Bültenler

Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri – 30 Mayıs Haftası

Haziran 1, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri – 30 Mayıs Haftası
Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri - 30 Mayıs Haftası

Tesla (TSLA) / Güncel Fiyat: 758,26 dolar

🎯 Mizuho Salı günü bir notta, Çin’deki karantinaların Tesla için bir üretim rüzgarı olmaya devam ettiğini ve bu yıl içinde bir toparlanma olabileceğini söyledi. Mizuho analisti Vijay Rakesh, şirketin uygulama ve üretimdeki sürekli başarısına atıfta bulunarak Tesla için “AL” notunu yineleyerek 1.300 dolarlık bir hedef fiyat yayınladı. 

🔍 Neden önemli?

Tesla son zamanlarda Wall Street’teki favori statüsünü kaybetti ve birçok analist hisse senedi hedef fiyatını düşürdü. Bu aşağı yönlü fiyat tahminleri, genel makroekonomik ters rüzgarlarla birleştiğinde, son zamanlarda Tesla hissesinin aşağı yönlü hareket etmesine sebep oldu.

Rakesh’in yükseliş tahmini, Tesla’nın sektörünün liderliğine dönmesi için gereken dönüm noktasını başlatabilir. 

CNBC ile yakın zamanda yapılan bir röportajda analist, şirketin Şanghay karantinalarının tetiklediği üretim sorunlarını açıkladı. Dikkatli incelendiğinde, Tesla, yatırımcılara büyüme potansiyeli konusunda güvence vermesi gereken zorlu piyasa koşullarına rağmen iyi bir iş çıkardı.

🔍 Ne demiş? 

Rakesh, yüksek hedef fiyatı vermesinin sebebini şirketin 32%’lik pazar payına dayandığını belirtti. Müşterilere verdiği bir notta, ekibinin gerekçesini daha ayrıntılı olarak ortaya koydu. 

“Aylık Nisan teslimatlarının, Ocak ayındaki ~51.000’den  neredeyse 22% düşüşle 40.000 civarında olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle önümüzdeki çeyrekte hedefler tutmasa bile iyileştirilmiş tedarik zincirleri ve Berlin yükselişi ile potansiyel olarak sonraki çeyreklerde daha güçlü sonuçların mümkün olduğuna inanıyoruz.”

Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri - 30 Mayıs Haftası

🎯 Amazon (AMZN) / Güncel Fiyat: 2.404,19 dolar

🎯 Jefferies, e-ticaret devi üzerindeki “AL” notunu korurken hedef fiyatını 3.700 dolardan hisse başına 3.250 dolara indirdi ve ekonomik bir yavaşlamanın Amazon gibi hisselere zarar vereceğini ekledi.

🔍 Ne demiş? 

  • Jefferies, Amazon için makro göstergelerin daha hızlı bir şekilde bozulduğunu belirtirken “Hem tüketiciler hem de işletmeler arasında ortaya çıkan olumsuz havanın, ekonomik yavaşlama derinleştikçe kötüleşen ters rüzgarlarla birlikte daha temkinli harcama modelleriyle sonuçlanması muhtemel. Tüketiciler için bu, isteğe bağlı mallara daha az harcama ve hizmet kalemlerine karşı daha fazla fiyat duyarlılığı anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

🎯 CNBC’den Jim Cramer de Salı günü yatırımcılara Amazon gibi bazı hisse senetlerinin zirvelerinden çok kadar uzaklaştığını ve kaçınılmaz olarak ralli yapacaklarını söyledi.

  • Cramer, şirketin depoları ve işçileri toplaması, perakende reklamcılığına daha agresif bir yaklaşım benimsemesi ve Amazon Web Hizmetlerini sağlam tutması durumunda şirketin hisse değerini artırabileceğine inandığını söyledi. 

  • Cramer, “Amazon, 2024′te hisse başına 82 dolar kazanabilecek bir şirket. Şimdi, 2024 tahminlerini kullanarak bana gülmeden önce, 2022′nin neredeyse yarısının bittiğini unutmayın” dedi.
Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri - 30 Mayıs Haftası

Rivian (RIVN) / Güncel Fiyat: 31,40 dolar

🎯 Mizuho analisti Vijay Rakesh, Rivian hissesi üzerindeki “AL” notunu ve 80 dolarlık hedef fiyatını yineledi. Analist, elektrikli araç şirketinin 2022′nin ikinci yarısı için daha iyi bir konumda olduğunu söyledi.

🔍 Ne demiş? 

  • “ Rivian’ın ana gövde üretim hatlarının, akü modüllerinin ve invertör/güç aktarma organı üretiminin/tedarikinin sağlıklı olduğuna inanıyoruz, ama emtia çipi tedarik sorunları ile karşı karşıya olduğunu düşünüyoruz, şirket tedarikçilerden tahsisi sağlamak için çalışıyor.”

  • Rakesh ayrıca şirketin yönetim değişikliğini olumlu bir sinyal olarak görüyor. 1 Haziran’da Frank Klein, COO olarak görevi devralacak. Klein, üretim, imalat mühendisliği ve tedarik zincirini denetleyecek. Bu arada, mevcut imalat mühendisliği başkanı Charly Mwangi şirketten ayrılacak.

  • İlk çeyrekte, Rivian 2.553 araç üretti ve 1.227 elektrikli araç teslim etti. Yıllık hedefine ulaşmak için şirketin yılın geri kalanında üretimini on kattan fazla artırması gerekiyor.

🎯 RBC Capital’in Rivian hissesi üstünde 77 dolarlık bir hedef fiyatı var.

Analist Joseph Spak, birinci çeyrekte üretimin haftada 349 araç olduğunu açıkladı. O zamandan beri veriler, Rivian’ın haftada 260 araç ürettiğini gösteriyor. Az üretimin sebebi, yarı iletken kıtlığı gibi arz kısıtlamalarından kaynaklanıyor gibi görünüyor. İyi tarafından bakıldığında, yönetim yılın ikinci yarısında tedarik zinciri iyileştirmeleri ve üretim artışı göreceği kesin gözüküyor.

Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri - 30 Mayıs Haftası

Salesforce (CRM) / Güncel Fiyat: 160,24 dolar

🎯 Piper Sandler analisti Salesforce için hedef fiyatını 330 dolardan 250 dolara düşürürken hisse üstündeki “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu korudu.

🔍 Ne olmuştu?

  • Salesforce kazançları, üst ve alt satırlarda beklentileri aştı. Yönetim, tüm mali yıl için kazanç tahminini yükseltti, ancak gelir için rehberliğini azalttı.

  • Salesforce, bu çeyrekte Slack için Satış, Hizmet ve Pazarlama Bulutu entegrasyonlarının beta olarak başlatıldığını söyledi. Salesforce, Slack’i Temmuz ayında 27,1 milyar dolara satın almıştı.

  • Şirket ayrıca bu çeyrekte yüz yüze etkinlikler düzenlemek için Güvenlik Bulutu’nun lansmanını duyurdu. 

  • Salesforce’un yasal adı, Salesforce.com Inc.’den Salesforce Inc. olarak değiştirildi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı