Borsa İstanbul Notları

Haftalık Kapanış Öncesi Borsada Toparlanma Çabası

Şubat 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Haftalık Kapanış Öncesi Borsada Toparlanma Çabası

📊 Endeks, son günlerde devam eden kâr realizasyonları sonrası toparlanma çabasını sürdürürken 9.000 üzerinde kalıcılığın verdiği güvenle 9.400 barajına yakın seyrine devam ediyor. 

BIST 100’de çok kez test edilerek önem kazanan 9.400 seviyesi aşılmadıkça 9.000 ile 9.400 arasında konsolidasyonun devam etmesi beklenebilir. Bu aralığın dışında kalıcı seyir izlenmediği sürece yukarı ya da aşağı yönlü yeni bir ivmelenme hakkında konuşmak için erken olabilir.

👉 Enflasyon muhasebesiyle sürecin yavaşladığı bilanço dönemi devam ederken yüksek piyasa değerine sahip  birçok şirketten henüz bilanço sonuçları alınmadı.

Endeks ağırlığı yüksek olup güçlü sonuçlar açıklayacak şirketler olması ihtimalinde, yükseliş için destekleyici fiyatlamalar doğabilir. Bu anlamda beklenen finansallarda sonuçlar oldukça önemli olacak denebilir.

BİST100 endeksi, saat 15:37 itibarıyla 9.173 seviyelerinde 1,22% ile pozitif seyirde devam ediyor. Piyasanın odak seviyesinin 9.000 ve 9.400 olduğu izleniyor. 9.000 seviyesi üzerinde kalıcılık, pozitif havanın korunması için oldukça önemli görülüyor. Ancak 9.400 aşılmadığı sürece konsolidasyonun devam edebileceği düşünülebilir.

💡 Pozitif ayrışan sektörlere baktığımızda özellikle madencilik sektöründeki güçlü çıkışın dikkat çektiği söylenebilir.

📌 Günlük kapanışta yükselişle pozitif ayrışan sektörler:

  • Madencilik
  • Bilişim
  • Ticaret
  • Gıda İçecek
  • Taş Toprak

Zirvede Fiyatlanan Hisseler!

Endeks tarihi zirvesinde olmamasına rağmen teknik anlamda yeni zirveler oluşturan hisseler olabilir. İşte zirvede fiyatlanan 5 şirket ve güncel kapanış fiyatları:

🏅 ALVES: 21,38 TL

🏅 BMSCH: 26,26 TL

🏅 BRKVY: 199,60 TL

🏅 ISATR: 1.425.174,34 TL

🏅 KSTUR: 5.000 TL

📈 Yabancı ilgisinin arttığı ve daha da artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca konjonktürel şartlara uygun özelliklere sahip şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks, Finnet2000.