Borsa Haberleri

Günün Öne Çıkanları: GPS, ZS, MDB, DELL, DJT

May 31, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Günün Öne Çıkanları: GPS, ZS, MDB, DELL, DJT

ABD borsaları henüz açılmamış olsa da bazı hisselerde büyük hareketler izleniyor. Açılış öncesinde de takip ettiğin hisselerin performansını merak ediyorsan, aşağıda bugünün piyasa öncesinde en çok kazananları ve kaybedenlerini inceleyebilirsin:

⬆️ Gap (GPS) hisseleri, giyim devinin ilk çeyrekte konsensüsün üzerinde gelen sonuçlarının yanı sıra yükselttiği tahminlerinden destek alarak 23% ralli yaptı. Şirket, Old Navy ve Athleta gibi birimlerinin sırasıyla 3% ve 5%’lik büyümesinin de desteğiyle ilk çeyrekte 3,4 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 0,41 dolar kâr elde etti. Şirketin gelirleri, analistlerin 3,28 milyar dolar beklentisine yakın olsa da kârı, 0,14 dolarlık konsensüsün oldukça üzerinde geldi. 

⬆️ Zscaler (ZS) 2024 mali yılının üçüncü çeyreğinde yatırımcılarını ve Wall Street’i memnun eden sonuçlar açıkladı. Siber güvenlik şirketinin 553,2 milyon dolarlık geliri analist beklentilerine paralel gelirken, 0,88 dolar hisse başına kârı 0,65 dolarlık konsensüsü aştı. Şirket ayrıca mali 2024’ün tamamı için 2,76 dolarlık analist tahminine kıyasla, 2,99 dolar ile 3,01 dolar kâr öngörüsünde bulundu. Hisse, 16% değer kazandı. 

⬇️ MongoDB (MDB) ilk çeyrek için güçlü sonuçlar açıklamış olsa da şirketin beklentielrinin analist tahminlerinin altında kalmasıyla 23% dip yaptı. Teknoloji şirketi, 450 milyon dolar geliri ve 0,51 dolar hisse başına kârıyla konsensüsün üzerinde rakamlar açıkladı. Ancak şirket, ikinci çeyrek için 0,46 dolar ile 0,49 dolar aralığında hisse başına kâr tahmin ediyor. Bu da analistlerin 0,58 dolarlık beklentisinin oldukça altında bir aralık. 

⬇️ Dell Technologies (DELL) hisseleri, geçtiğimiz haftalarda rekor seviyelere ulaşmasının ardından ilk çeyrek bilançosunda güçlü yapay zekâ desteği görmesine rağmen, ağırlıklı olarak analist beklentilerine paralel gelen sonuçları sebebiyle 16% geriledi. Şirket, ilk çeyrekte 21,64 milyar dolarlık beklentinin üzerinde, 22,24 milyar dolar gelir ve 1,26 dolar konsensüse kıyasla 1,27 dolar düzeltilmiş hisse başına kâr bildirdi. 

⬇️ Trump Media & Technology Group (DJT), ABD eski başkanı Donald Trump’ın 2016 seçimleri öncesinde bir kişiyi susturmak için yapılan ödemeyi örtbas etmek amacıyla belgelerde tahrifat yapmaktan suçlu bulmasının ardından 5% değer kaybetti.  Bu yılki seçimlerin Cumhuriyetçi başkan adayı, sosyal medya platformu Truth Social’ın ana şirketi olan TMTG’nin çoğunluk hissesine sahip. Şirket aynı zamanda Trump destekçilerinin onun siyasi bir figür olarak yeniden dirilişi üzerine bahis oynamaları için bir yol sunuyor.

Günün Öne Çıkanları: GPS, ZS, MDB, DELL, DJT

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: TradingView