analist Favorileri

Bu haftanın analist favorileri arasında yeşil enerjiden teknolojiye, medyadan gıdaya birçok şirket yer alıyor. 

Haftanın Manşetleri: Apple, ExxonMobil Lityum Girişimi, Elektrikli Araç Satışları

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; CFRA Research’ün yapay zekânın belki de çok akla gelmeyen bir kullanım senaryosu olan savunma sektörü hisseleri ile Goldman Sachs’in güncellenen “GÜÇLÜ AL” listesinde yer alan isimler öne çıktı.  

CFRA Research analisti Jonathan Sakraida, yapay zekâ yatırımlarını artıran savunma hisseleri arasında Northrop Grumman (NOC), Lockheed Martin (LMT), General Dynamics (GD), Palantir Technologies (PLTR), International Business Machines (IBM), Rtx (RTX) ve Boeing’i (BA) beğeniyor.

Goldman ise yatırımcılara “GÜÇLÜ AL” dediği hisseler listesini, bu isimlerle güncelledi: Apple (AAPL), Salesforce (CRM), Shift4 Payments (FOUR), HCA Healthcare (HCA), Merck (MRK), Bath & Body Works (BBWI), WW International (WW), Chevron (CVX) ve Macy’s (M).

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı