Bültenler

Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri

Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri
Google News Icon Takip Et
Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri

Apple (AAPL) / Güncel Fiyat: 148,71 dolar 

🎯 Morgan Stanley analisti Katy Huberty, Apple’ın WWDC 22 duyurularının ardından ilk düşüncelerini yayınladı ve bunların şirketin “inovasyon motorunun tam gaz devam ettiğini” gösterdiğini öne sürerek hisse için “YÜKSEK AĞIRLIK” notunu yineledi.

🔍 Ne Demiş?

 • Analist, “Apple’ın WWDC 2022 açılış konuşması, iOS 16, iPadOS 16, WatchOS 9 ve macOS Ventura’daki özellik yükseltmelerine ve yeni MacBook Air’in tanıtımına odaklanan önemli olaylarla büyük ölçüde beklediğimiz gibi gerçekleşti.” ifadelerini kullandı.

 • “Açılış konuşması, şirketin en ikna edici özelliği olduğuna inandığımız şeyi bir kez daha ortaya çıkardı. Apple’ın şirket içi donanım ve yazılım inovasyonuna derinden odaklanması, şirketin ürün ve hizmet platformunun tekdüze çalışmasına olanak tanıyan artan bir dizi özellik ile birleşti ve nihayetinde şirket eşsiz ve tekrarlanamaz bir kullanıcı deneyimi sağlıyor” diye belirtti.

🎯 Needham analisti Laura Martin de salı sabahı Apple’daki “AL” notunu yineledi. Ayrıca Apple için hisse başına 170 dolar hedef fiyat belirleyen Martin, şirketin donanım entegrasyonlarının şirkete en uzun vadeli değer kattığını söyledi.

🔍 Ne Demiş?

 • Martin, Apple’ın M1 ve yeni M2 Apple silikon çiplerine geçişinin şirketin değerlerini daha yüksek tutmanın anahtarı olduğunu, çünkü Apple’ın “donanımını cihazlar arasında entegre etmesine ve yazılım özelliklerini daha hızlı yenilemesine” olanak tanıdığını söyledi.

 • Martin’e göre, Apple’ın WWDC etkinliğindeki en büyük sürpriz, hiç bahsedilmeyen konulardı. Analist, Apple TV hakkında, gizlilik kısıtlamaları hakkında ve artırılmış veya yapay gerçeklikle ilgili etkinlikte hiçbir şeyden bahsedilmediğini özellikle vurguladı.
Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri

Exxon Mobil (XOM) / Güncel Fiyat: 103,37 dolar

🎯 Evercore ISI analisti Stephan Richardson’a göre, Exxon Mobil bu yıl hisse senedinde meydana gelen yükseliş hareketinden sonra bile ucuz görünüyor.

Analist Stephen Richardson, “YÜKSEK AĞIRLIK” notu verdiği Exxon Mobil’deki hedef fiyatını hisse başına 88 dolardan 120 dolara yükselterek salı günkü kapanışa göre 16%’dan fazla bir artışa işaret ediyor.

🔍 Ne Olmuştu?

 • Küresel ekonomi, enerji arzı ve talebi arasındaki uyumsuzlukla boğuştuğu için Exxon hisseleri 2022′de 61,5% arttı ve bu da petrol fiyatlarında keskin bir sıçramaya yol açtı. Sonuç olarak, S&P 500 enerji sektörü 2022′de 59%′dan fazla yükseldi. Yine de Richardson, Exxon Mobil hisselerinin tarihi seviyelere göre 20%′den fazla indirimle işlem gördüğünü söyledi.

🔍 Ne Demiş?

 • Richardson paylaştığı bir notta, Guyana, Permiyen havzası ve Brezilya’da şirket için daha uzun vadeli büyüme fırsatları gördüğünü belirtti.

 • Analist, şirkete ilişkin “Kazanç planını oldukça olası görüyoruz” diye belirtirken “XOM’un öngördüğü gibi finansal performans iyileşirse, serbest nakit akışı ve temettüler ve hisse geri alımları yoluyla hissedarlara iade edilen nakit önümüzdeki 5 yıl boyunca önemli olacaktır.” ifadelerini kullandı.

🎯 Credit Suisse ise hedef fiyatını 102 dolardan 115 dolara yükseltti ve artan doğal gaz fiyatlarını ve rafineri kazançlarındaki gücü gerekçe göstererek tüm yıl hisse başına kar (HBK) için tahminlerini yükseltti. 

Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri

Alphabet (GOOGL) / Güncel Fiyat: 2.342,99 dolar

Uber Technologies (UBER) / Güncel Fiyat: 25,30 dolar

🎯 Morgan Stanley analisti Brian Nowak, son anket kontrollerinin seyahat talebinin devam ettiğini gösterdiğini ve bunun Alphabet ve Uber için iyiye işaret ettiğini söyleyerek hisseler üstündeki “YÜKSEK AĞIRLIK” notunu yineledi.

🔍 Ne Demiş? 

 • “En son AlphaWise verileri, insanların 58%′inin önümüzdeki altı ay içinde seyahat etmeyi beklediğini ve daha yüksek gelirli hanelerin 81%′inin seyahat etmeyi beklediğini gösteriyor.

 • Artan enflasyon endişeleri izlenmelidir (seyahat, insanların geri çekilmeyi beklediği bir alan), ancak OW UBER, GOOGL için görüşümüz olumlu ve EW, BKNG de taktiksel olarak olumlu gözüküyor.”
Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri

🎯 Oracle (ORCL) / Güncel Fiyat: 72,69 dolar

🎯 Deutsche Bank, önümüzdeki hafta şirketin kazanç raporunda yükseliş eğiliminde olduğunu söyleyerek Oracle üzerindeki “AL” notunu yineledi.

🎯 Ayrıca Barclays’deki yatırım analistleri de salı günü yayınlanan bir araştırma raporunda hisse için 82 dolarlık bir hedef fiyat belirledi. Barclays’in hedef fiyatı şirketin mevcut fiyatından 12,92%’lik bir potansiyel artış gösteriyor.

🎯 Morgan Stanley analisti Keith Weiss, Pazartesi günü Oracle’da “Eşit Ağırlık” notunu ve 88 dolarlık hedef fiyatını yineleyerek hisselerin ilginç bir fırsat sunduğunu belirtti.

🔍 Ne Demiş? 

 • Oracle’ın “fırtınalı denizlerde güvenli bir gemi” olup olmadığı sorusunu soran analist, sipariş yönetiminin pandemi öncesi seviyelerin üzerinde kalması beklentilerinin yanı sıra MY23’te mütevazı bir gelir artış ihtimalinin altında yatan itici güçlere olan güvenin arttığını da belirtti. 

 • Weiss, “Hisse senetlerinin bu yıl şimdiye kadar üstün performans göstermesiyle birlikte, hisse senediyle ilgili tartışma Oracle’da değer ticaretinde devam etmek için hala yer olup olmadığı konusuna kaydı” diye belirtirken. “Makul değerlemelerde, yatırımcılar artan faiz oranları ve yazılımlar arasında kalmışken hisse nispeten güvenli bir liman olarak görülüyor.” ifadelerini kullandı.

 • “Bu açıdan bakıldığında, Oracle’ın dalgalı bir piyasada beklenenden daha iyi hisse başına kar büyümesi için ilginç bir fırsat sunduğunu söyleyebiliriz” diye ekledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı