Borsa Haberleri

Günün Öne Çıkanları: ST, NXPI, LOGI, COUR, MSTR, CHGG

April 30, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Günün Öne Çıkanları: ST, NXPI, LOGI, COUR, MSTR, CHGG

ABD borsaları henüz açılmamış olsa da bazı hisselerde büyük hareketler izleniyor. Açılış öncesinde de takip ettiğin hisselerin performansını merak ediyorsan, aşağıda bugünün piyasa öncesinde en çok kazananları ve kaybedenlerini inceleyebilirsin:

⬆️ Sensata Technologies (ST) hisseleri, şirketin beklentileri aşan birinci çeyrek sonuçları ve güçlü ikinci çeyrek tahminlerinin yanı sıra aktivist yatırımcı Elliott Investment Management ile açıkladığı yeni ortaklığın ardından 15% ralli yaptı. Şirket, içinde bulunduğumuz çeyrek dönem için 1,02 milyar ile 1,05 milyar dolar gelir beklediğini belirterek, analistlerin 1,04 milyar dolarlık beklentisini aştı. Ayrıca şirket, CEO Jeff Cote’un emekliye ayrılacağını açıkladı. 

⬆️ Logitech (LOGI) de bilançosundan destek alan bir diğer isim oldu. Şirket, mali dördüncü çeyrekte beklentileri aştı ve ileriye dönük olarak güçlü tahminler açıkladı. Cihaz üreticisi 31 Mart’ta sona eren çeyrekte 1,01 milyar dolarlık gelir üzerinden düzeltilmiş 0,99 dolar hisse başına kâr elde etti. Analistler, 960 milyon dolarlık gelir ve 0,67 dolar hisse başına kâr bekliyorlardı. Bir önceki yıla göre Logitech’in kârı 98%, gelirleri de 5% arttı. Şirket hisseleri, 6%’ya yakın değer kazandı. 

⬆️ NXP Semiconductors (NXPI) hisseleri, çip şirketinin Wall Street beklentilerinin üzerinde rakamlar açıkladığı bilançosuyla 4% yükseldi. Şirket, ikinci çeyrek için 3,11 dolarlık konsensüse kıyasla düzeltilmiş hisse başına kârının 3 ile 3,41 dolar aralığında ve 3,11 milyar dolarlık konsensüse kıyasla satışların da 3,02 milyar dolar ile 3,22 milyar dolar aralığında gelmesini bekliyor. 

⬆️ Amkor Technology (AMKR) analistlerin beklentilerini aşan ilk çeyrek bilançosunda 2024’ün ikinci çeyreği için konsensüs tahminlerini aşan rakamlar açıklayarak 5% yükseldi. Amkor, 31 Mart’ta sona eren ilk çeyrekte hisse başına 0,24 dolar kâr elde ederek analistlerin 0,11 dolarlık beklentisini aştı. Şirketin 1,37 milyar dolarlık gelirleri de 1,36 milyar dolarlık konsensüs tahminin hafif üzerinde geldi. 

⬇️ Coursera (COUR) hisseleri, şirketin analist beklentilerini karşılayan ilk çeyrek sonuçlarına rağmen önümüzdeki günler için zayıf rakamlar açıklamasıyla 13% değer kaybetti. Eğitim platformunun ilk çeyrekte 147,6 milyon dolarlık gelirleri ve 0,07 dolarlık hisse başına kârı beklentileri aşsa da ikinci çeyrek için öngördüğü 162 milyon ile 166 milyon dolar aralığındaki gelir tahmini 177,8 milyon dolarlık konsensüsün oldukça altında kaldı. 

⬇️ Chegg (CHGG) hisseleri, rakibi Coursera gibi zayıf bilançosundan darbe alarak 12% geriledi. Öğrenci platformu, son çeyrekte abonelik gelirlerinde bir düşüş bildirdi ve şirket yapay zekâ destekli öğrenmeye odaklanmaya devam etse de ikinci çeyrekte abonelik gelirlerinde 5%’lik bir düşüş öngörüyor. Birinci çeyrekte şirket gelirleri 7% düşerken, abonelik hizmetleri geliri de yıllık bazda 9% azaldı. Chegg ikinci çeyrek için toplam gelirlerin 179 milyon ile 161 milyon dolar aralığında, 176,8 milyon dolarlık konsensüsün oldukça altında gelmesini bekliyor.

⬇️ MicroStrategy (MSTR) zayıf birinci çeyrek bilançosunun ardından 5% düştü. Michael Saylor liderliğindeki yazılım şirketi, birinci çeyrekte 191,6 milyon dolarlık varlık değer düşüklüğü zararlarının etkisiyle hisse başına kârının analist beklentilerinin oldukça altında, 8,26 dolara gerilediğini belirtti. 

Günün Öne Çıkanları: ST, NXPI, LOGI, COUR, MSTR, CHGG

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: TradingView