Borsa Haberleri

Günün Öne Çıkanları: IOT, DOCU, GPS, SMCI, PBR, MDB, COST

Mart 8, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Günün Öne Çıkanları: IOT, DOCU, GPS, SMCI, PBR, MDB, COST

ABD borsaları henüz açılmamış olsa da bazı hisselerde büyük hareketler izleniyor. Açılış öncesinde de takip ettiğin hisselerin performansını merak ediyorsan, aşağıda bugünün piyasa öncesinde en çok kazananları ve kaybedenlerini inceleyebilirsin:

⬆️ Samsara (IOT) hisseleri, şirketin analist beklentilerini aşan dördüncü çeyrek bilançosunun ardından 15% değer kazandı. Bağlantılı bulut teknolojileri alanında hizmet veren şirket, 3 Şubat’ta sona eren mali dördüncü çeyrek bilançosunda 276,3 milyon dolar gelir üzerinden hisse başına 0,04 dolar kâr açıkladı. Analistler, 258,29 milyon dolar gelir ve 0,03 dolar kâr bekliyordu. 

⬆️ DocuSign (DOCU) gelirleri, hem dördüncü çeyrek hem de mali 2024’te konsensüsün üzerinde geldi ve hisseler 10%’un üzerinde yükseldi. Yazılım şirketi, dördüncü çeyrekte yıllık bazda 8% artışla 712 milyon dolar, tüm yıl için de 10% artışla 2,8 milyar dolar gelir açıkladı. 

⬆️ Gap (GPS) bir yıllık uzun bir sürenin ardından yeniden büyüme yoluna girdi. Old Navy gibi markaların sahibi perakendeci, dördüncü çeyrekte 4,3 milyar dolarlık geliriyle 4,22 milyar dolarlık konsensüsü aştı. Bir önceki yılın tatil çeyreğinde 273 milyon dolar zarar açıklayan şirket, geçtiğimiz çeyrekte ise 185 milyon dolar kâr elde etti. Şirketin 0,49 dolarlık hisse başına kârı da 0,23 dolarlık tahminlerin üzerinde geldi. Hisse, 5% yükseldi. 

⬆️ Super Micro Computer (SMCI) hisseleri, yarı iletken ve bulut şirketinin güçlü performansının ardından görünüşe göre yatırım bankalarının da dikkatini çekmeye başlamış. Geçtiğimiz günlerde Goldman Sachs’ın şirket hisselerini “NÖTR” notuyla izlemeye başlamasının ardından dün de Argus SMCI’i “AL” notu ve 1.350 dolarlık hedef fiyatla izlemeye başladı. Şirket, Super Micro’yu üretici yapay zekâ çağının önemli bir oyuncusu olarak tanımladı. Hisse, 5%’e yakın üzerinde değer kazandı. 

⬇️ Petrobras (PBR) hisseleri, Brezilya’nın devlet destekli petrol şirketinin kârında açıkladığı düşüşle 10% değer kaybetti. Şirketin sürekli kârı, dördüncü çeyrekte analistlerin 7,15 milyar dolarlık beklentisinin üzerinde, 8,31 milyar dolar olsa da yıllık bazda 6,3% düşüş gösterdi. 

⬇️ MongoDB (MDB) dördüncü çeyrek sonuçlarında konsensüsün üzerinde rakamlar açıkladı ancak şirketin öngörüleri oldukça zayıf kaldı. Veritabanı hizmetleri sunan şirket, bu dönemde 458 milyon dolar gelir üzerinden 0,46 dolarlık Wall Street tahminlerinin oldukça üzerinde, 0,86 dolar hisse başına kâr elde etti. Ancak şirketin 205 mali yılı için 3,54 dolarlık analist tahminlerine kıyasla 2,27 dolar ile 2,49 dolar aralığında hisse başına kâr beklediği açıklaması, hissede 8%’lik bir düşüşe yol açtı. 

⬇️ Costco (COST) hisseleri, perakendecinin analist beklentilerinin altında kalan mali ikinci çeyrek rakamlarının ardından 4% düştü. Costco, bu dönemde 59,16 milyar dolarlık beklentiye karşılık 58,44 milyar dolar gelir açıkladı. Şirketin net kârı ise bir önceki dönemdeki 1,47 milyar dolara göre artarak 1,4 milyar dolar veya hisse başına 3,92 dolar oldu.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: TradingView