Borsa Haberleri

Günün Öne Çıkanları: ZTO, AES, CSCO, NICE

May 16, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Günün Öne Çıkanları: ZTO, AES, CSCO, NICE

ABD borsaları henüz açılmamış olsa da bazı hisselerde büyük hareketler izleniyor. Açılış öncesinde de takip ettiğin hisselerin performansını merak ediyorsan, aşağıda bugünün piyasa öncesinde en çok kazananları ve kaybedenlerini inceleyebilirsin:

⬆️ ZTO Express (ZTO) hisseleri, şirketin analist beklentilerini aşan ilk çeyrek bilançosunun ardından 11% değer kazandı. Lojistik şirketi, bu dönemde 1,38 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 0,37 dolar kâr açıkladı. Analistler, 1,29 milyar dolar gelir ve 0,33 dolar kâr bekliyordu. 

⬆️ Corebridge Financial (CRBG) hisseleri, American International Group’un (AIG) finans şirketindeki 20% payını 3,8 milyar dolar karşılığında Japon Nippon Life’a satacağı açıklamasından destek aldı. Anlaşma, AIG’nin aktivist yatırımcıların yıllarca süren baskısının ardından 2022 yılında ayrı bir şirket olarak listelediği hayat ve emeklilik işindeki varlıklarını satma çabalarının bir parçası olarak görülüyor. Söz konusu haberin ardından Corebridge hisseleri 6% yükseldi. 

⬆️ AES (AES) hisseleri, enerji şirketinin AES Brasil’deki 47,3%’lük payını Auren Energia’ya satacağı haberlerinin ardından 5% yükseldi. Söz konusu anlaşma, AES Brasil ve Auren Energia arasındaki birleşme ile bağlantılı olarak tamamlanacak. Bu satışın yanı sıra, 2023 ve 2024 yıllarında gerçekleştirilecek diğer satışlarla birlikte AES, 2027 yılına kadar 3,5 milyar dolarlık varlık satışı geliri hedefinin yarısından fazlasını gerçekleştirmiş olacak.

⬆️ Cisco Systems (CSCO) hisseleri, birinci çeyrekteki güçlü bilançosundan destek alarak 4% arttı. Ağ yönetimi şirketi, bu dönemde 12,5 milyar dolarlık analist beklentilerinin üzerinde, 12,7 milyar dolar gelir elde etti. Şirketin kârı da hisse başına 0,82 dolarlık konsensüsün üzerinde, 0,88 dolar oldu. 

⬇️ Nayax (NYAX) hisseleri, fintek şirketinin zayıf üç aylık sonuçlarının ardından 10% değer kaybetti. Şirket, bu dönemde hisse başına 0,15 dolar zarar ederek analistlerin 0,02 dolarlık zarar beklentisinin altında kaldı. 

⬇️ Nice (NICE) da bilançosundan darbe alan bir diğer isim oldu. İsrailli teknoloji şirketi, ilk çeyrekte analist beklentilerini aşsa da şirketin ikinci çeyreğe yönelik zayıf beklentileri yatırımcılarını memnun edemedi. İlk çeyrekte konsensüsün üzerinde, 659,3 milyon dolar gelir üzerinden hisse başına 2,58 dolar kâr elde eden şirket, ikinci çeyrekte gelirlerinin 657 milyon ile 667 milyon dolar aralığında gelmesini bekliyor. Bu aralığın medyanı, analistlerin 665 milyon dolarlık beklentisinin altında kalıyor. Hisse, 6% geriledi.

Günün Öne Çıkanları: ZTO, AES, CSCO, NICE

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: TradingView