Borsa Haberleri

Günün Öne Çıkanları: GME, AMC, SPWR, ALC NVAX, WULF, STNE

May 14, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Günün Öne Çıkanları: GME, AMC, SPWR, ALC NVAX, WULF, STNE

ABD borsaları henüz açılmamış olsa da bazı hisselerde büyük hareketler izleniyor. Açılış öncesinde de takip ettiğin hisselerin performansını merak ediyorsan, aşağıda bugünün piyasa öncesinde en çok kazananları ve kaybedenlerini inceleyebilirsin:

⬆️ “Meme” hisseleri, dün 2021’deki ralliye öncülük eden bir ismin sosyal medyaya geri dönmesinden aldıkları destekle rallilerini sürdürüyor. RoaringKitty olarak da bilinen ve pandemi sırasında meme hisseleri fenomenini ateşleyen sosyal medya fenomeni Keith Gill’in üç yıl sonra X’e geri dönmesiyle, GameStop (GME) ve AMC (AMC) hisseleri, dünkü 70%’lik artışlarına ek olarak 40%‘ın üzerinde değer kazandı. Dahası, söz konusu ralli diğer meme hisselerine de sıçradı ve BlackBerry (BB) 25%, Koss (KOSS) 19% yükseldi. Hatta, 2021’de r/wallstreetbets grubunun hareketinin merkezinde yer alan Reddit (RDDT) de 2% arttı. 

⬆️ ABD’li bazı temiz enerji hisseleri, Başkan Joe Biden’ın yeni gümrük vergisi kısıtlamalarından destek alarak yükselişe geçti. Washington hükümeti, Çin elektrikli araçlarına yönelik gümrük vergilerini dört katına çıkarmanın yanı sıra diğer kilit sektörlere yönelik vergileri artırma planlarını açıkladı. Güneş paneli bileşeni üretiminde kullanılan makineler gibi bazı kalemler bu gümrük vergisi artışlarından muaf tutulacak olsa da, kararın piyasayı etkilemesi bekleniyor. Söz konusu açıklamanın ardından SunPower (SPWR) 12% ve Maxeon Solar Technologies (MAXN) 8% değer kazandı. 

⬆️ Alcon (ALC) hisseleri, göz bakımı şirketinin karışık birinci çeyrek bilançosunda 2024 görünümü yükselterek 10% değer kazandı. Şirket, 2024 mali yılında net satışların önceki tahmin olan 6% ile 8% aralığının üzerinde, 7% ile 9% aralığında artmasını; seyreltilmiş hisse başına kârının da 13%-16% aralığı olan eski tahmine göre 15%-18% aralığında büyümesini bekliyor. 

⬆️ Novavax (NVAX) geçtiğimiz hafta Sanofi (SNY) ile imzaladığı milyar dolarlık anlaşmadan destek almaya devam ediyor. İkili arasındaki lisans anlaşmasının ardından TD Cowen, şirketin hedef fiyatını 5 dolardan 10 dolara yükseltti. Analistlere göre, bu anlaşma aynı zamanda Novavax’ın aşıların bağışıklık tepkisini artıran bir bileşen olan adjuvanı için bir lisans anlaşmasını da kapsıyor. Sanofi’den gelen mali destek, Novavax için olumlu bir gelişme olarak görülüyor ve şirketin platformu için daha uzun bir nakit akışı sağlıyor. Hisse, söz konusu gelişmenin ardından 5% yükseldi. 

⬇️ TeraWulf (WULF) hisseleri, ABD’li Bitcoin madencisinin karışık birinci çeyrek bilançosunun ardından 8% değer kaybetti. Bir önceki çeyreğe göre 82%’lik gözle görülür bir büyüme ve 95,4%’lük düzeltilmiş FAVÖK artışına rağmen, hisse aşağı yönlü bir baskı ile karşı karşıya kaldı. Şirket ayrıca, toplam üretilen Bitcoin değerinin 2023’ün dördüncü çeyreğindeki 35,2 milyon dolara kıyasla bu yılın ilk çeyreğinde 56,8 milyon dolara yükseldiğini açıkladı. 

⬇️ StoneCo (STNE) şirketin Wall Street beklentilerinin oldukça altında kalan üç aylık rakamlarının ardından 7% geriledi. Finansal hizmetler şirketi, 1,44 dolarlık güney Afrika Randı olan konsensüsün altında, 1,42 dolar Güney Afrika Randı düzeltilmiş hisse başına kâr açıkladı. 

Günün Öne Çıkanları: GME, AMC, SPWR, ALC NVAX, WULF, STNE

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: TradingView