Bültenler

Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri – 25 Nisan Haftası

April 27, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri – 25 Nisan Haftası
Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri - 25 Nisan Haftası

Alphabet (GOOGL) / Güncel Fiyat: 2.373 dolar

Google, salı günü ilk çeyrek için beklenenden daha zayıf hisse başına kazanç ve gelir bildirerek sevenlerini üzdü. Google’ın ana şirketi Alphabet, 68,01 milyar dolar gelir üzerinden 24,62 dolar hisse başına kar bildirdi. Esasında ilk çeyrek için Google reklam geliri yaklaşık 22% artarak 54,66 milyar dolara ulaştı ve piyasadaki 54,12 milyar dolarlık tahminleri aştı. Ancak, YouTube reklam geliri, sadece 14% artarak 6,87 milyar dolara ulaştı ve piyasadaki 7,4 milyar dolarlık tahminlerin altında kaldı.

YouTube reklam geliri, son çeyreklerde şirketin hızlı büyüyen bir bölümü olarak dikkatleri çekiyordu. Ancak sosyal medya şirketleri arasındaki artan rekabet ve bir dizi yeni platform YouTube reklam gelirlerinin büyümesinin önüne geçti. Yapılan anketler TikTok’un, özellikle 18 ile 24 yaş grubu arasında YouTube’dan ciddi bir pay aldığını gösteriyor.

Öte yandan, Google Cloud, 44% büyüyerek bu çeyrekte öne çıkan kalemlerden biri oldu. Google Cloud, Amazon Web Services ve Microsoft Azure gibi yerleşik şirketlerden hala daha küçük olsa da hızla büyüyor. 

JMP Securities analisti Andrew Boone, GOOGL için “AL” notunu korurken hedef fiyat tahminini 3.300 dolar olarak belirtti.

Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri - 25 Nisan Haftası

Microsoft (MSFT) / Güncel Fiyat: 270,22 dolar

Microsoft, 31 Mart’ta sona eren mali üçüncü çeyreği için beklenenden daha iyi sonuçlar bildirdi. Microsoft, iş segmentlerinin üçünde de sağlam sonuçlar elde etti. Çin fabrikalarındaki donanımları etkileyen Covid kapatmalarıyla ilgili bazı endişelerini dile getirmesine rağmen, yatırımcılarla yapılan bir konferans görüşmesinde CFO Amy Hood, Haziran çeyreği için beklenenden daha iyi sonuçlar öngördü.

Rosenblatt Securities analisti Blair Abernethy, MSFT için “AL” notu verirken hedef fiyat tahminini 372 dolar olarak güncelledi.

Şirkete dair yorumu:

Analist, araştırma notunda, dijital dönüşüm projesi etkinliğinin ve bulut eğilimine geçişin Mart çeyreğinde güçlü kaldığına inandıklarını belirterek MSFT için olumlu görüş belirtti.

Piper Sandler analisti Brent Bracelin de MSFT için “AL” notu verirken hedef fiyat tahminini 360 dolar olarak güncelledi.

Şirkete dair yorumu: 

Analist özellikle şirketin amiral gemisi üretkenlik yazılım paketinin bulut tabanlı sürümü olan Office 365’in görünümü konusunda iyimser olduğunu belirtti.

Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri - 25 Nisan Haftası

Rivian (RIVN) / Güncel Fiyat: 30,68 dolar

Rivian hissesi, tüm zamanların en yüksek seviyelerinden neredeyse %80 oranında düşen önemli bir düzeltmenin ardından şu anda yaklaşık 30 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile hisse başına 30,68 dolardan işlem görüyor. 

Barclays analisti Brain Jhonson RIVN için “TUT” notu verirken hedef fiyat tahminini 42 dolardan 38 dolara düşürdü.

Şirkete dair yorumu: 

Johnson, paylaştığı bir araştırma notunda, bu ayın başlarında Rivian’ın 1. çeyrekte 2.553 araç ürettiğini ve teslimatların önemli bir farkla üretimin gerisinde kaldığını bildirdi. Teslimatın kaçırılması göz önüne alındığında, analist hisse başına -1,13 dolar olan ilk çeyrek kazanç tahminini, -1,35 dolar olarak güncelledi. Hem yakın hem de uzun vadede Rivian’ın üretim rampasında “çok az değerleme desteği ve devam eden risk” görüyor.

Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri - 25 Nisan Haftası

Tesla (TSLA) / Güncel Fiyat: 876,42 dolar

Tesla, yatırımcıların CEO Elon Musk’ın 44 milyar dolarlık Twitter satın alma anlaşmasının ödemesine yardımcı olmak için elektrikli otomobil üreticisindeki hisselerinin bir kısmını satabileceğinin konuşulmasının ardından geçtiğimiz gün 12% düştü.

CFRA analisti Garrett Nelson TSLA için “AL” notu verirken hedef fiyat tahminini 1.350 dolar olarak belirtti.

Şirkete dair yorumu: 

Garrett Nelson, “Bu şirketlerle başa çıkabilecek birinin Elon olduğunu düşünüyoruz” dedi. “Son birkaç yılda hem Tesla hem de Space X’te büyümeyi başarılı bir şekilde dengeleyebildi ve her şirkette oldukça yetenekli bir destekleyici kadroyla çevrili.”ifadelerinde bulundu.

Pazartesi günü Nelson, Tesla hissesi notunu satın alma notuna yükseltti ve Tesla’nın uzun vadeli kazanç büyüme potansiyeli ve beklenenden çok daha iyi gelen ilk çeyrek sonuçlarına dayanarak hisseyi en iyi seçim olarak değerlendirdi.

Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri - 25 Nisan Haftası

Twitter (TWTR) / Güncel Fiyat: 49,68 dolar

Geçtiğimiz gün, Twitter yönetim kurulu yaptığı açıklama ile Elon Musk’ın teklifini kabul ettiklerini duyurdu. Teklif, toplamda yaklaşık 43 milyar dolar üzerinden gerçekleşecek. Twitter’ın hisseleri ise habere paralel olarak günü sert yükselişle tamamladı. 

Satın alma sonucunda Twitter, halka açık bir şirketten Musk’ın -Tesla hariç- diğer şirketleri gibi “özel şirket” statüsüne geçiş yapacak. Bunun sonucunda şirketin Nasdaq borsasındaki işlemleri dururken, hissedarlarının hepsi ellerinde ki hisse başına 54,20 dolar nakit ödeme alacaklar.

Piper Sandler analisti Thomas Champion, TWTR için “TUT” notu verirken hedef fiyat tahminini 46 dolar olarak belirtti.

Şirkete dair yorumu: 

Piper Sandler analisti Thomas Champion, şirketin Elon Musk’ın hisse başına 54.20 dolarlık satın alma teklifini kabul etmesinin ardından Twitter’da Nötr notunu koruyor. Anlaşma düzenleyici onayına tabi olsa da, düzenleyicilerin müdahale etmesi pek olası görünmüyor.

Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri - 25 Nisan Haftası

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı