Borsa Yorumları

Güvenli Liman Desteğiyle Altın 2.000 Dolara Yaklaştı

Güvenli Liman Desteğiyle Altın 2.000 Dolara Yaklaştı
Google News Icon Takip Et

Altın fiyatları, Orta Doğu’daki gerilimlerin yatırımcı endişelerini tırmandırmasına paralel olarak güvenli liman talebini desteklemesiyle, güçlü dolar ve Hazine tahvili getirilerine rağmen yükseldi. 

Spot altın TSİ 12.50’de 1.991 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları 0,33% artışla 2.001 dolardan işlem gördü.

Güvenli Liman Desteğiyle Altın 2.000 Dolara Yaklaştı

Yeni konut satışlarının eylül ayında son 19 ayın en yüksek seviyesine yükselmesi, piyasaların 2024’e doğru faiz oranlarındaki yüksek seyrin devam edeceği beklentilerini pekiştirdi ve hem dolar hem de Hazine tahvili getirileri tırmandı. 

Yatırımcıların gözü bir yandan da bugün açıklanacak olan ABD büyüme verisi ve yarınki çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisinde olacak. Çekirdek PCE, FED’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olduğu için merkez bankasının faiz politikasının geleceği kapsamında yakından takip edilen bir veri. 

Metals Focus direktörü Nikos Kavalis, “FED açıkça daha yüksek faiz oranlarını enflasyonu dizginlemenin bir yolu olarak görüyor.” diyor ve ABD ekonomisi oldukça güçlü olduğu için FED’in bir artış daha yapmasını engelleyecek bir şey olmadığını belirtiyor.

Kavalis, jeopolitik olayların altın üzerindeki etkisinin, küresel yetkilileri çok agresif para ve maliye politikaları uygulamaya zorlayabilecek makro olayların veya finansal felaketlerin etkisine kıyasla genellikle kısa süreli olduğunu belirtiyor.

Öte yandan altındaki görünüm diğer değerli metallere de olumlu yansıdı. Spot gümüş 1,01 artışla 23,24 dolara, bakır da 0,68 artışla 3,6 dolara yükseldi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC