Borsa Haberleri

Günün Öne Çıkanları: GERN, MDGL, RIVN, ULTA, SMAR, PD, COIN

March 15, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Günün Öne Çıkanları: GERN, MDGL, RIVN, ULTA, SMAR, PD, COIN

ABD borsaları henüz açılmamış olsa da bazı hisselerde büyük hareketler izleniyor. Açılış öncesinde de takip ettiğin hisselerin performansını merak ediyorsan, aşağıda bugünün piyasa öncesinde en çok kazananları ve kaybedenlerini inceleyebilirsin:

⬆️ Geron (GERN) hisseleri, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) kansere yönelik tedaviler geliştiren ilaç şirketinin kan kanseri için geliştirdiği imetelstat terapisini ezici bir çoğunlukla onaylamasının ardından 80% ralli yaptı. 

⬆️ Madrigal Pharmaceuticals (MDGL) da FDA’den onay alarak yükselen bir diğer isim oldu. FDA, şirketin alkolik olmayan steatohepatit (NASH) için ABD’de onaylanan ilk tedavi olarak öncü ilacı resmetirom’u onayladı. REZDIFFRA adı verilen bu yeni hap, tıp tarihinde büyük bir olay olarak görülüyor çünkü şimdiye kadar ciddi bir karaciğer rahatsızlığı olan NASH için FDA onaylı bir tedavi yoktu. Madrigal hisseleri, 24% değer kazandı.

⬆️ Rivian Automotive (RIVN) hisseleri, şirketin Piper Sandler’dan aldığı güven oyunun ardından 4% yükseldi. Piper Sandler, elektrikli kamyon üreticisinin “NÖTR” notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine taşıdı ve hedef fiyatını da 15 dolardan 21 dolara yükseltti. Analistlere göre şirketin yeni R2 platformu ve yeni ürünlere yönelik olumlu görünüm şirket hissesi için umut vaat ediyor. 

⬇️ Smartsheet (SMAR) gelir görünümü, analist beklentlerini karşılayamadı. Bulut yazılım sağlayıcısı şirket, mali ilk çeyrekte gelirlerini 21% artırarak konsensüsü aşsa da önümüzdeki çeyrek dönem için 257 milyon ile 259 milyon dolar aralığında bir gelir tahmini açıkladı. Bu aralık, analistlerin 236,6 milyon dolarlık beklentisinin oldukça altında kaldı ve hisse 11% değer kaybetti. 

⬇️ Ulta Beauty (ULTA) 2024 için açıkladığı zayıf görünümün ardından 6%’nın üzerinde geriledi. CEO Dave Kimbell, güzellik kategorisinin gücünü vurguladı ancak yakın vadede makro ortamın dinamik doğasına karşı da uyardı. Şirket, 2024 yılında 27,03 dolarlık konsensüse kıyasla hisse başına kârının 26,20 dolar ile 27 dolar aralığında gelmesini bekliyor. 

⬇️ PagerDuty (PD) hisseleri, şirketin zayıf dördüncü çeyrek sonuçlarını açıklamasıyla 7% düştü. Bu dönemde yazılım şirketinin gelirleri yıllık bazda 10% artsa da net faaliyet zararı 33,4 milyon dolar oldu. Hisse, 7% düştü. 

⬇️Kripto paralarla ilişkili hisseler, bir kez daha gündemde yer aldı. Kripto para birimleri piyasasının belirleyicisi Bitcoin’in 72 bin dolarla rekorlar kırdığı bir haftanın ardından girdiği düzeltmede 67 bin dolarlara kadar gerilemesi, bu hisselere olumsuz yansıdı. Coinbase (COIN) 5%, MicroStrategy (MSTR) ve Marathon Digital (MARA) 4%, Riot Platforms (RIOT) 3% ve CleanSpark 3% geriledi.  

Günün Öne Çıkanları: GERN, MDGL, RIVN, ULTA, SMAR, PD, COIN

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: TradingView