Borsa Haberleri

Günün Öne Çıkanları: OKTA, AI, PSTG, FOUR, SNOW, CC, HPQ

February 29, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Günün Öne Çıkanları: OKTA, AI, PSTG, FOUR, SNOW, CC, HPQ

ABD borsaları henüz açılmamış olsa da bazı hisselerde büyük hareketler izleniyor. Açılış öncesinde de takip ettiğin hisselerin performansını merak ediyorsan, aşağıda bugünün piyasa öncesinde en çok kazananları ve kaybedenlerini inceleyebilirsin:

⬆️ Okta (OKTA) hisseleri, bulut yazılımı şirketinin beklentileri aşan bilançosunda yaptığı sağlam öngörülerle 24% ralli yaptı. 31 Aralık’ta sona eren çeyrek dönemde gelirlerini 19% artırarak 605 milyon dolara taşıyan şirket, 587 milyon dolarlık konsensüsü aştı. İçinde bulunduğumuz çeyrek için de Wall Street’in 584 milyon dolarlık beklentisine karşılık 603 milyon dolar ile 605 milyon dolar aralığında gelir öngören Okta, düzeltilmiş hisse başına kârının da 0,54 dolar ile 0,55 dolar aralığında gelmesini bekliyor. Bu aralık, analistlerin 0,41 dolarlık tahminin üzerinde. 

⬆️ C3.ai (AI) üst yönetimde değişime gittiğini açıkladığı güçlü bilançosunun ardından 15% yükseldi. Şirketlerin yapay zekâ becerilerini artıracak yazılımlar sunan şirket, mali üçüncü çeyrekte 78,4 milyon dolar gelir elde ederek analistlerin 76,14 milyon dolarlık beklentisini aştı ve 2024’te gelirlerinin 306,1 milyon dolarlık konsensüse karşılık 306 milyon ile 310 milyon dolar aralığında gelmesini beklediğini söyledi. Şirket ayrıca 1 Mart’tan itibaren CFO görevine Juho Parkkinen’in yerine Hitesh Lath’in atandığını açıkladı. 

⬆️ Pure Storage (PSTG) Wall Street’in beklentilerini geride bıraktığı üç aylık sonuçlarından aldığı destekle 9%’a yakın değer kazandı. Veri depolama teknolojileri ve hizmetlerinde lider bir isim olarak görülen şirket, geçen yılın son çeyreğinde 0,20 dolar hisse başına kârla 0,44 dolarlık konsensüsü kaçırsa da 784,21 milyon dolarlık beklentinin üzerinde, 789,8 milyon dolarlık gelir elde etti. Şirket ayrıca 2025 mali yılı için de 680 milyon dolarlık gelir tahminiyle analistlerin 667,3 milyon dolarlık beklentisini geride bıraktı. 

⬆️ Shift4Payments (FOUR) hisseleri, Fiserv (FI) ve Amadeus IT Group’un ödemeler şirketini satın alma yarışına girdiği haberlerinin ardından 2%’ye yakın yükseldi. Fiserv ve Amadeus’un Shift4’un yürüttüğü satış sürecinde iki ana rakip olduğunu ve önümüzdeki haftalarda nihai tekliflerini sunmaya hazırlandıklarını belirten kaynaklar, bir anlaşmanın kesin olmadığını da belirtti. 

⬇️ Snowflake (SNOW) CEO koltuğunda yaptığı değişimin yanı sıra 2025 mali yılı öngörülerinin beklentileri büyük ölçüde kaçırmasıyla 22%’nin üzerinde değer kaybetti. Yazılım şirketi, CEO Frank Slootman’ın koltuğuna Google’ın (GOOGL) eski reklam lideri Sridhar Ramaswamy’nın geleceğini açıkladı. Şirket dördüncü çeyrekte konsensüsün üzerinde rakamlar açıklasa da 2025 mali yılında gelirlerinin 22% artarak 3,25 milyar dolara ulaşmasını bekliyor. Bu tahmin, analistlerin 3,43 milyar dolarlık beklentisinin altında kaldı. 

⬇️ Chemours Company (CC) üst yönetime yönelik yeni görev değişikliği açıklamalarıyla 13% geriledi. Kimya sektörünün önde gelen isimlerinden biri olan şirket, Denise Dignam’ın geçici CEO ve Matt Abbott’un geçici CFO olarak atandığını duyurdu. 

⬇️ HP (HPQ) masa üstü bilgisayar pazarındaki zayıf talep sebebiyle dördüncü kez çeyrek dönem gelirlerinde beklentileri kaçırdı. Pandeminin ardından uzaktan çalışma sisteminin kademeli olarak kaldırılması ve masaüstü bilgisayar talebinin düşmesiyle 2022’den bu yana gelirleri azalan şirketin masaüstü ve dizüstü bilgisayar segmentinde satışlar yıllık bazda 4% azaldı. Şirket hissesi 3% düştü.

Günün Öne Çıkanları: OKTA, AI, PSTG, FOUR, SNOW, CC, HPQ

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: TradingView