Borsa Haberleri

Günün Öne Çıkanları: NVS, RBLX, SAP, SE, CALX, NUE, CDNS,

April 23, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Günün Öne Çıkanları: NVS, RBLX, SAP, SE, CALX, NUE, CDNS,

ABD borsaları henüz açılmamış olsa da bazı hisselerde büyük hareketler izleniyor. Açılış öncesinde de takip ettiğin hisselerin performansını merak ediyorsan, aşağıda bugünün piyasa öncesinde en çok kazananları ve kaybedenlerini inceleyebilirsin:

⬆️ Novartis (NVS) güçlü bilançosundan aldığı destekle 6% değer kazandı. İsviçreli ilaç devi, ilk çeyrekte 11,83 milyar dolar üzerinden hisse başına 1,80 dolar kâr elde ederek, Wall Street’in sırasıyla 11,43 milyar dolar ve 1,67 dolarlık beklentilerini aştı. Şirket ayrıca tüm yıl beklentilerini de yükseltti. 

⬆️ Robolox (RBLX) hisseleri, oyun şirketinin JPMorgan’dan aldığı güven oyunun ardından 3%’ün üzerinde yükseldi. ABD’li banka, mevcut görünümde rezervasyonlarını 20% artıran, ağır bir yatırım döngüsünden çıkan ve 2024’ün ikinci yarısında reklam ticaretinde iki yeni gelir akışını artıran bir şirket için hissenin cazip bir giriş noktası sunduğunu düşünüyor. Roblox’un önemli bir para kazanma fırsatına sahip olduğuna inanan JPMorgan, şirketin “NÖTR” notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine taşıdı ve 12 aylık ortalama hedef fiyatını da 48 dolara yükseltti. 

⬆️ SAP (SAP) 2024’ün ilk çeyreğine ilişkin yatırımcılarını ve Wall Street’i memnun eden sonuçlar açıkladı. Alman yazılım devi, ilk çeyrekte bulut gelirini 25% artışla 4,1 milyar dolara (3,9 milyar avro) taşıdı. Ayrıca şirketin toplam gelirleri de yıllık bazda 9% artışla 8 milyar dolara, faaliyet kârı da 19% artışla 1,5 milyar dolara  yükseldi. Hisse, 3%’e yakın değer kazandı. 

⬆️ Sea Limited (SE) Bank of America ve Morgan Stanley’den aldığı olumlu yorumların ardından 2%’nin üzerinde yükseldi. BofA, şirket için rekabetin dengelenmekte olduğunu ve Güneydoğu Asya’daki pazar payını korumak için oldukça iyi konumlandığını belirterek hedef fiyatını 62 dolardan 70 dolara taşıdı. Morgan Stanley ise şirketin yıl başından bu yana güçlü bir ivme kazandığını söylerek hedef fiyatını 65 dolardan 70 dolara yükseltti. 

⬇️ Calix (CALX) ikinci çeyrek için yatırımcılarını hayal kırıklığına uğratan tahminleriyle 17% değer kaybetti. Genişbant yazılım şirketi, ikinci çeyrek gelirinin 197 milyon ile 203 milyon dolar aralığında olmasını beklediğini ve bir önceki yılın aynı döneminde 261 milyon dolar olarak bildirilen gelirden önemli ölçüde düşmesini öngördüğünü söyledi. FactSet tarafından ankete katılan analistler, 232,8 milyon dolarlık bir gelir tahmini bekliyordu.

⬇️ Nucor (NUE) hisseleri, şirketin analist beklentilerinin altında kalan sonuçlarının ardından 6% düştü. ABD’nin en büyük çelik üreticisi, ilk çeyrekte 8,26 milyar dolarlık beklentinin altında, 8,14 milyar dolar gelir açıkladı. Ayrıca şirketin 3,46 dolarlık hisse başına kârı da Wall Street’in 3,67 dolar seviyesindeki konsensüsünün altında geldi.

⬇️ Cadence Design Systems (CDNS) de bilançosundan darbe alan isimlerden biri oldu. Yarı iletkenler için yazılım tasarlayan şirket, içinde bulunduğumuz çeyrek için düzeltilmiş kârının hisse başına 1,20 ile 1,24 dolar arasında değişmesini beklediğini ve bu bandın üst ucunun, analistler tarafından beklenen hisse başına 1,43 dolarlık rakamın oldukça altında kaldığını söyledi. Şirketin bu dönem için 1,03 milyar ile 1,05 milyar dolarlık gelir beklentisi de Wall Street’in 1,11 milyar dolarlık tahminin ıskaladı. Hisse, 5% geriledi.

Günün Öne Çıkanları: NVS, RBLX, SAP, SE, CALX, NUE, CDNS,

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: TradingView