Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Amazon Yatırımı, OpenAI Yenilikleri, Emtia Gelişmeleri

September 29, 2023 • 10 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: Amazon Yatırımı, OpenAI Yenilikleri, Emtia Gelişmeleri

Neredeyse hepimizin favori mevsimi olan yaz bitse de şimdi sıcak kahvelerimizi yudumlayıp ağaçlardan düşen yaprakları izleyebileceğimiz sonbaharı selamlama zamanı. 

Hafta içleri iş yoğunluğu ve gündelik koşturmacalardan vakit bulup gündemde ne var ne yok bakmaya fırsat bulamamış olabilirsin. Öyleyse hiç merak etme çünkü kaçırdığın önemli ne var ne yok tüm haberleri senin için derledik. Dilersen haftanın en önemli olaylarına beraber bakalım. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Amazon Yatırımı, OpenAI Yenilikleri, Emtia Gelişmeleri

💰 Emtialar

Emtia piyasalarında geçtiğimiz haftalarda büyük hareketler oldu. Altın, FED’in faiz açıklamalarının ardından dalgalı hareketlerle haftayı 1.900’ün altında tamamlarken, petrol fiyatları ise arz kesintileriyle rekorlar kırdıktan sonra ABD’de ham petrol stoklarındaki düşüşle 100 doların altında seyretti. 

🎖️ Altın fiyatları, geçtiğimiz haftalarda FED’in faiz toplantısı öncesinde yükseldikten sonra bu hafta güçlenen dolar ve yükselen Hazine tahvili getirileri karşısında geriledi. ABD’de faizlerin daha uzun süre yükseleceği beklentisiyle Hazine tahvili getirilerinin yüksek seyretmesinin ardından dolar, başlıca rakipleri karşısında son 10 ayın en yüksek seviyesinde güçlü bir duruş sergiledi. Buna karşılık spot altın TSİ 14.20’de 1.870 dolardan seyrederken, ABD vadeli altın kontratları da 1.884 dolara geriledi. 

Haftanın Manşetleri: Amazon Yatırımı, OpenAI Yenilikleri, Emtia Gelişmeleri

🛢️ Geçtiğimiz haftalarda, OPEC+’ın arz kesintileri haberleri ve artan taleple güçlü bir yükseliş eğilimi sergileyen petrol fiyatları gündeme bir kez daha oturdu. Suudi Arabistan ve Rusya’dan gelen üretim kesintileri haberlerine paralel olarak mart ayından bu yana 30% artan küresel gösterge Brent, geçtiğimiz günlerde varil başına 95 dolarla son 10 ayın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Bu artışlara paralel olarak Wall Street’in bazı analistleri petrole yönelik fiyat tahminlerini artırırken, diğerleri ise bu yüksek seviyelerin korunamayacağı görüşündeydi. Ancak ABD Enerji Bilgi Yönetim İdaresi (EIA) verileri Cushing, Oklahoma’daki ham petrol stoklarının eylül ayının dördüncü haftasında 22 milyon varile düştüğünü açıkladı. Ayrıca Suudi Arabistan ve Rusya’nın arz artışına gidecekleri beklentileriyle Brent bugün varil başına 95 doların biraz altında, ABD ham petrolü de varil başına 91 doların biraz üzerinde seyretti. 

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine şirketlerin yeni girişimleri damga vurdu. Ayrıca iş anlaşmalarının da tamamlanacağı beklentileri bir kez daha artarken bazı şirketler de bir dizi yenilik açıkladı. 

🤝 E-ticaret devi Amazon (AMZN) yapay zekâ startup’ı Anthropic’e 4 milyar dolara kadar yatırım yapacağını ve şirkette azınlık hissesi alacağını açıkladı. Bu haber, Microsoft (MSFT) ve Alphabet’in (GOOGL) Google’ı gibi rakiplerine ayak uydurmaya çalışan e-ticaret devinin agresif yapay zekâ hamlelerinin altını çiziyor diyebiliriz. Amazon ve Anthropic, üretici yapay zekâ faaliyetlerini ilerletmek için stratejik bir işbirliği oluşturduklarını ve girişimin birincil bulut sağlayıcısı olarak Amazon Web Services’i seçtiğini söyledi. Anthropic, AWS müşterilerine model özelleştirme ve ince ayar becerileri için benzersiz özelliklere erişim sağlayacağını belirtti. Anthropic ayrıca yapay zekâ uygulamalarının zeminini oluşturan temel modelleri eğitmek için AWS tarafından tasarlanan özel yarı iletkenleri kullanacak.

😎 Meta Platforms (META), genç kullanıcıları cezbetmek için sosyal medya uygulamalarında farklı kişiliklere sahip yapay zekâ sohbet botlarını piyasaya sürmeyi planlıyor. Botların kullanıcılarla etkileşimi artırmak için bir araç olarak kullanılması amaçlanıyor ancak bazıları kodlama veya diğer görevlere yardımcı olma gibi üretkenlikle ilgili becerilere de sahip olabilir. Meta söz konusu yapay zekâ kişilikli sohbet robotlarından düzinelerce geliştirmeyi planlıyor. Konuya aşina olan kişilere göre şirket, ünlülerin ve içerik oluşturucuların hayranları ve takipçileriyle etkileşim kurmak için kendi yapay zekâ sohbet robotlarını kullanmalarına olanak tanıyacak bir ürün üzerinde de çalışıyor. Şirket bu hafta ayrıca Ray-Ban işbirliğiyle aramalar yapmak, müzik dinlemek ve hatta canlı yayın yapmak gibi işlevlere sahip yeni akıllı gözlüklerini tanıttı.

🤖 OpenAI’ın ChatGPT’si, yeni güncellemeyle kullanıcılarla sesli konuşmalar yapabilecek ve görüntüler yoluyla etkileşime girebilecek. Bu, ChatGPT’yi Apple’ın (AAPL) Siri’si gibi popüler yapay zekâ asistanlarına yaklaştıracak bir gelişme. OpenAI’ın dün yayınladığı blog yazısında ses özelliğinin “birçok yaratıcı ve erişilebilirlik odaklı uygulamaya kapı açtığı” belirtildi. Görüntü desteğiyle, kullanıcılar çevrelerindeki nesnelerin fotoğraflarını çekebilecek ve sohbet robotundan “ızgaranızın arızasını gidermesini, bir yemek planlamak için buzdolabınızın içeriğini keşfetmesini veya işle ilgili veriler için karmaşık bir grafiği analiz etmesini” isteyebilecek. Yeni ChatGPT özellikleri önümüzdeki iki hafta içinde Plus ve Enterprise planlarının aboneleri için sunulacak. 

Haftanın Manşetleri: Amazon Yatırımı, OpenAI Yenilikleri, Emtia Gelişmeleri

👀 Yatırım bankacıları ve analistler, Cisco Systems’ın (CSCO) Splunk (SPLK) için yaptığı 28 milyar dolarlık anlaşmanın, diğer teknoloji devlerini de öngörülebilir abonelik geliri olan yazılım satıcılarını benzer şekilde satın almaya teşvik edebileceğini söylüyor. Siber güvenlik ve veri analizi şirketi Splunk, Cisco tarafından satın alınmadan önce iş modelini yazılımını lisanslamaktan abonelikler için ücretlendirmeye kaydırma sürecindeydi ve Cisco anlaşması, şirketi tüm zamanların en büyük üçüncü yazılım satın alması haline getirdi. Bankacılar ve analistler, Splunk’ın Elastic NV (ESTC), Datadog (DDOG), Crowdstrike Holdings (CRWD) ve Dynatrace (DT) gibi abonelik geliri odaklı rakiplerinin, harcamalarını kısmak isteyen kurumsal müşterilerle boğuşan Microsoft (MSFT), Adobe (ADBE) ve Oracle (ORCL) gibi teknoloji holdingleri için potansiyel satın alma hedefleri olduğunun altını çiziyor. Morgan Stanley küresel teknoloji yatırım bankacılığı eş başkanı David Chen, bu yıl Nasdaq 100 endeksindeki yükselişin ve ekonomik durgunluğa ilişkin piyasa korkularının azalmasının, teknoloji şirketlerini Cisco örneğini izlemeye ve büyük satın almalar için harcama yapmaya cesaretlendireceğini öngörüyor.

🎉 Hollywood yazarları, stüdyoları ve yayıncıları aylardır süren grevi sona erdirecek geçici bir anlaşmaya vardıklarını duyurdular. Anlaşma hakkında bilgi sahibi olan kişiler, üç yıllık yeni anlaşmanın yazarlar için artan telif hakları, televizyon “yazı odaları” için zorunlu personel ve yapay zekâ kullanımına ilişkin korumalar da dahil olmak üzere birçok kazanım içerdiğini söyledi. Her iki tarafın da aylar süren çekişmeli müzakerelerin ardından bir anlaşmayı kabul etmesi grevin sonunun başlangıcı olarak görülüyor. Anlaşma, Warner Bros Discovery (WBD) CEO’su David Zaslav, Disney (DIS) CEO’su Bob Iger, Netflix (NFLX) eş CEO’su Ted Sarandos ve Comcast’in (CMCSA) sahibi olduğu NBCUniversal Studios Group Başkanı Donna Langley’in katıldığı ve art arda beş gün süren görüşmelerin ardından geldi.

Haftanın Manşetleri: Amazon Yatırımı, OpenAI Yenilikleri, Emtia Gelişmeleri

☢️ Dünya Nükleer Derneği’nin (WNA) bir raporu, hükümetlerin sıfır karbon hedeflerine ulaşmak için nükleer enerji kapasitesini artırma çabalarıyla nükleer reaktörlerdeki uranyum talebinin 2030 yılına kadar 28% yükseleceğini ve 2040 yılına kadar neredeyse iki katına çıkacağını öngörüyor. WNA’nın iki yılda bir yayınladığı Nükleer Yakıt Raporu’na göre Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana nükleer enerjiye olan ilgi arttı ve pek çok ülke, artık Moskova’nın enerji kaynaklarına alternatif arıyor. Raporda, “Önümüzdeki on yılın başından itibaren, planlanan madenler ve muhtemel madenlerin yanı sıra artan miktarlarda belirtilmemiş arzın da üretime alınması gerekecek.” ifadeleri kullanıldı. Bu durum, nükleer enerjiye şiddetle karşı çıkan birçok hükümet ve grubun artık küresel elektrifikasyon ve karbonsuzlaştırma hamlesinde gerekli bir oyuncu olarak nükleer enerjiyi açıkça benimsemesiyle uranyum üreticilerinin hisselerine de olumlu yansıdı. 

💸 OpenAI, yatırımcılarla ChatGPT’nin arkasındaki yapay zekâ girişimine 80 milyar ile 90 milyar dolar arasında değer biçecek bir hisse satışı hakkında görüşmeye başladı. Bu rakam, bu yılın başlarındaki seviyesinin yaklaşık üç katı. The Wall Street Journal’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre, 49%’u Microsoft’a (MSFT) ait olan girişim yatırımcılara bu yıl 1 milyar dolar gelire ulaşmayı ve 2024 yılında milyarlarca dolar daha gelir elde etmeyi beklediğini söyledi. OpenAI, Silikon Vadisi yatırımcılarına birkaç yüz milyon dolar değerinde mevcut hisse satmayı hedefliyor. Geçmişte Sequoia Capital ve Khosla Ventures gibi girişim şirketleri ihale teklifleri yoluyla OpenAI hisselerini satın almış olsa da, dış finansmanının büyük kısmı Microsoft’tan geliyor. Dolayısıyla bu işlem Microsoft’a anında büyük bir kâr sağlayacaktır. 

🥇 Analist Favorileri

Bu haftanın analist favorileri arasında teknolojiden yarı iletkenlere, enerjiden finansa birçok şirket yer alıyor. 

Haftanın Manşetleri: Amazon Yatırımı, OpenAI Yenilikleri, Emtia Gelişmeleri

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; son dönemlerde piyasaları baskı altına alan faiz ve Hazine tahvili getirileri karşısında uzmanların güvenilir olarak tanımladığı temettü hisselerinin yanı sıra, analistlerden “AL” notuna sahip büyüme hisseleri yer alıyor. 

Analistler, yatırımcıların yükselen faiz ortamını atlatmaları ve kendilerini bir miktar da olsa korumaya almaları için; temettü verimi 3% ile 8% aralığında seyreden ve ocak ayından bu yana yükselen ConocoPhillips (COP), Diamondback Energy (FANG), Medtronic (MDT), Prologis (PLD) ve ExxonMobil (XOM) gibi temettü şirketlerine “AL” diyor. 

Ocak ayından bu yana yıl içinde gördüğü yüksek seviyelerden düşmeye başlayan Russell 1000 Growth Endeksi, Citi’nin “gerileme döneminde büyüme hissesi alma” fırsatı yarattığına inanıyor. Bu kapsamda Citi, “AL” notuna sahip, 31 Mart’tan bu yana 10% veya daha fazla gerileyen ve hisse başına konsensüs serbest nakit akışı tahminleri 31 Mart seviyelerinin üzerinde seyreden bu hisseleri beğeniyor: Lockheed Martin (LMT), Pinterest (PINS), Netflix (NFLX), Apple (AAPL), KLA (KLAC), DraftKings (DKNG), Nvidia (NVDA) ve Teradata (TDC). 

Haftanın Manşetleri: Amazon Yatırımı, OpenAI Yenilikleri, Emtia Gelişmeleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı