Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Apple-Arm, Çin Yasağı, Hollywood Grevi Etkileri

Eylül 8, 2023 • 7 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: Apple-Arm, Çin Yasağı, Hollywood Grevi Etkileri

Neredeyse hepimizin favori mevsimi olan yaz bitse de şimdi sıcak kahvelerimizi yudumlayıp ağaçlardan düşen yaprakları izleyebileceğimiz sonbaharı selamlama zamanı. 

Hafta içleri iş yoğunluğu ve gündelik koşturmacalardan vakit bulup gündemde ne var ne yok bakmaya fırsat bulamamış olabilirsin. Öyleyse hiç merak etme çünkü kaçırdığın önemli ne var ne yok tüm haberleri senin için derledik. Dilersen haftanın en önemli olaylarına beraber bakalım. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Apple-Arm, Çin Yasağı, Hollywood Grevi Etkileri

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine şirketlerin yeni girişimleri damga vurdu. Ayrıca iş anlaşmalarının da tamamlanacağı beklentileri bir kez daha artarken bazı şirketler de bir dizi yenilik açıkladı. 

🤝 Apple (AAPL), Arm’ın sunulan halka arz belgelerine göre, Arm ile “2040’ın ötesine uzanan” yeni bir çip anlaşma imzaladı. SoftBank destekli çip şirketi Arm, bu yıl ABD’nin en büyük halka arzlarından biri olarak nitelendirilen 52 milyar dolarlık halka arz için fiyatlandırmayı açıkladı. SoftBank Group, İngiliz şirketin 95,5 milyon hissesini tanesi 47 ile 51 dolardan arz etmeyi planlıyor. Arm ayrıca, Apple ve diğer birçok şirkete lisansladığı, dünyadaki akıllı telefonların çoğunun bilgi işlem mimarisinin arkasındaki fikri mülkiyetin sahibi. Apple; iPhone’ları, iPad’leri ve Mac’leri için kendi özel çiplerini tasarlama süreçlerinde Arm’ın teknolojisini kullanıyor.

🔋 Honda Motor (HMC) 2025 yılından itibaren Kuzey Amerika’da satışa sunulacak elektrikli araç (EV) modellerinin şarj portu için Kuzey Amerika Şarj Standardını (NACS) benimsemek üzere Tesla (TSLA) ile anlaşmaya vardığını duyurdu. Japon otomobil üreticisi, 2025 yılında Kuzey Amerika’da NACS portu ile donatılmış yeni bir EV modelinin başka modellerini de piyasaya sürmeyi planlıyor. Şirketin 2025’ten önce Kuzey Amerika’da piyasaya süreceği ve Kombine Şarj Sistemi portu ile donatılacak olan EV modelleri de şarj adaptörü kullanılarak NACS ile uyumlu olacak şekilde geliştiriliyor.

Haftanın Manşetleri: Apple-Arm, Çin Yasağı, Hollywood Grevi Etkileri

❌ Çin, devlet kurumlarındaki yetkililere Apple’ın (AAPL) iPhone’larını ve diğer yabancı markalı cihazları iş için kullanmamalarını veya ofise getirmemelerini söyledi. The Wall Street Journal’ın konuyla ilgili bilgi sahibi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre bu talimatlar, personele işyeri sohbet gruplarında ya da toplantılarında verildi. Pekin’in bu hamlesi, Apple da dahil olmak üzere Çin’deki yabancı markalar için caydırıcı bir etki yaratabilir. Ülkedeki akıllı telefon pazarına hâkim olan Apple, Çin’i en büyük pazarlarından biri olarak görüyor ve toplam gelirinin yaklaşık 19%’unu Çin’den elde ediyor. Söz konusu kaynaklar, Pekin’in yıllardır bazı kurumlardaki hükümet yetkililerinin iş için iPhone kullanmalarını kısıtladığını ancak emrin şimdi genişletildiğini söyledi. Son emir aynı zamanda Pekin’in kurallarının sıkı bir şekilde uygulanmasını sağlamak için yoğun bir çaba gösterdiğine işaret ediyor.

💼 Dominion Energy (D), yenilenebilir enerjiye yatırım yapmaya ve elektrik şebekesini iyileştirmeye odaklanma amacıyla, doğalgaz dağıtım şirketlerinden bazılarını 9,4 milyar dolarlık bir anlaşmayla Enbridge’a (ENB) satmaya hazırlandığını açıkladı. Alberta merkezli bir boru hattı operatörü olan Enbridge, Ohio, Kuzey Carolina ve Batı ABD’nin bazı bölgelerinde boru hattı ağları işleten gaz dağıtım şirketlerini satın almak için 9,4 milyar dolar nakit ödemeyi ve 4,6 milyar dolar borç üstlenmeyi kabul etti. Satış, ABD’de kanun yapıcılar ve düzenleyicilerin doğalgazın geleceğini tartıştığı ve daha fazla kasaba, evler ve işyerlerinde kullanımını azaltmaya çalıştığı bir dönemde gerçekleşiyor. 

💰 Warner Bros. Discovery (WBD), Hollywood’da yazar ve oyuncuların süregelen grevlerinin bu yılın sonuna kadar devam etmesi halinde faiz, vergi, amortisman ve itfa payları öncesi düzeltilmiş kârının, 300 milyon ile 500 milyon dolar aralığında bir darbe almasını ve tüm yıl kârının 10,5 milyar ile 11 milyar dolar aralığında gelmesini bekliyor. Şirket, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunduğu bir belgede, grevlerin mali etkisinin yıl sonuna kadar devam edeceğini varsayarak beklentilerini revize ettiği söyledi. Warner Bros, bunun grevlerin ne zaman sona ereceğine dair bir tahmin olmadığını, yalnızca üretimin durmasıyla birlikte televizyon ve film stüdyoları üzerindeki mali etkiyi gösterdiğini belirtti.

Haftanın Manşetleri: Apple-Arm, Çin Yasağı, Hollywood Grevi Etkileri

👀 Qualcomm (QCOM), Alman otomobil üreticileri Mercedes ve BMW’nin bilgi-eğlence sistemlerine çip sağlamak üzere yapılan bir anlaşmanın yanı sıra Amazon’un (AMZN) bulut bilişim birimi ile yeni bir ortaklık da dahil olmak üzere çeşitli duyurular yaptı. Qualcomm yaptığı açıklamada, BMW’ye araç içindeki sesli komutları güçlendirmeye yardımcı olacak çipler sağlayacağını söyledi. Ayrıca Mercedes-Benz E-Serisi Sedan’ın 2024 versiyonuna multimedya, yapay zekâ destekli güvenlik özellikleri ve 5G bağlantısı gibi araç içi deneyimlere güç sağlamaya yardımcı olacağını söyledi. Otomotivle ilgili iki duyuruya ek olarak Qualcomm yazılım tanımlı mobilite için Amazon Web Services ile işbirliği yaptığını açıkladı. Cristiano Amon liderliğindeki şirket yaptığı ayrı bir açıklamada, AWS ile “araç yazılımı geliştirme sürecini kolaylaştırmayı amaçlayan daha ileri teknolojiler” için çalışacağını ve yapay zekâ alanındaki varlığını genişleteceğini söyledi.

🚀 Elektrikli araç (EV) pazarının lideri konumundaki Çin’in önde gelen EV üreticileri Nio (NIO), Li Auto (LI) ve Xpeng’in (XPEV) ağustos ayı teslimatları, pazarda hâlihazırda görülen yukarı yönlü ivmeye paralel olarak yükseldi. Nio, ağustos ayında toplam 19 bin 329 araç teslim etti ve bu rakam, yıllık bazda 81% artışa işaret ederken, aylık bazda 5,5%’lik bir düşüş gösterdi. Şirket bu dönemde 12.015 adet premium smart elektrikli SUV ve 7.314 adet premium smart elektrikli sedan teslim etti. Li Auto aylık 2,3% ve yıllık 663,8%’lik bir artışla ağustos ayında toplam 208 bin 165 araç teslim etti. CEO Xiang Li, “Aile kullanıcılarının ürünlerimizi tanıması ve böylece duydukları güvenin artmasıyla, Li L7, Li L8 ve Li L9’un her biri için aylık teslimatlar 10.000 aracı aştı ve ağustos ayında güçlü bir performans sergiledik.” dedi. Xpeng, ağustos ayında toplam 13 bin 690 akıllı elektrikli araç teslim ederek bu segmentte aylık 24% ve yıllık 43%’lük bir artış gördü. Xpeng’in aylık teslimat hacmi, bu yılın başından beri istikrarlı bir şekilde artıyor ve şirket güçlü büyüme ivmesini koruyor. 

Analist Favorileri

Bu haftanın analist favorileri arasında teknolojiden yarı iletkenlere, ilaçtan finansa birçok şirket yer alıyor. 

Haftanın Manşetleri: Apple-Arm, Çin Yasağı, Hollywood Grevi Etkileri

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; Wall Street’in en iyileri arasında yer alan analistlerin favori hisseleriyle, çip devi Nvidia’nın gölgesinde kalan bazı yapay zekâ hisseleri yer alıyor. 

Analistleri geçmiş performanslarına göre sıralayan bir platform olan TipRanks tarafından derecelendirilen Wall Street’in en iyileri, yatırımcılar için üç cazip hisse sunuyor. Bu hisseler ise Nvidia, Marvell Technology (MRLV) ve Palo Alto Networks (PANW) yer alıyor. 

Öte yandan bazı Wall Street’teki bazı portföy yöneticileri Advanced Micro Devices (AMD), Micron Technology (MU), Broadcom (AVGO) ve Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’nin (TSM) Nvidia’nın gölgesinde kalan ancak bir artış potansiyeli taşıyan isimler olarak görüyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti