Bültenler

Güveni Zedeleyen Çin Verisiyle Borsalar Kırmızıda

Ağustos 15, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Güveni Zedeleyen Çin Verisiyle Borsalar Kırmızıda

Wall Street, bir önceki seansta elde ettiği momentumu korumakta zorlandı. Çin’den gelen ve hayal kırıklığı yaratan veriler ve ülkenin merkez bankasının sürpriz faiz indiriminin ardından dünya genelinde hafif bir karamsarlık görüldü. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,39%, S&P 500 0,48% ve Nasdaq 0,27% düştü. 

📍 Ne oldu? 

Çin’de sanayi üretimi temmuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 3,7% artarak beklentilerin altında kaldı. Perakende satışlar da bir önceki yıla göre beklenenden daha az büyüdü. 

Öte yandan, Çin Merkez Bankası faiz oranlarını 15 baz puan düşürerek 2,5%’e indirdi. Ancak, faiz indirimi yatırımcıların endişelerini yatıştıramadı ve bunun yerine Çin’de ortaya çıkan emlak krizine ilişkin endişeleri daha da arttırdı.

ABD tarafında JPMorgan Chase (JPM), Citigroup (C), Wells Fargo (WFC) ve Bank of America (BAC) kayıplarla güne başladı. 

Bu hareketler, Fitch’in JPMorgan Chase de dahil olmak üzere düzinelerce bankanın notunu düşürmek zorunda kalabileceği uyarısında bulunmasının ardından geldi. Geçtiğimiz hafta Moody’s 10 ABD bankasının notunu düşürürken, bazı büyük kuruluşları da not indirimi için izlemeye almıştı.

🔎 Ne Dediler?

Ancak Wall Street, hala Nvidia’daki (NVDA) rallinin öncülüğündeki kazançları topluyor diyebiliriz. Yıl sonuna kadar piyasada daha fazla yükseliş beklenebileceğini belirten BNY Mellon Varlık Yönetimi’nden Alicia Levine de dahil olmak üzere Wall Street’teki bazı analistler, getiriler yüksek seviyelere yakın seyrederken daha fazla konsolidasyona hazırlanıyor.

Levine “Bu sağlıklı bir şey ve sallanan bir piyasanın işareti değil. Biraz konsolidasyon ve gerçekten ekleme yapmayı düşünmeye başlayabileceğiniz bir noktadayız. Piyasayı zamanlamaya çalışmayı sevmiyoruz, bu asla işe yaramaz.” dedi. 

📊 Hisse Hareketleri

D.R. Horton (DHI) hisseleri, Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’inin şirkette 700 milyon dolar değerinde pozisyon aldığı haberlerinin ardından 2,86% yükseldi. 

Hannon Armstrong (HASI) Bank of America’nın şirket notunu “AL” seviyesine yükseltmesiyle 2,1% tırmandı.

Phillips 66 (PSX) hisseleri, düşük risk/ödül görünümü nedeniyle Bank of America’nın şirket notunu düşürmesiyle 2% geriledi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti