Borsa Haberleri

Günün Öne Çıkanları: ROOT, PINS, TMDX, LEG, SBUX, SMCI, SWKS

May 1, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Günün Öne Çıkanları: ROOT, PINS, TMDX, LEG, SBUX, SMCI, SWKS

ABD borsaları henüz açılmamış olsa da bazı hisselerde büyük hareketler izleniyor. Açılış öncesinde de takip ettiğin hisselerin performansını merak ediyorsan, aşağıda bugünün piyasa öncesinde en çok kazananları ve kaybedenlerini inceleyebilirsin:

⬆️ Root (ROOT) hisseleri, sigortacılık şirketinin beklentilerden daha iyi gelen bilançosunun ardından 29% ralli yaptı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 2,88 dolar zarar eden şirket, bu yılın ilk çeyreğinde ise bu kaybı 0,42 dolara indirdi. Ayrıca şirket, gelirlerini de bir yıl önceki 70,1 milyon dolar seviyesinden bu yıl 254,9 milyon dolara taşıdı.

⬆️ Pinterest (PINS) artan reklam harcamalarından destek aldığı bilançosunda Wall Street’i memnun eden rakamlar açıkladı. Sosyal medya platformu, ilk çeyrekte küresel aylık aktif kullanıcı sayısının (MAU) 12% artışla 518 milyona ulaştığını ve 503,2 milyonluk tahmini aştığını belirtti. Pinterest’in 31 Mart’ta sona eren ilk çeyrek geliri, bir önceki yılın aynı dönemine göre 23% büyüyerek 740 milyon dolara ulaştı ve 699,9 milyon dolarlık beklentiyi geride bıraktı. Ayrıca şirketin içinde bulunduğumuz çeyrek için öngördüğü 835 ile 850 milyon dolarlık gelir tahmini, Wall Street’in 826,5 milyon dolarlık tahmini de aştı. Hisse, 17% değer kazandı. 

⬆️ TransMedics (TMDX) de ilk çeyrek bilançosuyla harekete geçen bir diğer isim oldu. Organ nakli teknolojileri alanında öncü isimler arasında gösterilen şirket, yılın ilk çeyreğinde 83,76 milyon dolarlık konsensüsün üzerinde, geçen yıla göre 133%’lük bir sıçramayla 96,85 milyon dolar gelir açıkladı. Ayrıca şirketin net kârı da 12,2 milyon dolar oldu. Hisse, 13% yükseldi. 

⬇️ Leggett & Platt (LEG) hisseleri, şirketin Wall Street beklentilerinin altında kalan üç aylık sonuçlarının ardından 13%’e yakın değer kaybetti. Mühendislik bileşenleri ve ürünleri üreten şirketin gelirleri, ilk çeyrekte 1,1 milyar dolarla beklentilere paralel gelse de geçen yılın aynı dönemine göre 10%’luk bir düşüşe işaret etti. Ayrıca şirketin 0,23 dolarlık hisse başına kârı da analist tahminlerini karşılayamadı.

⬇️ Skyworks Solutions (SWKS) analist tahminlerinin üzerinde bir bilanço açıklasa da ileriye dönük tahminlerinden darbe aldı. Yarı iletken şirketi, mali ikinci çeyrekte 1,05 milyar dolarlık geliriyle beklentileri karşıladı ve 1,55 dolar kâr elde ederek 1,52 dolarlık tahminleri aştı. Ancak şirketin mali üçüncü çeyrek için öngördüğü 900 milyon dolarlık gelir ve 1,21 dolarlık hisse başına kâr, analistlerin sırasıyla 1,02 milyar dolar ve 1,47 dolarlık beklentilerinin oldukça altında kaldı. Hisse, 12%’nin üzerinde geriledi. 

⬇️ Starbucks (SBUX) zincir mağaza satışlarındaki sürpriz düşüşün etkisiyle ilk çeyrekte beklentilerin altında sonuçlar açıkladı. Kahve devinin zincir mağaza satışları bu dönemde 4% düştü. Şirketin 8,56 milyar dolarlık geliri ve 0,68 dolarlık düzeltilmiş hisse başına kârı, analistlerin sırasıyla 9,13 milyar dolar gelir ve 0,79 dolarlık beklentisinin altında kaldı. Starbucks hisseleri 12% geriledi.

⬇️ Super Micro Computer (SMCI) hisseleri, şirketin zayıf bilançosunun etkisiyle 9% düştü. Yapay zekâ için sunucular üreten şirket, mali üçüncü çeyrekte elde ettiği 6,65 dolarlık düzeltilmiş hisse başına kârıyla analistlerin 5,78 dolarlık beklentisini geride bıraktı ancak 3,85 milyar dolarlık gelirleri 3,95 milyar dolarlık konsensüsü karşılayamadı. Yine de şirketin dördüncü çeyrek için öngördüğü 5,1 ile 5,5 milyar dolarlık gelir aralığı, Wall Street’in 4,89 milyar dolarlık tahminin üzerinde gerçekleşti.

Günün Öne Çıkanları: ROOT, PINS, TMDX, LEG, SBUX, SMCI, SWKS

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: TradingView