Borsa Haberleri

Günün Öne Çıkanları: TAL, CLS, UL, AZN, IBM, VIST, NOW

April 25, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Günün Öne Çıkanları: TAL, CLS, UL, AZN, IBM, VIST, NOW

ABD borsaları henüz açılmamış olsa da bazı hisselerde büyük hareketler izleniyor. Açılış öncesinde de takip ettiğin hisselerin performansını merak ediyorsan, aşağıda bugünün piyasa öncesinde en çok kazananları ve kaybedenlerini inceleyebilirsin:

⬆️ TAL Education Group (TAL) hisseleri, 29 Şubat’ta sona eren mali dördüncü çeyrek için denetlenmemiş sonuçlarında güçlü rakamlar açıkladı. Akıllı öğrenme çözümleri sunan Çinli şirketin 429,6 milyon dolarlık gelirleri yıllık bazda hafif gerilese de, bir önceki yılın aynı döneminde 44,4 milyon dolar seviyesindeki faaliyet zararı 11,1 milyon dolara indi. Şirket ayrıca, geçen yıl 39,4 milyon dolar zarar ettikten sonra bu yıl 27,5 milyon dolar net kâr açıkladı. Hisse, 9% değer kazandı.

⬆️ Celestica (CLS) birinci çeyrek bilançosunda Wall Street beklentilerini aşan sonuçlarıyla 6%’nın üzerinde yükseldi. Kanadalı elektronik şirketi, ilk çeyrekte gelirlerini yıllık bazda 19,44% artışla 2,21 milyar dolara taşırken, şirketin 0,86 dolarlık hisse başına kârı da analistlerin 0,72 dolarlık beklentisini aştı. 

⬆️ Unilever (UL) hisseleri, tüketici ürünleri devinin güçlü üç aylık sonuçlarından aldığı destekle 6% yükseldi. Dove sabunları ve Hellmann sosları gibi ürünlerin sahibi şirketin satışları 4,4%, satış hacmi ise 2,2% arttı.

⬆️ AstraZeneca (AZN) ilaçlarına yönelik güçlü talebin desteğiyle ilk çeyrek bilançosunda güçlü artışlar kaydetti. İlaç devi, yılın ilk çeyreğinde gelirlerini yıllık bazda 26% artışla 5,12 milyar dolara taşıdı. Hisse, 6% değer kazandı.

⬇️ International Business Machines (IBM) hisseleri, şirketin Hashicorp’u (HCP) satın alacağı açıklaması ve analist beklentilerinin altında kalan ilk çeyrek sonuçlarının ardından 8% geriledi. Anlaşma kapsamında şirket, HashiCorp için hisse başına 35 dolar ödeyeceğini açıkladı. Bu da anlaşma değerinin 6,4 milyar dolar olduğuna işaret ediyor. Öte yandan IBM ayrıca ilk çeyrekte genel olarak gelir ve kâr beklentilerini aşmış olsa da yazılım gelirleri analistlerin beklentilerini karşılayamadı.  

⬇️ Vista Energy (VIST) analist beklentilerinin altında kalan sonuçlarının ardından 8% değer kaybetti. Enerji şirketinin 317,35 milyon dolar olarak açıkladığı gelirleri, analistlerin 353,79 milyon dolarlık beklentilerinin altında kaldı. Ayrıca şirketin 0,79 dolar hisse başına kârı da 0,89 dolarlık konsensüsü karşılayamadı. 

⬇️ ServiceNow (NOW) Wall Street’in beklentilerini aşan ilk çeyrek sonuçlarına rağmen zayıf tahminleri sebebiyle 4% düştü. Yazılım şirketi, yıllık abonelik geliri tahminini önceki 10,59 milyar dolarlık konsensüs tahminin altına, 10,56 milyar dolar ile 10,58 milyar dolar aralığına düşürdü. 

Günün Öne Çıkanları: TAL, CLS, UL, AZN, IBM, VIST, NOW

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: TradingView