Bültenler

Güzel Bir Haberimiz Var!

September 6, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Güzel Bir Haberimiz Var!

Bugün Midaslılar için çok güzel bir gün! 

Artık Midaslılar Amerikan Borsalarının ardından Borsa İstanbul’da da Midas farkıyla masrafsız yatırım yapabilecekler! Hem de yıl sonuna kadar komisyon yok! 

Tek yapman gereken Midas uygulamasını güncelledikten sonra uygulamanın içerisine girdiğinde karşına çıkan adımları takip ederek saniyeler içerisinde BIST yatırım hesabını açmak. 

Tabii kolaylıklar bununla sınırlı kalmıyor. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek kullanıcılarımızın mobil uygulama üzerinden saniyeler içerisinde Virman taleplerini eski kurumlarına göndermelerini sağlıyoruz! Böylece Borsa İstanbul hisselerini çok kolay bir şekilde Midas’a taşıyabilirsin. Yalnızca mobil uygulamamızın Profil sayfasında Virman seçeneğine tıkladıktan sonra eski kurumunu seçerek süreci başlatabilirsin!

Borsa ve Beklentiler

OPEC+ Mesaj mı Verdi?: OPEC+ toplantısından ekim ayında günlük 100 bin varil üretim kesintisi kararı çıktı. 

  • Grup, petrol üretimini gelecek ay günlük 100 bin varil düşürerek ağustos ayı seviyesine çekecek. Bu hamleyle eylül ayında ABD Başkanı Joe Biden’ın çağrısı sonrası eylül ayı için planlanan üretim artışı ekim ayında geri alınmış olacak.
  • Analistlere göre bu üretim kesintisi petrol hacmi konusunda somut bir etki oluşturmayacak ancak OPEC+ bu hareketiyle piyasaya, fiyatları izleme moduna geçtiğinin sinyalini göndermiş oldu. Analist Farren-Price, OPEC+’ın bu kesinti kararıyla türev piyasada petrol fiyatlarının düşeceğine yönelik pozisyon alan yatırımcılara mesaj verdiğini belirtiyor.

Dolar Yükseldi! Neden?: Dolar endeksi geçtiğimiz gün 2000’lerin başından bu yana en yüksek seviyesine yükseldi. Yükselişin anatomisine baktığımızda hareketin başta Avrupa’daki enerji krizi nedeniyle avroda yaşanan gerilemelerden ve İngiltere’de seçim haberleri ile sterlinde yaşanan gerilemelerden kaynaklandığı belirtilebilir. Bu sabah itibarıyla dolarda geri çekilme yaşandı ancak yine de merkez bankalarından gelecek faiz artış kararları, önümüzdeki süreçte doların yukarı yönlü hareketinde katalizör olabilir.

Peki, Yükselen Dolar Küresel Stagflasyon Riskini mi Taşıyor?: Allianz SE Baş Ekonomi Danışmanı ve Bloomberg Opinion yazarı Mohamed El-Erian güçlü doların etkilerine ilişkin yaptığı analizinde “Dolar diğer para birimlerine karşı ne kadar uzun ve yükselirse, daha uzun süreli küresel stagflasyon riski o kadar büyük olur. Bu da eninde sonunda ABD ekonomisini etkiler” değerlendirmesini yaptı.

Risk İştahının Üstünde Yeni Bir Gölge, Enerji Krizi: Enerji krizine ilişkin fiyatlamalar haftanın ikinci gününde de borsalar üzerinde etkisini sürdürüyor. Enerji kriziyle mücadele etmek için Fransa ve Almanya işbirliği kararı aldı. İşbirliği ile Fransa, Almanya’ya gaz gönderecek, Almanya Fransa’ya elektrik verecek. Almanya iki nükleer santralini acil durum rezervi olarak beklemede tutacak.

Kolay mı Borsayı Yenmek? Akıntıya karşı yüzmek ne kadar zorsa, borsa düşerken yükselmek de bir o kadar zordur! Tabii bunu yapan güzel  hisseler de hiç az değil. 

Senin için hazırladığımız “Borsayı Yenen Hisseler” listesini inceleyerek borsadan daha fazla yükselen ve borsa düşerken düşmek bir yana, yükselişini devam ettiren hisselere göz atabilirsin.

Güzel Bir Haberimiz Var!

Hisseler

CVS Health (CVS): ​​ CVS Health’in evde sağlık hizmeti şirketi Signify Health’i yaklaşık 8 milyar dolara satın almak için bir anlaşmaya vardığını söyledi. Signify, evde hasta bakımına yardımcı olacak teknoloji ve analitik veri sağlar. Kaynak

  • CVS, Signify Health’i hisse başına nakit olarak 30,50 dolar karşılığında alacağını söyledi.
  • Anlaşma, CVS’nin evde sağlık hizmetleri alanına büyük bir adım attığını gösteriyor.
  • CVS Health Başkanı ve CEO’su Karen Lynch bir haber bülteninde, “Bu satın alma, evdeki tüketicilerle bağlantımızı güçlendirecek ve sağlık hizmeti deneyimini yeniden tanımlama vizyonumuzu uygularken sağlayıcıların hasta ihtiyaçlarını daha iyi karşılamasını sağlayacak.” dedi.

Bugün Neler Var?

ABD Ağustos Ayı ISM İmalat Dışı Satın Alma Endeksi: 6 Eylül Salı, TSİ 17.00 (Beklenti: 55,1)

  • Nasıl Okunmalıdır? Ülkedeki hizmet sektörünün ekonomik performansına yönelik en önemli verilerdendir. Sektörün ve dolayısıyla ekonominin üretim, iş gücü ve ihracat gibi önemli alanlardaki performansını simgeler. Beklentilerin üzerinde gelen bir veri ABD dolarını güçlendirir. Öte yandan FED’e sıkılaştırmaya devam etmesi için cesaret verebileceğinden dolayı borsaya kötü yansıyabilir.

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Güzel Bir Haberimiz Var!

Altın: Altın, geçtiğimiz günkü sert yükselişinin ardından doların gevşemesi ve enflasyon görünümünün etkisiyle (enerji krizinin) altı haftanın en düşük seviyesinden toparlandı. Öte yandan, Avrupa Merkez Bankası’ndan (AMB) beklenen faiz artırım kararı da altında yukarı yönlü hareketleri sınırlayıcı etki yapıyor.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 

Petrol: OPEC+ toplantısından çıkan 100 bin varillik üretim kesintisi kararının etkisiyle petrol fiyatları geçtiğimiz gün ralli yaptı ancak Çin’deki Covid-19 kapanmalarının genişlemesi haberleri sonrasında yükseliş ivme kaybetti.

  • Özellikle karar sonrası dikkatleri çeken bir diğer konu da petrol piyasasında iki önemli gösterge fiyat arasındaki ayrışma oldu. Brent petrol 95 doların altını test ederken, ABD ham petrolün 2%’yi aşan yükselişle 90 dolar seviyesinin üzerini gördü. 
  • Petrol fiyatlarının bir süre daha üretim kesintileri ve Çin kapanmaları arasında sıkışabileceği beklenebilir.
  • Ayrıca, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, ABD’nin İran ile nükleer anlaşmaya dönmesi konusunda hızlı bir mutabakat beklemediğini, düne göre bir anlaşma ihtimalinin daha az olduğunu belirtti.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, enerji hisseleri, petrol fonları. 

Güzel Bir Haberimiz Var!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı