Borsa Haberleri

Günün Öne Çıkanları: PI, NTRA, SAVE, BIDU, IBKR

January 17, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Öne Çıkanları: PI, NTRA, SAVE, BIDU, IBKR

ABD borsaları henüz açılmamış olsa da bazı hisselerde büyük hareketler izleniyor. Açılış öncesinde de takip ettiğin hisselerin performansını merak ediyorsan, aşağıda bugünün piyasa öncesinde en çok kazananları ve kaybedenlerini inceleyebilirsin:

⬆️ Impinj (PI) hisseleri, şirketin dördüncü çeyrek tahminleriyle 8%’e yakın yükseldi. Radyo frekansı mekanizmaları ve yazılımı üreten şirket, 2023’ün son çeyreğinde gelirinin, önceki tahmin olan 65,6 milyon ile 68,5 milyon aralığının üzerinde, 70 milyon dolar olmasını bekliyor. 

⬆️ ABD’de bir mahkeme, gen testleri şirketi Natera’nın (NTRA) biyoteknoloji şirketi Ravgen’in patentini kullandığı gerekçesiyle şirkete 57 milyon dolar ceza ödemesine karar verdi. Naterra hisseleri, gelişmenin ardından 6% değer kazandı. 

⬇️ Spirit Airlines (SAVE) hisseleri, ABD’de federal bir yargıcın 3,8 milyar dolarlık JetBlue Airways (JBLU) satın alımını antitröst yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle engellemesinin ardından dünkü düşüşünü sürdürerek 9% değer kaybetti.

⬇️ Baidu (BIDU) Çin askeri kurumlarının şirketin üretici yapay zekâ sohbet robotu Ernie Boy’u kullanarak eğittiği iddialarının ardından 5%’e yakın düştü. Şirket, söz konusu iddiaları reddetti. 

⬇️ Interactive Brokers (IBKR) hisseleri, şirketin dördüncü çeyrek bilançosunda analist tahminlerini ıskalamasının ardından 4%’ün üzerinde geriledi. Şirketin gelirleri, geçen yılın aynı dönemindeki 976 milyon dolardan 1,15 milyar dolara yükselse de hisse başına kârı, 1,55 dolarlık analist beklentilerinin altında, 1,52 dolar oldu.

⬇️ Çinli elektrikli araç üreticilerinin hisseleri, yakın vadeli risklere yönelik uyarılar sebebiyle düşüşünü sürdürdü. Bernstein, yoğun rekabetin ve fiyatlandırma ile kârlılık üzerindeki baskının artacağını öngörerek, Çin elektrikli araç sektörü konusunda temkinli olunması gerektiğnii belirtti.  Çin’in 2024’teki elektrikli araç satışlarına ilişkin tahminler, jeopolitik koşulların potansiyel olarak duyarlılığı etkilemesi nedeniyle aşağı yönlü revize edildi. XPeng (XPEV) 9%, NIO (NIO) 6% ve Li Auto (LI) 4,4% düştü. 

Günün Öne Çıkanları: PI, NTRA, SAVE, BIDU, IBKR

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing, Finviz, TradingView