Borsa Haberleri

Günün Öne Çıkanları: PRFT, MSTR, MARA, LI, VST, LAZR, MPW

May 6, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Günün Öne Çıkanları: PRFT, MSTR, MARA, LI, VST, LAZR, MPW

ABD borsaları henüz açılmamış olsa da bazı hisselerde büyük hareketler izleniyor. Açılış öncesinde de takip ettiğin hisselerin performansını merak ediyorsan, aşağıda bugünün piyasa öncesinde en çok kazananları ve kaybedenlerini inceleyebilirsin:

⬆️ Perficient (PRFT) İsveçli yatırım şirketi EQT’nin danışmanlık şirketini 3 milyar dolara satın alacağı haberlerinin ardından 54% ralli yaptı. Şirketin yönetim kurulu da bu yılın sonunda tamamlanması beklenen anlaşmayı oy birliğiyle kabul ederken, söz konusu satın alma Perficient’ı özel bir şirkete dönüştürecek. 

⬆️ Kripto para madencileri, Bitcoin’in yeniden ivme kazanmasıyla güne artıda başladı. Toplam 1,2 trilyon dolarlık piyasa değeriyle kripto para birimlerinin belirleyicisi konumundaki Bitcoin, son 24 saatte 2%’nin üzerinde değer kazanarak TSİ 13.30’da 64 bin 900 doların üzerine yükseldi. Söz konusu yukarı yönlü ivme, kripto para madencilerine de olumlu yansıdı: MicroStrategy (MSTR) 8%, Marathon Digital (MARA) 7%, CleanSpark (CLSK) 6% ve Riot Platforms (RIOT) 5% değer kazandı. 

⬆️ Li Auto (LI) hisseleri, şirketin yeni ve görece ucuz modeli L6’ya ilişkin güçlü teslimat rakamlarından aldığı destekle 7%’ye yakın yükseldi. Şirket resmi Weibo hesabından yaptığı açıklamada, Li L6 için 18 Nisan’dan 5 Mayıs’a kadar verilen toplam siparişlerin 41 bin adedi aştığını duyurdu. Citi, Li Auto’nun bu ayki güçlü siparişlerinin, son dönemdeki gerilemenin ardından satış rakamlarına olumlu bir hisse fiyatı tepkisi vermesinin beklendiğini söyledi.

⬆️ Vistra (VST) S&P 500’e katılacağı gelişmesinin ardından 5% artıda seyretti. Elektrik ve güç üretimi şirketi, çarşamba günü piyasa açılışından önce Pioneer Natural Resources’ın (PXD) yerine endekste listelenmeye başlayacak. Pioneer, geçtiğimiz aylarda ExxonMobil (XOM) tarafından satın alındı. 

⬇️ Medical Properties Trust (MPW) hisseleri, şirketin en büyük kiracısı Steward Health Care System’in iflas işlemleri için başvuruda bulunmasının ardından 17%‘den fazla değer kaybetti. 

⬇️ Luminar Technology (LAZR) daha “varlığa dayalı” bir modele geçişin bir parçası olarak işgücünün yaklaşık 20% oranında azaltılacağını duyurmasının ardından 11% geriledi. Yeniden yapılandırmanın önümüzdeki beş yıl içinde yıllık 80 milyon dolar olmak üzere 400 milyon doları aşan tasarruf sağlaması bekleniyor. Şirket, işgücünün azaltılmasıyla ilgili olarak 6 milyon ile 8 milyon dolar arasında bir harcama yapmayı bekliyor.

Günün Öne Çıkanları: PRFT, MSTR, MARA, LI, VST, LAZR, MPW

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: TradingView