Analistlerin Yatırım Tavsiyeleri ve Hisse Senedi Önerileri

Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri – 9 Mayıs Haftası

Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri – 9 Mayıs Haftası
Google News Icon Takip Et
Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri - 9 Mayıs Haftası

Shopify (SHOP) / Güncel Fiyat: 340,04 dolar

Wedbush analisti Ygal Arounian, firmanın Shopify’daki fiyat hedefini 630 dolardan 538 dolara düşürdü ancak hisselere yönelik “ÜSTÜN PERFORMANS” notunu korudu. 

 • Analist, geçen hafta Shopify’ın 1. çeyrek brüt ürün değeri ve gelirinin beklentilerin altında olduğunu bildirdi. Shopify, belirli gelir ve brüt ürün değeri konusunda rehberlik etmese de, Arounian kazançlar sırasında e-ticaret için şimdiye kadar gördüğü şeyin, 2. çeyrek rehberliği ve görünümlerin genellikle 1. çeyrek sonuçlarının altında olduğunu belirtti.

Loop Capital analisti Anthony Chukumba, Shopify’daki “TUT” notunu korurken fiyat hedefini 460 dolardan 400,00 dolara düşürdü.

🔍 Ne olmuştu?

 • Geçtiğimiz hafta açıklanan Shopify ilk çeyrek kazançları, analistlerin beklentilerini karşılamadı. Shopify Başkanı Harley Finkelstein, kazanç eksikliğini açıklayarak gerçekleşmemiş ve gerçekleşen zararın, şirketin yatırımlarını etkileyen piyasadaki oynaklıktan kaynaklandığını söyledi.
 • Şirket ayrıca, yaklaşık %80’i nakit ve %20’si Shopify A Sınıfı hisseden oluşan, Shopify tarihindeki en büyük satın alma olan yaklaşık 2,1 milyar dolar karşılığında teknolojisi sağlayıcısı Deliverr’ı satın almayı planladığını duyurdu. Shopify, işlemin bu yıl işletme marjlarını azaltacağını ve büyümeyi en üst sıraya çıkaracağını söyledi.
 • Shopify, yatırımcılar için daha uygun fiyatlı hale gelebilmek adına geçtiğimiz ay hem A hem de B Sınıfı hisseleri için 1’e 10’luk bir hisse bölünmesi de duyurmuştu.
Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri - 9 Mayıs Haftası

Advanced Micro Devices (AMD)

BofA analisti Vivek Arya, Steam oyun portalından alınan Nisan’22 verilerinin NVDA ve AMD’nin PC grafikleri için olumlu sonuçlar sunmasının ardından AMD için notunu “AL” olarak yineledi. 

🔍 Ne olmuştu?

 • Advanced Micro Devices 3 Mayıs’ta güçlü bir ilk çeyrek kazanç raporu yayınladı. Gelir, daha yüksek brüt ve işletme marjları ile yıldan yıla 71% arttı.
 • Ayrıca şirket, 2022 için hedefini yükseltti. Bu beklenti, organik büyüme hedefleriyle birlikte yakın zamanda satın aldığı Xilinx işinin de büyüme beklentilerini içeriyor. 
Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri - 9 Mayıs Haftası

Rivian (RIVN)

CFRA analisti Brian Mullan, RVIN üzerindeki “TUT” notunu korurken fiyat hedefini 40 dolardan 25 dolara düşürdü.

🔍 Ne olmuştu? 

 • Geçtiğimiz gün Ford’un, 102 milyonluk Rivian hissesinin 8 milyonunu elden çıkarmayı planladığı duyuruldu. Kaynaklar, Ford’un hisseleri Goldman Sachs aracılığıyla satacağını söyledi.
 • Ayrıca, başka bir isimsiz yatırımcının 13 milyon ile 15 milyon arasında hisse satacağı da belirtildi.
 • Rivian, mart ayında tedarik zinciri kısıtlamaları ve dahili üretim engelleri ile bu yıl 25.000 elektrikli kamyon ve SUV üretmeyi beklediğini söylemişti.
 • 10 Kasım’da hisse başına 78 dolardan halka arz edilen Rivian hisseleri birkaç gün sonra 179 dolara kadar yükseldi. O günden bu yana hisse senedi fiyatı 87% düşüş yaşadı ve bugün 22,78 dolar seviyesinden işlem görüyor. 
Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri - 9 Mayıs Haftası

Starbucks (SBUX)

Deutsche Bank analisti Brian Mullan SBUX için “AL” notunu korurken hedef fiyat tahminini 116 dolardan 103 dolara düşürdü.

Şirkete dair yorumu: 

 • Deutsche Bank analisti Brian Mullan, firmanın Starbucks’taki fiyat hedefini 116$’dan 103$’a düşürdü ancak geçen haftaki çeyreklik sonuçların ardından hissedeki “AL” notunu koruyor. 
 • Mullan bir araştırma notunda, “Hala belirsizlik var, ancak anlatı dönüyor olabilir” dedi.

🔍 Ne olmuştu? 

 • Starbucks’ın ikinci çeyrek mali geliri, Wall Street’in tahminlerini aştı.
 • Çin’de aynı mağaza satışları, ülke Covid salgınlarından sonra yeniden karantina uygulamasına geçtiği için bu çeyrekte %23 düştü. Ancak yine de, ABD’deki güçlü talep, Çin’den gelen keskin düşüşleri dengeleyerek şirketin üç aylık gelirinin Wall Street’in tahminlerinin üzerinde olmasına yardımcı oldu.
 • Starbucks, Çin’deki karantinaları, enflasyonu ve mağaza ve çalışanlarına yapılan yatırımları gerekçe göstererek 2022 mali görünümünü askıya aldı.
Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri - 9 Mayıs Haftası

Exxon Mobil  (XOM)

Argus Research analisti Bill Selensky, XOM için “AL” notu verirken hedef fiyat tahminini 104 dolar olarak belirtti.

Şirkete dair yorumu: 

 • Argus analisti Bill Selesky, firmanın Exxon Mobil’deki fiyat hedefini 92 dolardan 104 dolara yükseltti ve hisselerde “AL” notunu koruyor. 
 • Analist, Exxon’un güçlü enerji piyasası temellerinden ve ayrıca gelişen bilançosundan, azalan sermaye harcamasından ve daha yüksek serbest nakitten faydalanmasını bekliyor. 2022 hisse başına kazanç tahminini, yılın geri kalanında devam eden yüksek emtia fiyatları beklentilerine dayanarak 6,40 dolardan 9,52 dolara çıkardı. Selesky, hisse senedinde daha fazla yükseliş olabileceğini düşünüyor.

🔍 Ne olmuştu? 

 • Exxon Mobile ilk çeyrek karı iki katından fazla artarak 5.5 milyar dolara ulaştı. Sonuçlarda yüksek petrol fiyatlarının Rusya’daki Sahalin projesinden çıkmakla bağlantılı maliyetleri dengelediği gözlemlendi.
 • Petrol devi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından 1995’ten beri işlettiği geniş Sahalin açık deniz petrol sahasından Mart ayı başlarında aşamalı olarak çekildiğini duyurmuştu.
 • Ancak bu olumsuzluk, petrol fiyatlarının Rus işgalinden kısa bir süre sonra çeyrek boyunca varil başına 130 dolara ulaşmasıyla yükselen emtia fiyatlarıyla kolayca karşılandı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı