Hafta Sonu Etkinliği: Yatırım Hakkındaki Filmler

October 21, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Hafta Sonu Etkinliği: Yatırım Hakkındaki Filmler

“Hisse senetlerine yatırım yapmak bir bilim değil, sanattır.” -Peter Lynch

“Yatırım sanat mıdır?” sorusunun cevabı, günümüzde hâlâ tartışılmaya devam ediyor. Bize sorsanız inanın bunun cevabını biz de net olarak söyleyemeyiz. Fakat yatırım hakkında üretilen sanat eserleri hakkında birkaç şey önerebiliriz. 

Eminiz ki sen de borsa ile ilgili filmleri, ekonomi filmleri, yatırımcı filmleri diye sıklıkla aratmışsındır. Artık o kadar uzakta aramana gerek yok. Biz senin için hem sanat eseri olarak harika hem de yatırım ile ilgili verdiği bilgi konusunda da dolu olduğunu düşündüğümüz filmleri listeledik. 

Yiyeceğini içeceğini hazırla, arkana yaslan ve hafta sonu bu birbirinden güzel filmlerin tadını çıkar. Şimdiden iyi seyirler sevgili Midaslı. 

The Big Short (2015) / iMDB Puanı: 7,8

Hafta Sonu Etkinliği: Yatırım Hakkındaki Filmler

Filmin adını bu listede görünce “her yerde aynı filmi görüyorum zaten” diyebilirsin, çok doğal. Çünkü gerçekten son yıllara damga vurmuş en iyi yatırım filmlerinden biridir. O yüzden biz de listemizi bu popüler filmle açmak istedik. 

2007-2008 yılları arasında yaşanan küresel ekonomik krizi ve bu krizi tetikleyen emlak zincirini temel alan film, bu hikayeyi o dönemde krizi öngören dört kişinin gözünden anlatıyor. Olayların ve karakterlerin gerçeklere dayandığı filmin yönetmeni Adam McKay, filmde yaşanan finansal krizi herkes için anlaşılabilir bir hale getirme konusunda tam anlamıyla ustalığını konuşturmuş. Filmin oyuncu kadrosunda ise Christian Bale, Steve Carrell, Ryan Gosling ve Brad Pitt gibi dünya yıldızları yer alıyor.

Margin Call (2011) / iMDB Puanı: 7,1

Hafta Sonu Etkinliği: Yatırım Hakkındaki Filmler

Hazır konuyu 2008 ekonomik krizinden açmışken Margin Call filmini listeye almamak da olmaz. Bu sefer karakterlerden ziyade bir yatırım bankasını merkezine alan film, 2008 krizi yaşanırken şirketin son 24 saatte aldığı kararlara odaklanıyor. İşten çıkarmalar, yaşanan kişisel krizler, böyle bir ortamda yatırım yapmaya devam eden müşteriler derken şirketin yöneticileri büyük bir çıkmaza girerler. 

Kriz yönetimi konusunda bir şirket nasıl hareket eder veya nasıl hareket etmemeli gibi soruları sen de merak ediyorsan işte tam sana göre bir film!

Boiler Room (2000) / iMDB Puanı: 7,0

Hafta Sonu Etkinliği: Yatırım Hakkındaki Filmler

Hayatta ve hemen hemen her sektörde olduğu gibi borsalarda da herkes göründüğü kadar iyi olmayabilir tabii. Evet, filmin de adından anlaşılacağı üzere borsalar bazen “kaynayan bir kazan” olabiliyor.

Boiler Room ise bir yatırım firmasında “broker” olarak işe başlayan genç bir çocuğun başarılı yükselişini anlatıyor. Fakat bu hızlı yükselişin ardından ödenmesi gereken bedeller ve karşılaşılacak sorunlar da beraberinde geliyor. Çünkü bu genç çocuk, yaptığı işin göründüğü gibi olmadığını fark eder. 

İşte Boiler Room filmi, yatırıma yeni başlayacak olanlar için dikkat edilmesi gerekenlerin altının çizildiği çok net bir film! 

Rogue Trader (1999) / iMDB Puanı: 6,4

Hafta Sonu Etkinliği: Yatırım Hakkındaki Filmler

Finans filmleri ve ticaret filmleri denilince karşımıza çıkan neredeyse tüm eserler, gerçek olaylara dayanıyor. Rogue Trader da 18. yüzyılda kurulmuş tarihi bir bankanın iflasın eşiğine geldiği dönemi merkeze alıyor. Ve tabii Nick Leeson isimli hileli, yetkisiz ve spekülatif işlemlerle bu iflasa yol açan yatırımcıyı anlatıyor.

Ünlü İngiliz oyuncu Evan McGregor’ın başrolü üstlendiği bu film, risk yönetimi konusunda olumlu ve olumsuz örnekleriyle harika bir portre çiziyor! 

Wall Street (1987) / iMDB Puanı: 7,3

Hafta Sonu Etkinliği: Yatırım Hakkındaki Filmler

Ahh, Wall Street… Finansal hikayelerin, yatırımcıların ve krizlerin baş mekanı! İçinde Wall Street olmayan bir yatırım filmi düşünemiyoruz bile. 1987 yapımı Wall Street filmi için de sanırım bu hikayeleri özetlemek adına yapılmış en iyi eserlerden biri diyebiliriz.

Genç ve hırslı bir borsacı, Wall Street’in en iyisi olmaya ant içmiştir. Wall Street’in efsane ismi olarak gösterilen Gordon Gekko ile tanışmasıyla hayatı değişir. Gordon’dan aldığı bilgiler (çok da yasal olduğu söylenemez) dahilinde kısa sürede kazanmaya başlayan baş karakterimiz, bunun çok ağır bir bedeli olduğunu da acı bir şekilde tecrübe eder.

Bu filmdeki performansıyla Michael Douglas, Oscar Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. Film, yalnızca Douglas’ın insan üstü performansına tanık olmak için bile izlenebilir.

The Wolf of Wall Street (2013) / iMDB Puanı: 8,2

Hafta Sonu Etkinliği: Yatırım Hakkındaki Filmler

Wall Street’in hikayeleri biter mi? Bitmez tabii. Yine yakın dönemde sinema dünyasına damga vuran The Wolf of Wall Street de gerçek olaylara ve karakterlere dayanıyor.

Wall Street’e yeni giriş yapmış genç ve azimli yatırımcı Jordan Belfort, borsada çok da yasal olmayan bir teknikle birlikte yatırımcılarını aldatarak milyonlarca dolar para kazanır. Jordan Belfort’un aykırı hayatıyla birlikte para, ahlaki açından da dibe vurmayı beraberinde getirir. Fakat dünya, masallardaki gibi değildir ve doğal olarak Belfort’un bu gösterişli hayatı da sonsuza kadar sürmez. 

Martin Scorsese’nin yönetmenliğini yaptığı film, Amerika’nın finans ve iş dünyasında yaşanan skandallara farklı bir bakış açısı sunuyor. Leonardo DiCaprio’nun performansı ise seni oturduğun yerde hayretlere düşürecek, emin ol!

Hafta Sonu Etkinliği: Yatırım Hakkındaki Filmler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı